"Svaku dobru kritiku treba prosuđivati kao da je umetnost, a ne precizno kao istoriju ili hemiju", rekao je Leslie Fiedler, američki književni kritičar. Kritika nije uvek napad, zato nemojte odmah da dižete štit. Iskoristite kritičare kako biste postali zreliji kao ličnost. Lori Deschene, autorka bloga "Tiny Buddha" koji nudi jednostavne mudrosti "za komplikovani život", savetuje kako da se dobro nosite sa kritičarima.

Imajte hrabrosti za skromnost.

U kritikama obično postoji bar zrnce istine o nečemu što, u stvari, niste dobro uradili. Hrabro to prihvatite i naučite da budete skromni. Nije lako pogledati se u ogledalo i suočiti se sa slabostima, ali jedini način da ih pobedite je da pokušate tako što ćete postati svesni da imate mane kao i svako drugi.

Kritika pomaže da napredujete.

Posmatrajte kritiku kao novo saznanje o svom radu. Tako će ona prestati da bude nešto od čega morate da se branite i postaće sredstvo koje će vam pomoći da izgradite sutrašnjicu koju priželjkujete.

Budite otvoreni za nove perspektive.

Nove dobre ideje koje vam možda nisu pale na pamet mogu doći upravo iz usta kritičara. Svaki izazov koji neko postavi pred vas pomaže da promenite način razmišljanja i pronađete bolja rešenja za svoje probleme.

Naučite da aktivno slušate.

Kada smo izloženi "napadu" kritike, odmah podižemo branu i planiramo kontranapad. Bilo bi korisnije da umesto toga aktivno slušamo, što znači da se koncentrišemo na tuđe reči, a ne na analizu u svojoj glavi i pobijanje argumenata.

Vežbajte oproštaj.

Ponekad su nečije kritike više oštre nego produktivne. Naučite da pređete preko njih jer svi smo pod stresom i imamo različite probleme zbog čega se ponekad istresamo na drugima.