Pred kraj svake godine pravi se presek reči koja ju je obeležila. A kad malo istražite, doći ćete do otkrića da je posledih godina veoma česta reč "manipulacija". Pod tom rečju novog doba krije se psihološka igra koju ljudi, svesno ili nesvesno, koriste na raznim životnim poljima kako bi pokazali svoju "superiornost", a zapravo da bi zamaskirali svoju slabost. Kompleksna i škakljiva, tema manipulacije je, nažalost, najčešća u emotivnim vezama. Tužno je takođe i to što manipulacija u "ljubavi" često dobija nove oblike.

Sigurno ste čuli za "gaslajting" - a tu priči nije kraj - u međuvremenu je identifikovano još nekoliko načina na koje manipulatori pokušavaju da kontrolišu svoju "žrtvu. O tome je za Sensu govorila Ana Rodić, lajfkouč i savetnica za lični razvoj i komunikaciju, razjasnila nam je šta je manipulacija i otkrila nam šta su tačno "klupa za rezervne igrače" (banchmarking) i "udeljivanje mrvica" (brandcrumbing) u ljubavi.

"Sa psihološke strane, pojam manipulatora nije jednoznačno definisan, a njihovo ponašanje se opisuje uglavnom kroz upravljanje drugim ljudima i njihovim postupcima kako bi dobili ono što žele. Manipulisanje je svako NASTOJANJE osobe da drugu osobu posrednim putem usmeri ka ostvarenju nekog svog cilja ili zadovoljenju neke svoje potrebe. U tom slučaju osoba koja manipuliše ima dva cilja – prvi je onaj koji osoba drugima predstavlja kao svoju nameru, a drugi onaj pravi, koji skriva od drugih. Što bolje zamaskira svoj pravi cilj lažnim predstavljanjem, to čini da uspeh njene manipulacije bude izvesniji", priča Ana.

ana_rodić_stefan_stojanović_ (4).jpg
Stefan Stojanovic/Stefan_Stojanovic 

Sve te stvari nije lako odmah videti golim okom, posebno kod osobe prema kojjoj gajimo jake emocije. Zato smo pitali sagovorniceu da  nam objasni koji su to znaci po kojima žene i devojke mogu da prepoznaju da muškarac nije iskren i da manipuliše.

"Manipulatori su uglavnom prema svojim žrtvama izrazito pažljivi na samom početku. Obasipaju ih komplimentima, ljubazni su i žele da im udovolje, i kao da kroz upoznavanje zapravo prikupljaju materijal za buduće manipulativno delovanje.

Na neki način možemo reći da su manipulatori zlostavljači u emocionalnom smislu. Neki od njih su toliko sposobni da uvere osobu da nije u pravu, da vas čak mogu okriviti za stvari koje niste učinili (tzv. gaslajting ili sluđivanje). Svojim nastupom često u vama izazivaju osećaj krivice, a pritom neretko koriste neke moralne fraze kojima naglašavaju vrednosti koje ni sami ne poštuju.

Često koriste izraze kojima vas podstiču da se opravdate. Na primer, koristeći rečenice poput 'Nisi me razumela!' ili 'Razmisli dobro o čemu ti pričam!' mogu u vama probuditi sumnju u sebe, svoj zdrav razum i čula, te vam značajno ili potpuno urušiti samopouzdanje", otkriva nam Ana konkretne primere manipulacije.

"Takođe, manipulatori nikada ne preuzimaju odgovornost za svoje postupke. Oni vešto izbegavaju situacije u kojima bi mogli biti okrivljeni ili loše proći, ili odgovornost prebacuju na nekog drugog ili na okolnosti, uvek nalazeći opravdanje za sebe. Često glume žrtve tako da mogu učiniti da se na njih sažalite i da činite stvari za njih.

Manipulatora možete prepoznati i po tome što primetite kroz interakciju vremenom da njihove reči I dela nisu usklađene, odnosno da govore jedno a rade drugo", kaže lajkouč.

shutterstock_1187675779.jpg
Shutterstock 

Prema njenim rečima, manipulacija je postojala oduvek u međuljudskim odnosima, ali se čini da je danas mnogo prisutnija, čak i u nekim novim oblicima, a sve zbog online načina komunikacije i povezivanja ljudi preko društvenih mreža.

"Neki od savremenih oblika manipulacije, koji su novi i manje poznati, osim pomenutog gaslajtinga (gaslighting) i goustinga (ghosting) jesu i banchmarking (klupa za rezervne igrače) i brandcrumbing (udeljivanje mrvica). Ova dva oblika manipulacije često su i povezana, pa osoba koja vam udeljuje mrvice, to čini kako bi vas održala na klupi za rezervne igrače.

A šta to tačno znači? Recimo, muškarac nije siguran da li želi da bude sa vama, ali ne želi ni da vas potpuno izgubi dok ne bude siguran, ili vas bolje upozna. Ili mu odgovara da pored već postojeće veze ima i 'rezervnu'. U tim situacijama, umesto da iskreno iskaže svoja razmišljanja, emocije i dileme, on može da vam samo povremeno šalje poruke ili se javlja kako vas ne bi izgubio, i kako bi vam pokazao da je i dalje navodno zainteresovan. Time vas praktično, kao u sportu, 'drži na klupi za rezervne igrače’, kako bi mogao da vas angažuje onda kada želi ili kada oseća da mu je to potrebno", kaže. Nemoguće je ne naježiti se.

shutterstock_1950708667.jpg
Shutterstock 

Obratite pažnju na sve navedeno i razmislite o tome da li zaslužujete to ili više od toga. Važno je da poverujete i ponašate se na način da ste vredni ljubavi, pažnje, iskrenosti i poštovanja, tada se sigirno nikada nećete nać u opisanim situacijama, zaklčjučila je Ana Rodić za Sensu.

BONUS VIDEO:

MONDO/Stefan Stojanović Ana Rodić - O zaljubljenosti i ljubavi