Kod pacijenata u poslednjem stadijumu bolesti, kojima su lekari predviđali još samo dva do pet meseci života, nakon terapije nije zabeležen nijedan od simptoma akutne limfoblastične leukemije. Oni su 18 meseci kasnije podvrgnuti nizu testova, koji su pokazali da se bolest nije vratila.

Metod naučnika iz Sijetla još uvek je u fazi ispitivanja, ali zapanjujući rezultati kliničkog ispitivanja dali su nadu da bi lek za jednu od najtežih bolesti današnjice uskoro mogao da se nađe u upotrebi.

Isceljivanje srećom: dokazana moć volje i zdravlje posle karcinoma dojke...

Pomenuta terapija koristi sopstvene ćelije imunog sistema pacijenta da napadne metastaze raka. U okviru eksperimenta, lekari su tretirali T-limfocite (vrstu belih krvnih zrnaca) pomoću posebnih molekula, kako bi im omogućili da prepoznaju i napadnu stanice tumora. Tako tretirani molekuli, poznati kao himerni antigen receptori, potom su vraćeni u telo pacijenta kroz infuziju, što je potpuno izbrisalo simptome leukemije.

Prema rečima naučnika, modifikacija T-limfocita pokazala se učinkovitom i kod raka koštane srži.

- Mislim da smo na početku nečeg velikog. Ovo je prava revolucija! T-limfociti su „živi lek" koji u telu pacijenta može da opstane čitavog života - kaže Stenli Ridel iz Fred Hačinson centra, jedan od vođa istraživanja, koji je predstavio rezultate 14. februara 2016. godine.

Još jedna bitna odlika T-limfocita je ta što su sposobni da „memorišu" ćelije raka, što znači da će ih, u slučaju da se bolest vrati, ponovo napasti i uništiti.

Stručnjaci iz Sijetla napominju da je potrebno obaviti niz detaljnih istraživanja, pre nego što novi vid lečenja postane široko dostupan.

Prof. dr Vladimir Kovčin, onkolog KBC „Bežanijska kosa", kaže za „Blic" da se jedan oblik terapije T-limfocitima već primenjuje, ali da je novina u unapređenoj sposobnosti prepoznavanja ćelija raka.

- Dobra stvar kod ove metode je što ne košta mnogo i relativno je jednostavna - kaže Kovčin.

Prilagođeno sa: Blic