Sindrom uljeza je skup negativnih emocija i verovanje da niste dovoljno kompententni i zaslužni za svoj uspeh. Ovo stanje je povezano sa perfekcionizmom, ali i sa društvenim konekstom.

Kod sindroma uljeza najčešće se javlja osećaj da ne pripadate mestu ili poziciji na kojoj jeste i da ste tu samo zaslugom slučajnosti i sreće. Osobe kod kojih je razvijen ovaj sindrom ne veruju u svoje sposobnosti, znanja, skloni su preteranoj samokriticii sumnji u sebe.

Pročitajte još:

Zašto je perfekcionizam loš: četiri načina da budete opušteniji i prirodniji

Da li ste perfekcionista?

Prvi put sindrom uljeza upotrebili su Suzana Imes i Paulina Rous Klens, a ovo su najistaknutiji simptomi/karakteristike:

Sumnja u sebe
Nemogućnost da realno procenite svoju sposobnost i veštine
Pripisujete svoj uspeh spoljnim faktorima
Omalovažavanje svog učinka
Strah da nećete opravdati očekivanja
Prekomerno angažovanje na poslu
Sabotiranje sopstvenog uspeha
Postavljanje vrlo izazovnih ciljeva i osećaj razočaranja ukoliko se ne ostvare

Ako mislite da imate sindrom uljeza, postavite sebi sledeća pitanja:

Da li se mučite i zbog najmanjih grešaka ili mana u radu?
Pripisujete li svoj uspeh sreći ili spoljnim faktorima?
Da li ste veoma osetljivi na čak i konstruktivnu kritiku?
Da li se osećate kao da ćete neizbežno biti otkriveni kao prevarant?
Da li umanjujete svoju stručnost, čak i u oblastima u kojima ste zaista veštiji od drugih?

Šta je sindrom uljeza i koji su simptomii
Shutterstock Osobe sa sindromom uljeza sklone su prekomernom radu, perfekcionizmu i "izgaranju" na poslu (burn-out sindrom)

Iako je konstruktivno uvideti svoje mane i slabosti i stalno raditi na svom usavršavanju, ovi ljudi emotivno povređuju sebe sa stalnim osećajem da nisu dovoljno dobri i kompetentni.

Postoje različiti faktori koji mogu uzrokovati sindrom uljeza. Najčešće je ovaj problem povezan sa socijalnom anksioznosti, alise može javiti i ako imate previše kritične roditelje koji od vas puno očekuju, u detinjstvu ste slabo dobijali pohvale , a više kritike, ili ste se našli u potpuno novoj situaciji kao što je promena profesije ili upis fakulteta.

Kako prevazići sindrom uljeza?

Ukoliko prepoznajete sindrom uljeza kod sebe, najbolje rešenje je da se obratite za pomoć

  stručnjaku u vidu psihoterapeuta i psihologa koji će vam pomoći da proneđete adekvatno rešenje.

Možete primeniti i različite tehnike samopomoći:

Podelite svoja osećanja - Razgovarajte sa drugim ljudima o tome kako se osećate. Ova iracionalna verovanja imaju tendenciju da se prošire kada su skrivena i o njima ne govorite.

Pomozite drugima - Iako ovo deluje nelogično, pomaganjem drugima možete osvestiti više o svojim sposobnostima.

Procenite svoje sposobnosti - Ako već dugo verujete u svoju nesposobnost u različitim situacijama, napravite realnu procenu svojih sposobnosti. Zapišite svoja dostignuća i ono u čemu ste dobri i uporedite to sa samoprocenom.

Izbegnite perfekcionizam - Ne fokusirajte se na to da stvari radite savršeno, već radite razumno dobro i nagradite sebe za trud.

Preispitujte svoje misli - Kad počnete da procenjujete svoje sposobnosti i preduzimate korake, preispitujte se da li su vaše misli racionalne. Ima li smisla način na koji posmatrate sebe.

Prestanite da se upoređujete sa drugima - Svaki put kada se uporedite sa drugima možee pronaći neku grešku ili manu kod sebe. Umesto toga, tokom razgovora fokusirajte se na slušanje onoga što druga osoba govori.

Umereno koristite društvene mreže - Ako na društvenim mrežama pokušate da prikažete sliku koja se ne podudara sa vama u stvarnosti ili koju je nemoguće postići, to će samo pogoršati osećaj prevare.

Prestanite da se borite protiv svojih osećanja - Ne borite se protiv svojih osećanja. Umesto toga, pokušajte da se oslonite na njih i prihvatite ih. Tek kada ih prepoznate, možete početi da razotkrivate ona osnovna uverenja koja vas sputavaju.

Ne dozvolite da vas negativna percepcija o sebi sputava - Bez obzira na svoje negativna osećanja, ne dozvolite da vas to sprečava da sledite svoje ciljeve. Nastavite da se borite za svoje snove!

Izvor: Lovesensa