Većina odraslih osoba ne unosi dovoljno mikronutrijenata, a stručnjaci navode da žene ispod 50 godina najčešće imaju manjak ove četiri supstance.
Evo koji nutrijenti najčešće nedostaj, i kako da ih nadomestimo!
1. Gvožđe
Važno je za pravljenje DNK, podstiče proizvodnju energije i sprovodi kiseonik kroz telo, ali žene često imaju manjak gvožđa. Nedostatak gvožđa u organizmu manifestovaće se kao umor, iscrpljenost ili "magla" u glavi.
Žene gube krv tokom menstruacije, zbog čega je potrebno da unose više gvožđa da bi nadomestile nedostatak ovog važnog minerala.
Žene mlađe od 50 godina trebalo bi dnevno da unose minimum 18 miligrama gvožđa, dok za trudnice optimalna količina iznosi 27 miligrama. Žene koje su u menopauzi, i muškarci, dnevno "moraju" da unesu svega osam miligrama.
2. Vitamin D
Širom sveta je vrlo čest nedostatak vitamina D, pa ni žene mlađe od 50 godina nisu izuzetak. Ovaj vitamin važan je za zdravlje kostiju, trudnoću, zdravlje štitaste žlezde...
Gustina kostiju na najvišem je nivou između 25. i 35. godine života, zbog čega odmah nakon sredine tridesetih treba da razmišljate o nivou vitamina D.
3. Folat
Krucijalni vitamin grupe B, koji podržava sintezu DNK i deljenje ćelija. Igra vitalnu ulogu u trudnoći, ali i van nje pomaže u razbijanju aminokiselina koje mogu da budu štetne.
Nije najjasnije zašto ženama često nedostaje folat, pošto ga prirodno ima u zelenom lisnatom povrću, mahunarkama, orašastim plodovima i semenkama, nije ga "teško" naći u ishrani. Moguće je da je u pitanju genetika, ali i uzimanje oralne kontracepcije koja umanjuje status folata.
4. Vitamin B12
Ključan za proizvodnju crvenih krvnih zrnaca i energije, vitamin B12 je nutrijent bez kog se osećamo umorno i ispijeno. Prirodno se nalazi u mesu, plodovima mora, mlečnim proizvodima i jajima, i ukoliko ih ne unosite dovoljno, moguće je da ćete imati manjak vitamina B12.
Šta je rešenje?
Balansirana ishrana koja sadrži sveže namirnice pune vitamina i minerala uvek je najbolji put. Ženama je potrebno oko 100 grama proteina dnevno, kao i raznobojno voće i povrće i žitarice celog zrna. Ali to možda nije uvek dovoljno da bismo uneli sve nutrijente koji su nam neophodni. Posavetujte se sa nutricionistom oko suplementacije, ako niste zadovoljni svojim nivoom ovih važnih supstanci.
BONUS VIDEO:
(Sensa/A.S.)