Pregovori i razgovori ne bi trebalo da budu proces konfrontacije, već proces saradnje u kojem obe strane pronalaze rešenja koja su im od koristi. Primenom ovih 5 trikova, inspirisanih učenjem Vilijama Urija, moći ćete da pristupite svakom pregovoru sa smirenošću, samopouzdanjem i jasnoćom, postižući korisne rezultate.
Vilijam Uri je poznati pregovarač sa Harvarda i autor knjige "Getting Past No". U srcu njegove metode je jedinstvena perspektiva: pregovaranje ne leži u "pobedi“ ili dominaciji nad drugim, već u razumevanju, empatiji i kreativnom rešavanju problema.
1. Popnite se na krov
Prvi korak u svakom pregovoru je izbegavanje impulsivnih reakcija. Vilijam Uri preporučuje tehniku "penjanja na krov", koja podrazumeva da se sprečite da odmah odgovorite i date sebi nekoliko trenutaka da razmislite. I pogledate iz drugačije perspektive.
Šta želite da postignete na duži rok? Koji su vaši suštinski ciljevi? Ovaj trik će vam pomoći da ostanete mirni i kontrolišete svoje impulse, čime ćete sprečiti eskalaciju sukoba.
2. Stavite se na njegovu stranu
Tako se gradi poverenje u pregovorima, a to znači aktivno slušanje gledišta druge osobe pre nego što formulišete mišljenje ili predlog. Umesto da samo čekate da iznesete svoje argumente, pokušajte da bolje razumete šta on želi.
3. Promenite ugao – pristupite temi sa druge pozicije
Ovo je ključni trik koji može pretvoriti napetu diskusiju u priliku za saradnju. Umesto da se fokusirate samo na ono što vi želite i šta želi druga strana, zapitajte se koje zajedničke interese imate i kako ih zajedno možete zadovoljiti.
4. Izgradite zlatni most
Još jedan trik koji Uri preporučuje je izgradnja "zlatnog mosta". To znači da se pregovarački proces učini što pristupačnijim i privlačnijim za drugu stranu, kako bi se lakše dogovorili. Dajte im priliku da izraze svoju zabrinutost i uverite se da se one rešavaju na način koji im koristi.
5. Otežajte im da kažu "ne"
Stručnjak za pregovore sa Harvarda predlaže da se "oteža drugoj strani da kaže ne“ razjašnjavanjem dostupnih alternativa i isticanjem prednosti zajedničkog rešenja.
Na primer, ako posredi provajder mobilne telefonije – a ne želi da prilagodi svoju cenu, možete naglasiti da ćete, bez povoljnog rešenja, morati da izaberete drugog telefonskog operatera koji može da vam ponudi bolje uslove. Važno je, međutim, da se uverite da je vaša ponuda poštena i razumna, kako biste održali dobru volju suprotne strane.
BONUS VIDEO: