Cvetna nedelja nam donosi šansu za čišćenje srca - jedan običaj privlači veliku radost!

Cvetna nedelja je šesta nedelja Velikog posta, a dobila je naziv po prazniku Cveti kojim se slavi ulazak IsusaHrista u Jerusalim, piše Lovesensa.
Prema predanju, kada je Isus ušao u Jerusalim, vernici su pred njega bacali palmnine gane i najlčepše cveće, pa je zato ova nedelja Cvetna. Ona označava period kada se priroda budi, sve počinje da buja i cveta.
Tokom Cvetne sedmice, a naročito u nedelju, na praznik Cveti, postoji običaj da se od cveća i vrbovih grančica pletu venčići koje stavljamo na glave ili čuvamo u domu kako bi smo privukli napredak i zdravlje.
Prema narodnom verovanju, ove nedelje treba krečiti voćke, ali se veruje da ništa što cveta ne treba saditi jer će uvenuti.
U subotu u Cvetnoj nedelji slavimo lazarevu subotu, kao uspomenu na Lazara koga je Isus vaskrsao itz mrtvih. To je praznik u kojem se slavi pobeda života nad smrti. Tada se u crkvu nose vrbove grančice koje se osveštaju, a zatim se sutradan, na praznik Cveti, dele vernicima kako bi ispleli venčiće.
Običaj je da ove nedelje svi razmislimo o svojim delima i zavrimo u svoje srce. Da li je ono čisto? Da li je otvoreno?
Verovanje je da se "zagledamo" u svoje srce, pokajemo za loša dela i pripremimo za Vaskrs, nveliki hrišćanski praznik.
Ne zaboravite, samo onaj čistog srca može osetiti snagu prave ljubavi.
Izvor: Lovesensa