Kurkuma (Curcuma longa) je višegodišnja začinska biljka koja pripada istoj tropskoj porodici kao i đumbir, a u naše krajeve stiže iz južne Azije. Baš kao i đumbir, i kurkumu možete gajiti u svoja četiri zida te, kad god poželite, uživati u njenim fantastičnim lekovitim svojstvima.
Od nje možete pripremati topli čaj ili je kao začin dodavati u svoja vege jela, koja će od nje poprimiti prekrasnu žutu boju i dobiti finu slatkasto-ljutkastu aromu.
Za razliku od đumbira, koji ima listove poput bambusa, kurkuma ima široke i bogate listove, a može razviti i divan zelenkasto-beli ili nežno ružičasti cvet, ako je zasadite u februaru. Tako da, sama začinska biljka u tegli, osim što će biti vaš „lekar“ u kući, može postati i lep ukras vašeg doma.Ova tropska biljka nije teška za održavanje. Voli toplinu i vlažnost i delimičnu ili potpunu senku. Kada je sazrela, možete je po želji vaditi iz zemlje onda kad vam treba i u količini koju želite, a ostatak ostavite da i dalje nastavi da raste.

Najbolje vreme za sadnju kurkume

Kurkuma se uzgaja iz rizoma – „mesnatih“ korena ili gomolja, koje možete nabaviti u prodavnicama zdrave hrane. Dobro je da birate rizome koji imaju na sebi mnogo malih izbočina i da nisu sasušeni i prestari. Najbolje ih je posaditi u kasnu zimu, na primer u februaru. Tako ćete već do naredne zime imati izobilje kurkume na raspolaganju jer lekovitim materijama u kurkumi je potrebno oko deset meseci da sazriju. Budući da je reč o tropskoj biljci, zimi mora biti zaštićena od hladnoće. Najbolje raste pri temperaturama od 20 do 30 stepeni.

Uzgoj kurkume u nekoliko jednostavnih koraka

  1. korak: Rizome kurkume stavite u plastične kesice te ih ostavite na tamnome mestu nekoliko nedelja, dok ne proklijaju.
  2. korak: Uzmite veliku i duboku teglu za cveće (barem 30 cm duboku i isto toliko široku) te je dopola napunite mešavinom peska i organskog komposta. Proklijale rizome rasporedite po toj zemlji na razmak od 5 cm, a zatim još pokrijte mešavinom peska i komposta debljine oko 5 cm te na kraju zalijte. Rizome okrenite tako da su izbočine na njima okrenute prema gore.
  3. korak: Teglu s kurkumom smestite u kuću na osvetljeno i toplo mesto. Ostavite kurkumu da sazreva sve do maja.
  4. korak: Kad temperature narastu na 20-ak stepeni, teglu sa kurkumom prebacite napolju na zaštićeno mesto tako da bude u polusenci.
  5. korak: U oktobru opet prebacite kurkumu u kuću tako da do kraja sazrije.

Kad i kako zalivati kurkumu

Čim posadite rizome, zalijte ih. Nakon toga biljku umereno zalivajte i održavajte optimalnu vlažnost. Ako se biljka nalazi u sobi gde je zbog grejanja suv vazduh, češće je prskajte vodom iz flašice s raspršivačem. Leti takođe pazite da zemlja u tegli ne bude suva, nego uvek lagano vlažna. Tokom letnjih vrućina je svaki dan umereno zalivajte.

Kada je kurkuma spremna za branje i korišćenje

Uvenuli listovi ukazuju na to da je vaša kurkuma spremna za prvu berbu, odnosno vađenje iz zemlje. Kad izvadite kurkumu iz zemlje, u količini koja vam je potrebna, očistite je i operite. Možete je odmah oguliti i tako svežu narendati i dodavati u jelo ili čaj.

Kako nastaviti sa gajenjem kurkume

Ako želite i naredne godine da uživate u dobrobitima kurkume, ostavite nešto korenja sa rizomima u tegli pa teglu tokom zime smestite na neko tamno mesto. U februaru možete izneti biljku i staviti je na osunčano mesto. Umereno je zalivajte. I sami ćete se iznenaditi količinom rizoma koje ćete dobiti od ove divne začinske biljke. U vašem domu ili bašti će rasti poput korova, ali, naravno, onog plemenitog.

Kada treba prihranjivati kurkumu

Ako primetite da se kurkuma sporo razvija u tegli i ima žute listove, to znači da joj nedostaje važnih nutrijenata. U tom slučaju trebal bi je prihraniti kvalitetnim organskim kompostom.

Čuvanje i skladištenje sveže kurkume

Jedna opcija je da svežu kurkumu čuvate u frižideru do nekoliko nedelja. Druga opcija je da manju količinu rizoma kurkume stavite u kesicu za vakumiranje i stavite u zamrzivač – u tom slučaju dugo ćete moći uživati u punim nutritivnim vrednostima vaše kurkume.

Organska kurkuma u prahu iz sopstvenog uzgoja

Stavite sveže i prethodno oprane rizome kurkume u lonac napunjen vodom. Pustite da provri pa nastavite da kuvate 45-60 minuta, odnosno dok rizomi ne omekšaju toliko da možete da ih probodete viljuškom.

Zatim osušite rizome, ogulite im kožicu pa ih stavite na osunčano mesto da se suše. Ako imate dehidrator za hranu, sušite ih u njemu na 140 stepeni, dok ne postanu lako lomljivi. Osušene rizome sameljite u mlinu za začine ili kafu ili ih sameljite u avanu sve dok ne dobijete fin žuti prah.

Napomena: Pre guljenja rizoma, navucite rukavice jer ćete inače završiti sa žutim rukama.

Izvor: Alternativa za Vas