Korak 1. - Stvaranje pozitivne perspektive

Prisetite se svojih prošlogodišnjih uspeha i stavite ih na papir. Pri tom ne zaboravite da istaknete vredne trenutke s dragim ljudima, promene u načinu razmišljanja, početak ili završetak emotivnog procesa. Uspeh je sve što vas je činilo srećnima. Sada se na svakom od tih uspeha zaustavite i razmislite o tome kako biste želeli da se sledeće godine taj proces razvija. Pošto ste oživeli svoje želje, na osnovu njih postavite ciljeve. Pri tom vodite računa o tome da cilj definišete u pozitivnim terminima jer naš mozak nije ljubitelj zabrana i negacija. Nije isto ako odlučite „neću više trošiti vreme buljeći u TV“ i „počeću kvalitetno da osmišljavam svoje slobodno vreme“.

Sada se zapitajte kako da to ostvarite jer, naravno, posle odluke treba navesti konkretne ideje i planove. Stavite to na papir i podvucite! Osmislite prvi korak ka svom cilju i odredite realan rok za njegovo ostvarenje.

PageBreak

Izazovi nove godine
Shutterstock izazovi_nove_godine_2
Korak 2. - Promena negativne perspektive

Stavite na papir ono što smatrate ličnim neuspesima. Pokušajte da promenite perspektivu i kažete: ne postoji neuspeh, već samo povratna informacija. Napišite to velikim slovima uz listu svojih tzv. neuspeha. Jer, kada u nečemu ne uspemo, dobili smo zapravo vrlo korisnu informaciju koja glasi: tako ne ide. Dakle, vreme je za nova rešenja!

Razmislite o tome šta vas je sve dovelo do takvog rezultata, kako ste se pri tom osećali, šta ste na osnovu te povratne informacije naučili. Postavite ciljeve koji stvaraju pozitivnu perspektivu. Na primer: uprskao sam vezu. Cilj: raditi na prihvatanju osećanja. Postavite sebi pitanje kako. Razmislite i pronađite rešenje koje čini da se najbolje osećate. Uzmimo gornji primer. Odluke mogu biti različite: razgovarati s prijateljima otvorenije o svojim osećanjima, potražiti pomoć psihologa, pročitati dobru knjigu o takvom problemu itd. Kad nađete rešenje za koje smatrate da bi za vas bilo najkorisnije, podvucite ga! To je vaš plan kako za prevenciju budućih „neuspeha“ tako i za stvaranje unutrašnjeg zadovoljstva. Osmislite prvi korak prema svom cilju i odredite realan rok za njegovo ostvarenje.

PageBreak

Izazovi nove godine
Shutterstock izazovi_nove_godine_3

Korak 3. - Kreiranje novih izazova

Nabacajte na papir sva nova iskustva koja biste želeli da steknete: od plesanja salse do bandži skokova, od sviranja gitare do učenja stranog jezika. Nemojte mnogo da razmišljate, samo ispisujte želje. Odaberite do tri nova iskustva koja vas najviše privlače. Poređajte ih po intenzitetu želje. Zapitajte se koliko dugo to želite, zbog čega to želite, šta bi to moglo da vam donese. Odredite prvi korak koji vas vodi prema cilju – sticanju novog iskustva. Na primer: otici na početni čas salse ili kod prijatelja koji svira gitaru da vam pokaže osnovne akorde. Odredite rok do kada cete napraviti prvi korak. Savet: nemojte predugo čekati. Zapamtite da sticanje novih iskustava izuzetno podiže kvalitet života! Ovakvo samoispitivanje zanimljivo je raditi i u paru. Prijatelj/prijateljica ili partner/partnerka mogu biti odličan podsticaj za jasno formulisanje ciljeva i želja. Ako ipak odlučite da vežbu isprobate sami, možete da prodiskutujete o svemu tome sa svojim bližnjima na novogodišnjem ručku ili večeri. Kada ih podelite s dragim ljudima, vaši planovi i ideje dobijaju još jednu dimenziju.

Svoje odluke možete da ispišete na listu papira koji ćete staviti negde gde ćete ga svakog dana videti. Dogovorite se sa samim sobom da odluke ne ignorišete. Poštujte ih! Poštovanje sopstvenih planova, ideja i želja, ispuniće novu godinu zadovoljstvom, samopouzdanjem i entuzijazmom.