Od davnina žene se bore za ravnopravnost sa jačim polom. Bile smo uglavnom samo muze i inspiracija ali vremenom smo se izborile za ravnopravan položaj i prestale da sledimo sudbinu već je uzimamo u svoje ruke. Trudimo se ići u korak sa promenama, često bivajući njihovi inicijatori u istraživačkom svetu, svetu mode, nauke,svakodnevnom životu... Pravimo prvi korak i prihvatamo promene.
Početkom šezdesetih Jane Fonda samo je otvorila vrata jedne nove ere i pokazala da žena u svakom pogledu mora i treba ostati aktivna. Danas su fitnes centri prepuni pripadnica lepseg pola, a razloga ima mnogo. Mozda je i dalje to nadmetanje sa suprotnim polom i dokazivanje da mozemo biti uspešne u svim domenama života, ali zasigurno je to briga o sebi. Želja da ostanemo zdravi i aktivni bi trebalo da bude prioritetna, ali još uvek prednjači ona da budemo što duže lepi i privlačni. Možda nam to nameće neki sveopšti mit koji vlada svetom, a to je NE OSTARITI.
Za ženu vežbanje u teretani (kako je najčešće nazivaju kod nas) odnosno kardio-fitnes sali ne znači neminovno bildovanje mišića. Mnoge iz tog razloga, pre bih rekla „neznanja", misle da radom na spravama dobivaju velike i preizraženo oblikovane mišiće. Pre svega da razjasnimo jednu stvar - kada bi to zaista bilo tako svakoj od nas bilo bi dovoljno nekoliko odlazaka do gym-a po lepo izvajano telo.
To odmah pada u vodu, jer smo se mnogo puta uverile sta znači i koliko truda zahteva skidanje nedavno nabacenih par kilograma. Trebalo je dobro se potruciti, nevoljno kažem i dobro „oznojiti", da bi nakon povratka na željenu težinu ponovo bi bile zadovoljne svojim odrazom u ogledalu.Vežbanje u fites sali izuzetno je zdravo ukoliko je pod kontrolom edukovanog fitness instruktora. Tada je svaki trening dobro planiran i rukovođen i ništa se ne prepušta slučaju. Podeljena su mišljenja oko vežbanja sa težinama.
Dobrodošao je savet lekara
Kroz višegodišnji rad (preko 18 godina iskustva rada sa ženama i decom) i praćenje svih trendova i noviteta koji se dešavaju u svetu fitnesa mogu slobodno da kažem da je umeren rad sa malim težinama ili još bolje uz otpor, itekako svrsishodan i poželjan. Mnoga znanstvena istraživanja pokazala su da ovaj vid vežbe povoljno deluje kod osoba sa počecima osteoporoze, hormonalnih, lokomotornih poremećja, ali i kod nekih kancerogenih stanja.
Naravno, sve treba biti dozirano pre svega u skladu sa psihofizickim i zdravstvenim stanjem vežbača, a tek onda sa njihovim željama. Ponekada su želje žena krajnje nerealne i iracionalne pa se dešava da očekuju nemoguće. Iz tog razloga, ukoliko se odlučujete započeti sa vežbanjem vrlo je važno posavetovati se sa lekarom o svom zdravstvenom stanju ( krvna slika, pritisak, pregled srca, pluća i kičmenog stuba...).
Ukoliko se ježite od odlaska kod lekara i čekanja, pogledajte da li vas fitness klub u koji ste se odlučili krenuti ima i tu mogućnost. Ukoliko ima, to će vam biti još samo jedan od pokazatelja da ste na dobrom mestu.
Najidealniji program za žene ne postoji. Odnosno, svi su idealni u zavisnosti od vaseg zdravstvenog, fizičkog i mentalnog stanja. Afiniteti i želje svake osobe nisu isti tako da programska šema i mogućnosti jednog fitnes kluba su samo jos jedan od pokazatelja profesionalnosti kluba u koji ste došli. Ukoliko ima puno mogućnosti zasigurno ce vam biti teško doneti odluku sa čime da započnete. Uvek se trebate rukovoditi jednom stvari, a to je da za jedan mesec nećete napravti mnogo, ali ukoliko vežbate za ceo život ucinićete puno.
Pilates je opravdano u trendu
Vežbanje jedan ili dva meseca pred leto je i opasno jer tada se često preteruje sa odlascima u gym. Tada umesto razumnih i poželjnih 3 puta nedeljno, odlazimo svaki dan. Takvo vežbanje naše telo doživljava kao „stres", a samim time ne činimo mu dobro. Iz tog razloga uvek je dobro započeti sa programima nesto lakseg intenziteta (ukoliko se radi o grupnim programima npr. pilates, fit ball, btl, joga..), a kroz mesec dva povećavati intenzite i krenuti sa nesto jačim - intenzivnijim programima ( aerosculpt, gymstick, bodysculpt, spinning, hi energy....).
Ukoliko više volite rad u kardio fiteness sali onda je uvek za početak dobro uzeti licnog trenera koji ce vas polako uvesti u trening, nauciti kako da pravilno izvodite vežbu i koristite svoje telo. Ukoliko vas na prvom treningu „natovari" šipkom sa velikom tezinom i krene sa vezbom za noge i guzu- poznatu kao čučnjevi moj vam je savet bežite glavom bez obzira jer taj trener nema mnogo iskustva i moze napraviti vise štete nego koristi. Početak treba biti dobro planiran i izbalansiran. Trener prvo treba da proceni vašu fizičku sposobnost kako se ne biste povredili ali da isto tako po izlasku iz gym-a osećate rad celog tela. Posle 24 do 48 sati od treninga ako imate takvu upalu da ne možete funkcionisati potpuno je pogrešan pristup trenera.
Novi trendovi u svetu fitnesa su svakako pilates (koji se već dugo nalazi u samom vrhu), ali ne onaj u grupi već 1 na 1 kada klijent radi na reformeru - posebnoj spravi za izvođenje pilates treninga. Jedan takav trening moze se meriti sa 6 do 10 treninga u grupi. To je rad na specijalnoj mašini, reformeru uz pomoć koje klijent radi vežbe. Što je instruktor kvalifikovanijii to će i klijentu rad na ovoj čudnovatoj spravi biti efektniji i interesantniji. Novitet je svakako i rad sa rekvizitiva sa otporom. Tu nema nikakvih težina, ali otpor koji se stvara angažuje mišiće na efikasan i drugačiji način.
Ovakvi vidovi treninga su idealni za žene jer prilikom vežbanja jačaju i istežu telo pa samim tim menjaju njegov izgled. Mnoge žene imaju osećaj da posle tih treninga odlaze kuci kao balerine, uspravljenog i zategnutog držanja. Uz sve novitete koje fitnes industrija nudi nemoze se nikako izbaciti ili zanemariti aerobni deo. Interesantno je da aerobni deo niko ni ne pokušava da izbaci jer on je naprosto alfa i omega dobrog treninga. Ono što je bitno je povesti računa da pri trčanju na traci (ili u prirodi) imamo dobru i kvalitetnu patiku. Podjednako je bitno raspitati se kakve kardio sprave ima gym u koji idete.
Kvalitet gazne površina moze podjednako uticati na kvalitet vaseg trčanja (ali i na bol koji mozete osetiti u zglobovim i kičmi).Trčanje je jos jedan razlog da je za prvo vreme dobro imati ličnog trenera pored sebe. On će ispraviti i popraviti vaš način trčanja pa će i efekat biti daleko veći. U svakom treningu dobro je uključiti ovakav oblik rada jer ćete delovati na povećavanje vaše kondicije, ali i na smanjenje i redukovanje masti. Aerobni deo treninga bi trebao da traje izmedju 25-30 minuta. Nema potrebe ukoliko ste prethodno odradili vežbe, da se iscrpljujete još 40-60 minuta na traci. To će vas samo dodatno iscrpiti, povećati osećaj gladi koji u jednom momentu nećete mozda moći kontrolisati i desiće se ono najgore. Kad svi legnu, vi krenete prema frižideru... užas. Sav trud bačen je u vodu. Ukoliko trenirate umereno efkat će biti bolji i dugotrajniji.
Drage žene, za sam kraj pozivam vas da krenete vežbati već sada, a ne da čekate sledeći ponedeljak ili sledeci mesec kako biste krenule na trening. Ukoliko sa pripremama krenete na vreme imaćete puno veće šanse za dobar rezultat, a uostalom ne znate kada i gde dobra prilika čeka...
Tamara Ratković je profesor kineziologije, Internacinal MK pilates instructor i edukator. Više informacija ćete naći na sajtovima www.afcstar.net i www.afcstar.info.
Dnevni horoskop za 2. april 2025: Biku će neko probuditi uspavane emocije, Rak je na korak do istinske sreće
Kako se koristi grejpfrut za negu kože? Moćna voćka vraća licu sjaj, uklanja akne i pigmentne fleke
Koja je energija aprila 2025? Ivana nam otkriva tarot kartu koja predviđa harmoniju ako se čuvate jedne emocije
9 licemernih stvari koje radite s dobrim namerama: Način na koji dajete kompliment i kupujete poklon vas odaje
Koliko ste samouvereni? Prvo što vidite otkriva da li ste spremni na rizik ili vas parališu strahovi