Na pola puta između isključivo dekorativnih sobnih biljaka i jestivih biljčica koje uzgajamo u svojim malim kuhinjskim vrtovima nalazi se jedna posebna kategorija - biljke koje su i jestive i ukrasne!

Reč je, naravno, o različitim stabalcima voćaka koje u prirodi i na suncu mogu izrasti u raskošno drveće golemih proporcija, no u svom patuljastom obliku i u velikim saksijama čine odličan dekorativni detalj u našim enterijerima. Ispravna briga i pravi uslovi važni su ako želite da se vaša unutarnja voćka razvija i uspeva, a ako pritom imate kao cilj sveže plodove, sigurni smo da ćete se dodatno potruditi kako bi vaša biljka zaista uživala u vašem domu.
Smokva
Ako želite smokvu koja daje plodove, nemojte nabaviti takozvani lirasti fikus iz porodice smokava koji se na engleskom zove i Fiddle Leaf Fig. On možda jeste izuzetno dekorativan, no nikada neće proizvesti jestive plodove. Radije potražite Brown Turkey smokvu koja se još naziva i Negro Largo. Ta biljka s lepim duguljastim listovima može podneti opsežnije obrezivanje, oprašuje sama sebe i može napredovati u zatvorenom prostoru. Veličina posude u koju ste je posadili će da utiče na veličinu same biljke, kao i bogatstvo plodova - što više smokava želite, to drvce mora biti veće. Svoju smokvu zalivajte jednom nedeljno, i to sve dok voda ne krene da istiće, a orezujete je kada dostigne veličinu koju želite. Ako želite da nosi voće, svoju smokvu morate držati na jarkom svetlu, idealno na severnu stranu. Ove biljke uopšte ne vole hladnoću pa ih zato držite podalje od promaje.
Limun i limeta
Za uzgoj limuna ili limete u svom domu odaberite patuljaste vrste koje se samooprašuju poput Meyer limuna (lat. Citrus × meyeri) ili Kaffir limete (lat. Citrus hystrix). Zdrava stabla citrusa traže blago kiselo tlo na bazi od ilovače, a vole i puno vlage u vazduhu, i to čak do 50 posto. Taj uslov možete rekreirati redovnim špricanjem stabla vodom. Tlo biljke mora biti u potpunosti suvo pre zalivanja. Citrusi trebaju puno svetla, i to od 8 do 12 sati svakog dana pa smestite svoje drvo na najsunčanije mesto koje imate u kući, a najbolje bi mu odgovaralo mesto koje je izloženo suncu s dve strane. Ako imate prostor izvan kuće, vaša će vam biljka biti zahvalna ako je nekoliko meseci držite na svežem zraku, pogotovo ako je leto blago.
Maslina
Maslina je stablo koje se samooprašuje i bogato rodi, a ne treba mu toliko nege u odnosu na ostale voćke. Kada kupujete svoju maslinu, imajte na umu da je mnogo vrsta isključivo dekorativno, što znači da neće roditi, no postoji i mnogo vrsta koje to čine, poput Arbequine ili Pichioline. Maslinu je potrebno zaliti tek kad gornjih nekoliko centimetara zemlje isuši, a potrebno ju je ređe zalivati u jesen i zimu kada se biljka prirodno odmara. Maslini je potrebno barem šest sati sunčeve svetlosti dnevno. Stavite svoju biljku blizu sunčanog prozora okrenutog prema jugu.
Detoks prostora i čišćenje vazduha: koju biljku staviti u koju prostoriju
Avokado
Jako je teško dobiti kućni avokado da rodi plodove, no nije nemoguće. Umesto da uzgojite svoj avokado iz semenke, potražite stablo avokada nastalo presađivanjem sa stabla koje provereno nosi ukusne plodove. Prirodno manje vrste poput Wurtz, Gwen ili Whitsell avokada stabla su s kojima biste mogli imati najviše uspeha, a nije ih potrebno oprašivati. Na dno tegle stavite malo peska, a potom je napunite klasičnom mešavinom za sadnju kako vaše stablo ne bi imalo mokre krajeve korenja. Redovno zalivajte avokado, ali pripazite da tlo ne bude preterano vlažno. Zrele plodove možete pustiti da vise na stablu i po nekoliko nedelja. Avokado voli puno jarkog svetla pa ako je moguće, stavite ga kraj prozora s pogledom na jug.