Dr Gabor Mate je kanadski lekar i istaknuti stručnjak koji je karijeru posvetio lečenju zavisnosti i trauma. U Beogradu je boravio kao gost Fondacije "Novak Đoković", a njegova dela prevedena su na više od 30 jezika. Dr Mate na jedan pitak način iznosi komplikovane istine o psihičkim problemima čoveka, često gostuje u podkastima i veoma je popularan na internetu.

Naša kultura nagrađuje žene zbog toga što su prijatne i požrtvovane, nije poželjno da kažu "ne" ili da čvrsto zastupaju svoje želje i potrebe. Samo moraju da shvate da njihovo zdravlje zavisi od toga.

Danas žene u skoro 80% slučajeva obolevaju od autoimunih bolesti. Oni su pod većim rizikom da pate od hroničnog bola, nesanice, fibromijalgije, dugotrajnog kovida, sindroma iritabilnog creva i migrene, a dvostruko je veća verovatnoća da će umreti nakon srčanog udara nego muškarci. Žene doživljavaju depresiju, anksioznost i PTSP dvostruko češće od muškaraca i suočavaju se sa devetostruko većom prevalencijom anoreksije, najsmrtonosnijeg poremećaja mentalnog zdravlja, piše magazin Time.

A zašto žene obolevaju od ovih bolesti mnogo više od muškaraca?

Te užasne razlike ne mogu se objasniti samo genetskim i hormonskim faktorima - psihosocijalni faktori takođe igraju važnu ulogu. Konkretno, čini se da upravo vrline koje naša kultura nagrađuje kod žena – prijatnost, ekstremna nesebičnost i potiskivanje besa – mogu da ih predisponiraju za hronične bolesti.

U podkastu Pola Bransona “We Need To Talk” dr Mate je govorio o tome zašto žene umiru četiri puta češće od muškaraca samo zbog toga što od malih nogu nisu naučene da izraze svoju autentičnost i da izgovore reč "ne" kada imaju potrebu da je izgovore.

"Žene su posebno programirane da ne kažu 'ne' u ovoj kulturi. I to ih skupo košta - i mentalnog i fizičkog zdravlja. Posmatrali su 2.000 žena tokom deset godina. One žene koje su bile nesrećno udate i nisu izražavale svoja osećanja imale su 4 puta veću verovatnoću da umru u poređenju sa ženama koje su takođe bile nesrećne, ali su izražavale svoja osećanja. Dakle, problem nije bila sreća, problem je bila autentičnost izražavanje sebe. To je zastrašujuće.“

Ali zašto onda o tome ne pričamo?

"Mi živimo u društvu koje se u velikoj meri oslanja na uloge. A uloge zavise od toga kako vas drugi vide. Svi želimo da nas vide u naboljem svetlu. A društvo nas kažnjava kada smo autentični."

BONUS VIDEO:

RTS planeta Dr Vladeta Jerotić: Šta nikada ne treba govoriti i raditi