Ne bi ste verovali kako je malo prostora potrebno da začinimo svoj život. Postoji toliko začinskih biljaka koje možemo gajiti u saksiji. Postoji toliko začina koje možemo napraviti samo za sebe. Sve je to moguće uraditi pomoću nekoliko saksija, i malo dobre volje. U daljem tekstu ćete videti način na koji možete stvoriti određenu količinu rukole za svoje potrebe.

Rukola je biljka koja se na našim prostorima retko koristi i još uvek stidljivo traži mesto u kuhinjama domaćica. Može se koristiti kao salata i kao začin. Najbolje je ukoliko se koristi sveža i mlada, jer stariji listovi daju dodatno gorak ukus jer je ova biljka sama po sebi „gorka“.

Pročitajte još:

Rukola je odlična salata i prirodan lek: kao antibiotik i antioksidans

Salata puna proteina, minerala i vitamina, a ukus je fantastičan: recept za obrok-salatu Rigoleto

Najzdravija namirnica na svetu: smanjuje rizik od teških oboljenja, puna je vitamina i minerala i čuva srce

Veoma je zdrava, a njeni listovi bogati kalcijumom, folnom kiselinom, magnezijumom, gvožđem i vitaminima C i A. Upotreba ove biljke u kuhinji je raznolika. Koristi se u pripremi raznoraznih salata, količinski vrlo „štedljivo“, više kao dobitna kombinacija za dodatnu aromu nego kao glavni zeleniš.

Možete uživati u blagodetima domaće rukole jer ona zaista brzo raste, ne samo u bašti, takođe može da napreduje kao saksijska biljka u zatvorenom prostoru, kao lak i zabavan način da u svakom trenutku imate svežu i bogatu salatu. Vaše posudice mogu biti na sunčanom prozoru, alo to nije stvarno neophodno. Prozor okrenut prema jugu može biti previše sunčan za rukolu.

Birajte listove dok su mladi i maleni. Veći listovi su suviše teški i gorki za upotrebu. Možete izrezati pojedinačne listove i ostaviti ostatak biljke da nastavi da raste. Najbolji način da je zadržite svežu jeste odlaganje neoprane rukole u plastične kese zajedno sa komadom papirnog ubrusa koji treba da apsorbuje vlagu.

Na ovaj način rukolu možete držati oko nedelju, najviše deset dana.

Gajenje rukole u saksiji ili baštici – izbor je samo Vaš

Gajenje ove biljke nije preterano komplikovano i zahtevno. Veoma je otporna na sve vremenske uslove tako da je možete uzgajati tokom čitave godine.

Ukoliko živite u stanu ili kući i nemate parče zemlje gde biste “eksperimentisali“ sa nekim začinima ili salatama, rukolu možete uzgajati i u saksiji.

Za početak vam je potrebno semerukole koje možete uzeti u svakoj poljoprivrednoj apoteci. Samu sadnju možete početi u čašicama od jogurta ali i saksijama ukoliko vam je tako lakše. Najbolje bi bilo ako biste na svakih sedam dana zasadili par semena jer ćete tako imati svežu biljku spremnu za branje na svakih par dana.

Proleće ili jesen, idelano je vreme za sadnju. Kao što je navedeno, biljka je veoma otporna na niske temperature tako da nećete imati problema sa jesenjomsadnjom.

Kada se seme postavi u saksiju trebaće šest – sedam nedelja do berbe.

Postavite nekoliko semenki u saksiju (ili plastičnu čašu),stavite pored prozora ili na terasu i sačekajte da nikne. Tada je možete presaditi u veće posude i napraviti malo razmaka između sadnica. Biljka nije osetljiva na sušu ali ipak bi bilo dobro da je zalivate kako bi se brže i lepše razvijala, a isto tako ukoliko je ne zalivate redovno dobićete veoma gorak ukus salate.

Saksije rukole koje drži na terasi postavite negde gde je hladovina. Pretrano izlaganje suncu takođe utiče na sam ukus biljke.

Ukoliko posedujete malu bašticu, rukolu iz saksije presadite kada bude oko 2 cm visoka. Razmak u redu bi trebao biti oko 4-5cm, a razmak između redova 20-ak cm.

Kada dođe vreme za berbu, visina biljke će biti između 7 i 8 cm. Makazama je secite 2 do 3cm od tla, i na taj način će biljka ponovo izrasti a vi ćete uskoro imati nov prinos sveže salate.

Kao što ste zaključili gajenje rukole u saksije je itekako moguće. Na ovaj ili sličan način se može gajiti ne samo rukola, već mnoštvo biljka.

Salata od rukole

Sam princip pravljenja salate se ne razlikuje mnogo od recimo zelene salate. Svežu rukolu operete, stavite malo maslinovog ulja, soka od limuna (kao zamena za sirće i SO). Naravno, možete je dodati i kao začin nekim drugim salatama radi lepšeg ukusa.
Takođe je veoma ukusna kombinacija rukole i raznih sireva te se često stavlja u pice i vegeterijanske sendviče. Namažite hleb sa nekim sirom, na to stavite par listova rukole i to je to.

Špagete od rukole

Za ovaj recept vam je portrebno sledeće:

  • 3-4 šolje sveže rukole
  • 2 čena belog luka
  • Pola šolje ulja (bilo bi dobro da to bude maslinovo)
  • Nekoliko komada svežeg paradajza
  • Malo tucane paprike
  • Pola šolje izrendanog parmezana
  • Jedno pakovanje špageta (testo)

Priprema ovog obroka je krajnje jednostavna. Pristavite vodu . Rukolu i dve kašike maslinovog ulja stavite u blender (super secko ili slično), sve to treba biti iseckano i sjedinjeno.

Ostatak ulja zagrejete (na srednjoj temperaturi) i u njemu propržite beli luk dok ne požuti. Pazite da vam se luk ne zapali a tada dodajte paradajz koji ste prethodno sitno iseckali. Sve to posolite, dodajte tucanu papriku i na tihoj vatri kuvajte 10-ak minuta.

Testo prokuvajte u vodi koju ste prethodno posolili. Rukolu koju ste dobro oprali stavite u šerpicu u kojoj vam se krčka sos. Sve to dobro promešajte i začinete po vašem ukusu. Kada je testo skuvano procedite ga i stavite u jednu veliku čistu posudu. Preko njega prespite sos koji ste skuvali i pola sira. Sve to dobro izmešajte i na kraju sve to “posolite“ sa ostatkom sira. Ovo je veoma ukusno ukoliko se jede sa hrskavim hlebom.

Zbog čega je dobro uvrstiti rukolu u ishranu

Bogata je vitaminom A, on je snažan antioksidant, veoma je dobar za zdravlje kože, kostiju, zuba a isto tako i za oči.

Vitamin C, koji sadrži u velikim količinama poznat je kao snažan antioksidant. On štiti organizam od pojave hroničnih bolesti, a isto tako jača imunitet i štiti nas od prehlada i gripa.

Rukola je bogata antioksidantima koji sprečavaju aktivnosti slobodnih radikala u organizmu.

Bogata je mineralima kao što su kalcijum, kalijum, gvožđe, fosfor i mangan.
Sadrži visok nivo hlorofila koji štiti jetru od alfatoksina. Upravo zbog toga najbolje je da se jede sirova.

Vlakna iz ove biljke pomažu u čišćenju debelog creva i pospešuju probavu.
Velike količine hlorofila koje rukola sadrži pospešuje proces detoksikacije organizma.

Izvor: Svet Začina