Živimo u vreme brzog protoka informacija koje nam je donelo utisak da u svakom trenutku znamo šta se negde događa. I to je donelo mogo problema. Neki ljudi osećaju stalnu želju da budu svugde, svesni svega što se događa oko njih i da prate život drugih ljud. I onda se porede sa njima, a to može dovesti do osećaja nezadovoljstva sopstvenim životom, do želje da stalno nešto radite kako ne biste propustili prilike. Novo doba donelo je strah do propuštanja i sindrom propuštenih prilika. A šta je taj sindom i kako ga se otarasite?

Šta je sindrom propuštene prilike?

Izraz FOMO, koji je skovao Amerikanac Patrik Maginis 2004. godine, označava strah od propuštanja ili FOMO (Fear of missing out), odnosno strah od propuštanja nečega. Obično se nazivaju sindromom propuštenih prilika ili izgubljenog profita. To je anksiozno mentalno stanje kada se osoba plaši da će propustiti zanimljiv ili važan događaj.

Sindrom propuštene prilike je nelagodnost mnogih važnih događaja koji navodno prolaze, dešavaju se nekom drugom. Ovaj osećaj je veoma blizak anksioznosti. Umesto da se fokusira na sadašnji trenutak i svoj život, čovek svu svoju pažnju usmerava na to kako drugi žive. Čini mu se da svi oko njega svakodnevno postižu uspeh, putuju, sklapaju nova poznanstva i romane. Svi osim njega, primećuju stručnjaci.

shutterstock_2285300937.jpg
Shutterstock 

Sindrom naduvanih očekivanja

Koji su razlozi za razvoj sindroma propuštenih prilika?

  • Raznovrsnost izbora. Moderni čovek ima mnogo mogućnosti da upravlja svojim životom, vremenom, slobodom i odnosima. Prolazeći kroz mnoge opcije, osoba se suočava sa teškim izborima, što dovodi do anksioznosti, stresa i nezadovoljstva.
  • Predispozicija za neuroticizam. Sindrom izgubljene dobiti je najčešći kod osoba sa izraženim neuroticizmom - osobinom ličnosti koju karakterišu nemir, razdražljivost, anksioznost i sumnja u sebe.
  • Potreba za pripadanjem. Osnova sindroma propuštene prilike jeste strah od odbacivanja od društva. Bojimo se da bismo bez učešća u događajima i aktivnostima koji se dešavaju u našem okruženju mogli postati "stranci", možda nas više neće shvatati ozbiljno i možemo ostati sami.
  • Strah da se ne realizuje. Sindrom propuštanja je postao široko rasprostranjen zahvaljujući društvenim mrežama koje stalno prikazuju pažljivo odabrane trenutke lepog života. Korisnici imaju tendenciju da upoređuju svoje živote sa lepim slikama. Oni vide događaje i uspehe drugih ljudi, osećajući da propuštaju prilike. To povećava anksioznost, osećaj neispunjene dužnosti i želju da budemo svesni svega što se dešava. Neprestano upoređivanje sebe sa drugima i strah da ne budete 'na talasu' samo podstiču ovaj sindrom.
shutterstock_2267186885.jpg
Shutterstock 

Naučite da živite u sadašnjosti

Kako se oslobodite sindroma propuštene prilike?

  • Umesto da stalno nadgledate živote drugih ljudi, fokusirajte se na sopstvene ciljeve i interese. To će vam pomoći da uživate u onome što radite i da se ne osećate uskraćeno.
  • Želja da stalno budete u pokretu i da se nešto radi može dovesti do umora i stresa. Napravite ravnotežu između aktivnosti i odmora kako biste se mogli opustiti i uživati u trenutku.
  • Vežbajte pažnju. To je sposobnost da se živi u sadašnjem trenutku i uživa u njemu. Slušajte sebe, svoja osećanja, emocije, potrebe i ponašajte se u skladu sa njima. Vežbanje pažljivosti može vam pomoći da prestanete da se poredite sa drugima i uživate u onome što radite.
  • Društvene mreže mogu biti izvor FOMO-a jer prikazuju samo najbolje trenutke u životu drugih ljudi. Pokušajte da ograničite vreme provedeno na društvenim mrežama i fokusirajte se na sebe i svoja dostignuća.
  • Umesto da se poredite sa drugima, fokusirajte se na ono što već imate. Cenite svoja dostignuća i uživajte u trenutku. Tehnike zahvalnosti mogu vam pomoći da primetite pozitivne stvari tokom dana. U svakom danu ima nešto dobro. Previše ste fokusirani na ono što vam se ne dešava. Vodite dnevnik i zapisujte sve događaje u toku dana za koje želite da kažete "hvala".
  • Svaka osoba je jedinstvena i svaka ima svoj život. Ne upoređujte se sa drugima i ne pokušavajte da budete neko ko niste da biste udovoljili drugim ljudima. Budite svoji i uživajte u životu kakav jeste.
  • Ako sindrom propuštene prilike počne da ometa vaš život, konsultujte se sa specijalistom. On će vam pomoći da razumete uzroke ovog stanja i pronađete načine za borbu protiv njega.

BONUS VIDEO:

MONDO/Uroš Arsić Zaljubljenosti ili ljubav, sve više singl ljudi