Bilo bi divno kada bismo mogli da radimo samo ono što nam srce želi, zar ne? Nažalost, tu su i računi, prljavo rublje i teški razgovori koje takođe moramo da obavimo.

Takođe, da su svi radili samo ono što im se trenutno dopadalo, neke od najboljih knjiga možda ne i bile ni napisane niti bi neki visoki vrhovi bili dosegnuti...

Leo Babauta ima čitav niz načina da prione i na one poslove koji mu baš nisu srcu mili i, kao i obično u svojim blogovima, nesebično ih deli.

1. Meditirajte o tome zašto to Nešto morate da uradite. Umesto što ćete pobeći u mislima na drugu temu i zabaviti se "nečim hitnim", sedite mirno dva minuta. Zašto morate da radite to što ne želite? OK, to vam je na spisku, ali zašto? Da li neko drugi želi da to radite? Ili ćete biti plaćeni za to ili, prosto, neko mora i to da obavi? I, što je najvažnije, šta ćete time postići? Kome je značajno to što ćete uraditi? Nađite ono dublje "dobro" koje stvarate time što činite. Neka su to i samo prljavi sudovi, ali setite se da u tim sudovima služite hranu, da se zahvaljujući njoj vaši ukućani raduju, rastu i vesele... dakle, osmeh na lice i učinite i to dobro delo - operite sudove.

2. Meditirajte o svom strahu. Razmišljajte o tome šta vas sprečava da obavite taj posao i nađite strah koji je u korenu vašeg oklevanja. Da li se plašite neuspeha, zbunjenosti koju vam zadatak donosi, neprijatnosti? Zadržite se na trenutak na tom strahu. Osetite ga. Prihvatite ga kao deo sebe umesto da bežite od njega.

PageBreak

Koje ideale treba napustiti

3. Ostavite se ideala. Kad strah od toga da nećete dostići ideal nestane, mnoge zadatke ćete obaviti sa lakoćom. Ako imate ideal života u kome nema neprijatnosti i zbunjenosti, napuštanje ovog ideala biće vam višestruko korisno.

4. Usredsredite se na nameru, a ne na rezultat. Sve dok ste zapleteni u brigu o rezultatima, ruke su vam vezane. Zato, zaboravite na njih. Ionako ne možete znati zasigurno šta će se, na kraju, desiti. Zato se fokusirajte na svoju nameru, na pitanje - zašto vi to radite? Da li zato da biste svojim bližnjima priuštili bolji život? Onda je ta namera istinita kakav god da bude rezultat. Mislite o tome, a ne o lošim stvarima koje bi se mogle desiti.

5. Prihvatite oberučke neprijatnosti. Kad je nešto teško, onda je i neprijatno. Pa šta? Život nije pesma odnosno nije samo pesma i ako je ponekad neprijatan, to je sasvim OK. Naučite da prihvatate i trnje i ruže. Osmehnite se i prihvatite neprijatnosti i krenite. Prihvatite oberučke neprijatnosti. Kad je nešto teško, onda je i neprijatno. Pa šta? Život nije pesma odnosno nije samo pesma i ako je ponekad neprijatan, to je sasvim OK. Naučite da prihvatate i trnje i ruže. Osmehnite se i prihvatite neprijatnosti i krenite.

6. Nametnite sebi ograničenja. Često težimo pobuni protiv ograničenja: neću ovo, hoću ono, neću ograničenja, hoću slobodu! Nažalost, neograničena sloboda znači i da se poslovi ne završavaju. Nametnite sebi ograničenja i u tome što ćete raditi samo jednu stvar u jednom trenutku. Neka to traje, u početku, 10 minuta. Zabranite sebi da za to vreme proveravate poštu ili se javljate na telefon, da radite bilo šta što vam razbija koncentraciju, sve dok ne prođe tih deset minuta.

7. Radite kratko a onda ustanite. Ako treba da, na primer, pišete nešto, sedite i napišite jednu rečenicu. Onda ustanite, protegnite se, donesite čašu vode. Potapšite sebe mentalno po ramenu! Zatim napišite još nekoliko rečenica. Opet ustanite, napravite mentalnu i fizičku pauzu (nemojte da otvarate mejl ili surfujete po internetu), već radije napravite par fizičkih vežbi, pa se vratite i nastavite da pišete.

8. Ne dozvolite svom umu da luta. A um će želeti da luta, budite sigurni i to je u redu, jer takva je priroda umova. Plaše se, racionalizuju razloge da nađu razbibrigu, da se dohvate onog "što nam srce želi". Posmatrajte ovaj mehanizam, nemojte se truditi da ga "ukinete", već prosto ne dajte umu prostor u koji može da odluta. Posmatrajte ga. Na kraju će se umiriti.

9. Nađite razlog za zahvalnost. Da li je zadatak koji treba da obavite vezan za vaš posao? Budite zahvalni iz dubine duše jer, hej, vi imate posao! Imate novac za hranu i sklonište. Imate oči i uši i um koji je u stanju da taj posao obavi. Zamislite život bez svega toga a onda pokušajte da zamislite kako žalite što morate da radite taj teški zadatak... ide li?

10. Učite i rastite. Meditacijom o svojim namerama ili strahu, napuštanjem ideala i prihvatanjem neprijatnosti, postavljanjem ličnih ograničenja i nalaženjem razloga za zahvalnost... svim tim postupcima učite o sebi. Zadatak koji odlažete - koliko god da je težak, neprijatan, prizeman - on vas, zapravo, uči o vašem umu a to je divna stvar. Taj zadatak je, zapravo, ogromna šansa za učenje. Kako je divno tako provoditi vreme, zar ne?