"Kada sam imao osamnaest godina shvatio sam da se život sastoji od stalnog, kontinuiranog pokreta i da je besmisleno pokušavati da ga kontrolišemo. Od tada, poštovanje prema principu promene dalo mi je vetar u leđa, pozamašnu dozu samopouzdanja uz koji mogu da istražim svoj život."

Ovim rečima, britanski umetnik Bruce Munro (1959) koji je širom sveta poznat po neverovatnim svetlosnim instalacijama pod otvorenim nebom, opisuje svoju filozofiju rada. Kreativnost kojem je svetlost privukla pažnju još dok je pohađao Umetničku školu tek je u srednjim tridesetim počeo da istražuje različitim efektima svetlosti i radi s .

Njegova instalacija "CDSea" koju je osmislio i napravio u junu 2010. godine oduševljava svojom čarolijom. Tada je uz pomoć 140 prijatelja i poznanika prekrio zeleno polje nedaleko od Kilimingtona skoro nestvarnom mrežom od 600 000 kompakt diskova. S jedne strane, blistavi odsjaj sunčeve svetlosti koja pada na diskove stvara utisak kao da posmatramo zanosnu vodenu površinu nalik jezeru ili moru. S druge strane, postignut je efekat kao se sunce reflektuje u 600 000 ogledala.

"CDSea" je bila prva u nizu samofinansirajućih instalacija za Long Knoll Field (koncept galerije na otvorenom) u kojoj je korišćen odbačen ili reciklirani materijal. Glavna inspiracija za ovo more od diskova bilo je umetnikovo osmogodišnje "upijanje" toplih zraka australijskog sunca. Pogotovo su snažan utisak na Brusa imale refleksije svetlosti na vodenoj površini koje je imao prilike da vidi u prirodi. Tada je, kaže, shvatio koliko igra svetlosti može da utiče na raspoloženje.

"Svetlost je bila toliko jaka, poput prekrivača od iskričave svetlosti. Tada sam imao potpuno detinjastu želju da uronim šake u more. Ceo prizor me je na neki način povezao s mojim domom u Salcombeu, gde mi je otac živeo," objašnjava Bruce, komentarišući instalaciju koja predstavlja, na neki način, rekonstrukciju tog doživljaja.

Na svoj dosadašnji rad ovaj britanski umetnik gleda kao na 29-godišnje putovanje koje je počelo sa prvim prototipom svetlosne skulpture koju je osmislio na stepenicama stana u Sidneju. Danas, iza njega "stoji" mnošto spektakularnih instalacija. Upravo na istom mestu gde je osmislio "more od diskova", Bruce je 2005. godine napravio prototip svog možda najpoznatijeg dela "Fields of light".