Često mislimo da su neke situacije u kojima smo se našli prst sudbine ili iskušenje. Kada na svojoj koži osetimo šta znači opasna bolest, tek tada smo svesni koliko smo bili nemarni prema sebi.

Da ne biste u nekom trenutku zažalili što niste više osluškivali svoj organizam i što niste učinili nešto za sebe, pročitajte koje četiri navike treba da usvojite kako biste popravili celokupno stanje organizma i možda sprečili neke teške bolesti.

Osvestimo disanje

Stres je glavni uzrok mnogih bolesti današnjice, što nije čudno jer pokušavamo da održimo korak sa mnogim aspektima života u isto vreme. Postoje mnoge prirodne tehnike borbe sa stresom, kao što je uživanje u toploj kupki, vežbanje, joge ili čitanje, a sada je tu i nova tehnika disanja Bo-Tau (skraćenica za Breath Optimised Transformational Unblocking ili transformaciono odblokiranje optimizirano disanjem). Bo-Tau koristi istočnjacke metode opuštanja koje se primenjuju vekovima. Tvorac joj je britanski neuropsihijatar David Luis, koji tvrdi da disanje neposredno utiče na naše zdravlje. Zacetnik Bo-Taua želi da "nauči" mozak da diše bolje kada se nađe u stresnoj situaciji, kako bi izbegao tzv. udisajni lokot. Vrste disanja koje doktor Luis preporučuje uključuju: energizaciju - za vitalnost; opuštanje - za smirenje; fokusiranost - za koncentraciju; disanje iz dijafragme - koristi pevačima i duboku senzualnost - za unutrašnji mir.

Zeleni saveznik

Iako peršun često doživljavamo kao biljčicu koja nam samo ukrašava tanjir, nikako ne smemo da zanemarimo snagu koju ima, posebno kada je reč o preventivi. Grickanje peršuna nekoliko dana pred početak ciklusa otklanja višak tečnosti iz tela i spečava predmenstrualno nadimanje. Ova lekovita biljka ima estrogensko delovanje pa predstavlja pravi lek za žene. Peršun pojačava libido i jača kosti, a odličan je izvor folne kiseline koja je važna za stvaranje crvenih krvnih zrnaca.

Jake kosti

Već je poznato je da je zeleni čaj prava riznica antioksidanata koji sprečavaju nakupljanje štetnih molekula u organizmu. Međutim u kombinaciji sa vežbanjem Tai Čija, ovaj napitak se pokazao vrlo efikasan i u borbi protiv osteoporoze. Istraživanje Univerziteta Tech Teksas je pokazalo da sinergija vežbanja i konzumiranja zelenog čaja daje odlične rezultate kod žena u postmenopauzi koje imaju slabe kosti. Kombinacija polifenola zelenog čaja i pokreta Tai Či vežbi su poboljšali snagu mišića kod ispitanika i smanjile rizik od osteoporoze.

Kombinovanje namirnica

Prema ajurvedi, tajna vitalnosti ne leži samo u pravilnom izboru namirnica koje jedemo, već i u njihovom ispravnom kombinovanju. Ajurveda u obzir uzima rasu - izvorni ukus hrane i vipaku - ukus namirnice nakon probanja. Mleko nikako ne bi trebalo da kombinujemo sa bananama i jajima. Ne preporučuje se ni uz ribu, meso, lubenicu, dinju, višnje i trešnje. Jaja nemojte jesti uz voće, sir, ribu i jogurt, a mahunarke nikako ne treba kombinovati sa voćem, mlekom, mesom ili jogurtom. Takođe, po tradicionalnoj ajurvedi ishrana treba da se zasniva na stvaranju ravnoteže između ukusa, mirisa, boje, teksture i temperature. Idealno bi bilo da se namirnice kombinuju tako da postoji sklad glavnih ukusa od kojih svaki ima svoj terapijski učinak. Slatko, na primer pospešuje izlučivanje telesnih tecnosti, podstiče varenje i neguje ćelije, dok slani ukusi čiste organizam, poboljšavaju apetit i stimulišu metabolizam.