Naučnici su ispitivanjima pokazali da emocionalni stresovi u detinjstvu mogu da budu „okidač" raznih oboljenja u kasnijim fazama života.
Uporan emocionalni stres koji smo doživljavali kao deca ‒ da li zbog finansijskih izazova, smrti voljene osobe, ili odnosa koji uzrokuju anksioznost ‒ danas se odražava na naše zdravlje, te smo podložniji određenim oboljenjima - zaključak je studije koju su sproveli naučnici Harvard škole javnog zdravlja.
Studija je objavljena u časopisu Američkog koledža za kardiologiju.
„Znamo da je period detinjstva veoma važan za zdravlje i opšte stanje duha i tela", rekao je Ešli Vining, šef istraživačkog tima koji je sprovodio studiju.
Vining je postdoktorand na Odeljenju za društvene nauke i biheviorizam u školi „Harvard Čan", a među autorima studije je i Lora Kubzanski, profesor društvenih nauka i biheviorizma.
Studija je obuhvatila period od 45 godina i iskustva 7.000 učesnika koji su rođeni iste nedelje, 1958. godine.
Rezultati pokazuju da čak i oni koji su dane detinjstva provodili uz manje stresnih situacija, imaju značajan rizik od određenih bolesti i poremećaja.
Emocionalni stresovi u ranom detinjstvu mogu da budu uzrok kasnijih srčanih oboljenja, dijabetesa tipa 2 i poremećaja metabolizma.
Izvor: Rts
4 horoskopska znaka dobijaju poseban poklon 3. aprila 2025: Dešava se nešto veliko, rizik će im se isplatiti
Dnevni horoskop za 3. april 2025: Blizanci imaju potrebu da se osame, Vodolija reorganizuje životni prostor
Šta boja telefona govori o vama? Pobednici uvek imaju isti izbor, a najčešću biraju oni kojima je važna suština
Šta broj stana ili kuće govori o vlasniku? Numerologija otkriva da li na adresi živi intelektualac ili boem
“Zasadi drvo” – jedna vizija, šest godina, milion sadnica