Kratki rok, a dug spisak svakodnevnih obaveza koje moramo da uradimo. Sastanci koji se smenjuju kao na traci, mejlovi koji stižu iz minuta u minut, nepregledna gomila papira na našem stolu. Kako pored svega toga da postignemo balans uma i tela?

PUT DO SREĆE U MALIM STVARIMA

Gotovo da ne prođe dan da čujemo za wellbeing i kako ga naši prijatelji sa lakoćom postižu. Posle svakog razgovora se zapitate gde grešite? Ako svi sa takvom lakoćom postižu ravnotežu uma i tela, zašto ste vi pod konstantnim stresom? Šta vam je potrebno za sreću? Odgovor leži u malim stvarima koje vam mame osmeh na licu.

PROMENE

Za početak krenite sa malim izmenama u ishrani, uvedite svakodnevnu fizičku aktivnost, okružite se pozitivnim osobama koje volite i ne zaboravite na sebe i svoje želje. Svakog dana makar sat vremena odvojite samo za sebe.

KAKO POSTIĆI RAVNOTEŽU?
Foto: Promo/Shutterstock kako-postici-ravnotezu

HRANOM DO BOLJEG RASPOLOŽENJA

Krenimo od hrane. U borbi za bolje raspoloženje , pomoći će nam i hrana. Ona je naše gorivo, koje nas pokreće i utiče na sve segmente našeg života. A određene namirnice utiču na naš hormon sreće. U takozvane seratoninske namirnice spada: banana, avokado, crna čokolada, sardine, plodovi mora...
Ipak i sa njima budite obazrivi. Pojedine namirnice koje podstiču optimizam , bogate su šećerima. Tako da kao i za sve i ovde važi pravilo-budite umereni!

Kako smanjiti unos šećera, a omogućiti uživanje u slatkom ukusu? Dr Budimka Novaković, dijetoterapeut kaže da su velika pomoć u medicinskoj nutritivnoj terapiji prekomerne telesne mase i gojaznosti niskokalorijski zaslađivači. Upotrebom niskokoklorijskih zaslađivača može se potpuno izostaviti unos šećera i posledično značajno umanjiti energetska gustina namirnica.

– Korišćenjem niskoklorijskih zaslađivača postiže se smanjenje telesne mase, održavanje poželjne telesne mase, ali se omogućava i dalje uživanje u slatkom ukusu omiljenog bezalkoholnog napitka – ističe dr Novaković.

Povećanje svakodnevne fizičke aktivnosti je neophodno da bi se smanjio rizik za nastanak gojaznosti i posledičnih oboljenja, a deo je svake terapije prekomerne telesne mase i gojaznosti. Vrstu, intezitet, trajanje i učestalost fizičke aktivnosti bi trebalo odrediti zajedno sa lekarom koji vodi brigu o zdravlju pojedinca. Hodanje je fizička aktivnost koji svaki građanin može da upražnjava svakodnevno bez obzira na uzrast i zdravstveno stanje.

BUDITE ISTRAJNI

A kada postignete balans tela i uma, ne vraćajte se odmah starim navikama. Jelu s nogu, višesatnom sedenju i ležanju bez fizičke aktivnosti, negativnim mislima. Uživajte u sopstvenom telu, jer znate kako se kaže, to je jedino mesto gde morate da živite.

(PROMO)