Najmlađi u ovom društvu odabranih čije priče morate pročitati je pronalazač iz Novog Sada koji je patentirao izum za razbijanje tromba! U pitanju je Stefan Velja koji je doneo medalju iz Brisela za ovaj sjajan patent inspirisan humanošču, ljubavlju prema nauci i željom da pomogne svom ocu. Više o mladom naučniku Stefanu Velji pročitajte ovde.

Prvi put u istoriji srpske nauke, u 2014. godini dogodilo se da dobijemo prvi grant Evropskog istraživačkog saveta. Za to je zaslužan naučni projekat Sofije Stefanović o plodnosti, koji je proglašen među najboljima u Evropi. Više o njoj pročitajte ovde.

Uređaj koji je Miloš osmislio uništava ambroziju u korenu, bez hemije i pesticida, ekološkim putem i, što je izuzetno važno, ambrozija više ne raste tokom sezone. Za ovaj uređaj, njegov pronalazač Miloš Stanković dobio je visoko priznanje: zlatnu medalju na Sajmu inovacija u Hong Kongu, a stekao je i nadimak - svetski genije! Više o njemu pročitajte ovde.

Dr Gordana Popović je prva Srpkinja koja je dobila austrijsko odlikovanje „Časni krst države Austrije za nauku i umetnost prve klase", ustanovljeno 1887.godine. Više o njoj pročitajte ovde.

Gordana Vunjak-Novaković je profesor biomedicinskog inženjerstva i medicinskih nauka na čuvenom Univerzitetu Kolumbija u Njujorku. U 2014. godini, njoj je potvrđeno počasno mesto u društvu više od 300 nobelovaca, u Nacionalnoj akademiji nauka SAD. Više o njoj pročitajte ovde.

Zasluženu pažnju srpske javnosti za svoj doprinos dijagnostici, u 2014. godini dobila je i dr Jelena Vasiljević koja je napravila softver za brzo otkrivanje mesta primarnog karcinoma. Više o njoj i ovom programu pročitajte ovde.

I konačno, priča koja ne potiče iz Srbije ali pleni svojom inspirativnošću: Iranka Marjam Mirzahani popela se na sam "krov" matematičkog sveta. Naime, u avgustu 2014. godine ona je osvojila najveću matematičku  nagradu koju su punih 78 godina osvajali samo muškarci... Više o njoj pročitajte ovde.