Zašto je u život ponekad teško uneti pozitivne promene, ma koliko čvrsto to odlučili? S tim pitanjem nam se javila 34-godišnja Tatjana. Kao i svake godine, i ovog januara sastavila je listu novogodišnjih odluka i stavila je na nekoliko vidljivih mesta u stanu. Jedna od njenih odluka bila je da izgubi suvišne kilograme i napokon počne redovno da vežba, ali se boji da će i ovog puta brzo posustati. Pita se šta može da učini kako bi istrajala.

Ako imate pitanje za našeg energetskog stručnjaka i kolumnistu Mirka Vragovića, pošaljite ga na [email protected] s naznakom „za Mirka”.

Odmah na početku vam moram reći – i nadam se da ću vas time barem malo utešiti – niste jedini kome novogodišnje odluke zadaju muke i glavobolje. Svako ko se barem jednom odlučio za dijetu dobro zna kakvi su to izazovi i koje muke prolazimo kad se ustežemo dok nam se čini da svi oko nas jedu samo deserte.

Novogodišnje odluke mogu biti različite, ali sve one imaju nezgodan zajednički imenitelj, a taj je – promena. U našem telu, u našoj psihi, čim pred sebe postavimo neki novi zadatak, javlja se glas podsvesti koji govori: „Ne mogu, nisam na to navikao”. Naime, naše telo ima posebnu vrstu pamćenja za koju nismo svesni da nama upravlja i upravo zato je nazivamo podsvest. Na energetskom nivou to su ostaci starih izvedenih programa, jeka prošlih aktivnosti koje zaostaju u našem telu, a koji nas teraju da odaberemo slično ili isto ponašanje i u sadašnjosti. To je kao kada odvedete supruga u kupovinu i on odabere džemper kakav nosi poslednjih 10 godina ili barem košulju iste boje upravo zato jer se na nju navikao. Zato vaš suprug (dečko/prijatelj/saradnik) ima vas da ga umirite i objasnite mu da mu to predivno stoji i da je ta plava zapravo nova siva.

Slično tome, trebalo bi da pronađemo način kako da umirimo podsvest i razoružamo stare programe u telu i da sebi omogućimo da napravimo promenu bez tog stresa. Bilo da želite da smršate, naučite novu veštinu ili uvedete neku novu rutinu u svoj život, na to treba pripremiti i telo i psihu.

Varijante „od 1. neću više jesti” ili „od ponedeljka počinjem sa...” u telu stvaraju svojevrstan stres i mnogi kad čuju te unutrašnje alarme, prihvate ih kao pouzdan izvor informacija. Zbog toga odustanu već nakon nekoliko dana/nedelja od novog režima jer kažu „moje telo zna šta je za njega dobro”. To što nam se u telu javlja naziva se – otpor prema promeni.PageBreak

Kako trenirati sreću

Dakle, taj otpor prema novogodišnjim odlukama zapravo je prirodan, a telu možemo olakšati taj prelazni period sledećim „smicalicama”:

  • Postavite sebi realne ciljeve (umesto skinuću 10 kg, kažite: počinjem s vežbanjem i beležiću centimetre struka).
  • Raspodelite ciljeve u etape (umesto vežbaću kao Cindy Crawford u tridesetima, i to već na prvom treningu, recite: prvih mesec dana upoznaću se sa spravama/tehnikom/yogom, a nakon toga upisaću adekvatan program).
  • Družite se s ljudima koji su odlučni i pozitivni (zajedno se upišite na vežbanje ili delite iskustva i rezultate samo s prijateljem koji poštuje vaše napore).
  • Svakih nedelju dana čestitajte sebi na trudu i zapišite rezultate.
  • Sve vreme uživajte jer radite pravu stvar za sebe!

Ovo poslednje treba isto tako vežbati. Započnite dan meditacijom/relaksacijom, ali i svojevrsnim treniranjem sreće. Kad se ujutro probudite i umijete, pustite relaksirajuću muziku, sedite i osmehujte se bez misli 15 minuta. Nije lako, ali garantujem iz svog dugogodišnjeg iskustva da ćete tog dana znatno lakše ostati pozitivni. Treniranje sreće, bez misli, u tzv. praznini, omogućava telu da primi poruku sreće u svoje dublje delove. Taj gotovo najvažniji korak u vašoj novogodišnjoj promeni omogućiće da se otpor i stres tela smanje na minimum ili gotovo nestanu.

Ako uz pomoć navedenih predloga budete održavali mentalnu higijenu, vaša podsvest neće se buniti zbog promena u dnevnom režimu, nego će vam pomoći prihvatanjem novih zdravih navika.