Neuobičajenih formi, puna improvizacije, džez muzika je prešla dug put od svojih začetaka u Nju Orleansu, u Americi, do postmodernog vaskrsnuća u vidu brisanja žanrovskih okvira.

Dah slobode, želja za promenom i izvođenje koje ima lični pečat povezan sa trenutkom i inspiracijom zauvek će ostati deo džez muzike pa tako i eksperimentalnog i avangardnog džeza. Kada se kaže džez, verovatno nam je prva slika u glavi neki zadimljeni noćni klub, afroamerički muzičari koji proizvode vijugave i neuhvatljive tonove i naravno, senzualne pevačice koje i glasovno i vizuelno pretvore muziku u totalni performans.

Međutim, šta nam je NOVO doneo taj truckavi put koji je džez prevalio?

Između ostalog, i oštru ali i suptilnu svežinu novih muzičarki koje sada već suvereno vladaju nekada davno "muškim" sviračkim disciplinama.

Nova Festival ne samo da prepoznaje značaj onog što se sada zove "nova muzika" i "nova umetnost" već je od samih početaka vrlo jasno isticao značaj žena umetnica.

Deo njegovog magičnog kruga je Jasna Jovićević - saksofonistkinja, kompozitorka, učiteljica joge i multiinstumentalistkinja, posvećena raznovrsnim muzičkim žanrovima - ambijentalnoj, džez, elektronici i etno muzici.

Jasna se školovala i živela u inostranstvu, obišla je mnoge egzotične destinacije, dobila brojne nagrade... Subotičanka koju su školovanje i rad vodili od Budimpešte i Toronta sve do Brazila, SAD-a, Austrije i Indije, do povratka u rodni grad, ima izuzetno bogatu biografiju naročito u delu koji se odnosi na Jasnin umetnički rad. Jasna svira čitav niz duvačkih instrumenata, kao i neobični perkusivni instrument hang.

Anđelka Janković: Od Balija do Bitefa na krilima ljubavi i igre

Smatra da predstavlja jedan od retkih primeraka džez muzičarke u regionu pa stoga nerado pravi razlike između muškaraca i žena ali, to je tema o kojoj ima puno toga da kaže:

"Već drugu godinu vodim projekat New Spark Jazz Orchestra - Žene Balkana u džezu, u okviru kojeg smo napravili ženski big bend, i afirmišemo žensko savremeno muzičko stvaralaštvo, kaže Jasna. "Teško biram reči, jer sam više od 20 godina okružena muškarcima u svojoj struci. Uvek sam bila jedina,i vodila neku nevidljivu borbu, dokazujući određeno sebi i drugima. Ali, to su unutrašnje borbe, izazvane društvenim kodovima koje predugo nosimo u sebi. I evo sada, nakon ovog velikog projekta sa ženama, kada sam dala sve od sebe, da promenimo sliku džez scene na Balkanu, tvrdim da je sve jedno. Sada radim dosta i solo, kao i duo i kvintet formacije. Sviram sve slobodniju muziku, sa sve više improvizacije."



Jasna je muzički nomad. Kaže da se nomadski duh najlakše može ukrotiti stalnim pokretom, učenjem kroz novo i nepoznato.

"Sva ta putovanja, destinacije, znanja i iskustva koja sam stekla, i jesam ja. To sam ja birala i prizivala. Konstantnu pažnju, svesnost i opreznost sticala sam kroz situacije i mesta koja se ne ponavljaju i u kojima svaki put iznova moramo upoznati i spoznati sebe, kako bismo bili u stanju da odreagujemo i prihvatimo, dosledno svojoj prirodi", kaže ona.

Po Jasninom mišljenju,Nova Festival iskače iz klasičnih formi jazz festivala u okruženju i bavi se savremenim inovativnim pristupom muzici improvizacije, što je kako kaže, bilo izuzetno potrebno kako široj publici tako i muzičarima željnim eksperimenata inovacija.

Baš iz tog razloga ovaj festival nove umetnosti ima za cilj da predstavi evropsku i domaću savremenu umetničku muzičku scenu, na kojoj se ukrštaju različiti žanrovi umetničke i popularne muzike a koju predstavljaju renomirani umetnici orijentisani ka eksperimentalnom pristupu.

U takvom svetu džeza, svoje mesto u vrhu evropske avangarde pronašle su Kaja Draksler, pijanistikinja iz Slovenije i Susana Santos Silva iz Portugala koja koja maestralno svira trubu. Mlade i talentovane muzičarke u slavu mašte i slobode brišu žanrovske odrednice i poigravaju se pojmom„džez avangarde".

Sarađuju sa brojnim legendama avangardnog džeza i posvećeno rade na vlastitim projektima te ih svrstavaju u vodeće mlade snage ovog žanra.

Upoznale su se 2007. godine dok su svirale u European Movement Jazz Orchestra i od tada su redovno u kontaktu, uvek tražeći razlog da se nađu i provode vreme zajedno. Objavile su Album "This Love" za najznačajnijeg evropskog izdavača avangardnog džeza, portugalski Clean Feed Records, i tako krunisale svoju dosadašnju saradnju.



Kaja Draksler, prepoznata po sklonosti ka neobičnoj pijanističkoj estetici i energična Susana Santos Silva, majstor "totalnog" sviranja trube, nesputano se poigravaju idejama i instrumentima uz naglašenu kompozitorsku i aranžersku kreativnost. U okviru Nova Festivala nastupiće 14.oktobra u Studiju 6 Radio Beograda.

Ove muzičarke vole da sviraju zajedno i tokom niza godina istraživale su razne načine i mogućnosti zajedničkog stvaranja muzike. One kroz svoju muziku pričaju priču, uživajući u slobodi bez granica. Prepuštene mašti, stvaraju muziku novog milenijuma.

"Instrumenti ne pričaju priče - to čine muzičari. Uvek se trudimo da nađemo najbolji način da ispričamo priču, i kada kažem najbolji, to često znači najuvrnutiji ili najtvrđi. Nema granica, jer inače nije ni avangardni, ni džez."- priča Susana Santos Silva koja takođe smatra da ženski umetnici donose drugačiju energiju i da ih ima sve više na sceni.

Mlade, talentovane i hrabre, s razlogom su pronašle svoje mesto na Nova festivalu koji za dugoročni cilj ima podsticanje mladih umetnika da se bave novom i avangardnom umetnošću.

Neočekivani smerovi koje ovaj festival voli pružiće nam mogućnost da upoznamo i fagotistkinju Gabrielu Koso koja dolazi iz sveta klasične muzike.

PageBreak

Gabrielin magični fagot

U intimnoj formaciji sa Jasnom Jovićević dobićemo delikatnu interakciju između instrumenata. Gabriela je nekoliko godina učila violinu, kada je poželela nešto novo i drugačije. Na predlog profesorke muzičkog vaspitanja iz osnovne škole, otišla je da vidi taj instrument, drugačiji od svih do tada.

"Prvi momenat je bio čudan, a posle sam se prosto zaljubila u taj veliki dobroćudni instrument. Naravno za to je bio zaslužan moj profesor koji ga je isto toliko voleo koliko i ja danas... i da, to je nešto više od instrumenta za mene, nekad se čini kao da je magija", kaže Gabriela.

Gabriela će sa svojim magičnim fagotom nastupiti u duetu sa Jasnom Jovićev ić 14. oktobra u Centru za kulturu Kovin i pokazaće nam kako se rušežanrovske barikade i stvara interakcija između instrumenata - obe umetnice su posebno srećne zbog zajedničkog podviga koji, kako kažu, otvara novo poglavlje u njihovoj karijeri.

Savremeni pristup muzici neguje i novosadski kvartet Bilitis - okupljen na inicijativu flautistkinje Ksenije Bašić - violončelistkinja Milica Svirac, violistkinja Ana Klem Aksentijević i violinistkinja Iva Stanković menjaju mnoge kompozicije koje su originalno pisane za gudački kvartet.

"Bez obzira na to da li je pristup savremen ili tradicionalan, svaka umetnost koja se izvodi iskreno i ubedljivo, može da pronađe svoj put do publike, kaže Ivana. Na repertoaru kvarteta „Bilitis" nalaze se dela koja su originalno pisana za gudački kvartet, ali i za sastav tri gudača i flaute. Samim tim negujemo dela kompozitora iz svih stilskih epoha, a u poslednje vreme je akcenat na delima savremenih kompozitora XX i XXI veka."

Muzičko-vizuelni performans "Different Trains" koji potpisuje američki kompozitor Steve Reich a izvodi Kvartet Bilitis na otvaranju Nova Festivala, 13. oktobra u Galeriji Bate Mihailovića u Pančevu, čini i specijalno pripremljen video rad grafičke dizajnerke Ivane Radmanovac.

Ansambl Divanhana: kako zvuči moderan sevdah

"Svi se mi razlikujemo, svi imamo svoj univerzum, svoj pečat, svoje snove i potrebe da ih pretočimo u umetnost", objašnjava Jasna Jovićević, inače posvećena i ekološko-muzičkim projektima za decu. Njena stalna inspiracija je muzika prirode, pa je i tako autor albuma "Zvuk ptica". Inače sertifikovana učiteljica joge, Jasna kaže kako je ipak muzika bila njena prva joga. "Jazz muzika bila je moja prva jogička praksa, a improvizacija moje prve dublje meditacije", otkriva multitalentovana Subotičanka.

Prema rečima Gabriele Koso, umetnice donose Nova festivalu posebnu senzibilnost . "Koliko god da se taj zvuk nekom možda čini "ženski" , treba da budemo to ono što je naša priroda i da muziku koju osećamo iznosimo na svoj način, bez obzira na standarde koje su uglavnom postavili muškarci", kaže ona.

Festival nove umetnosti - Nova Festival održava se od 13. do 15. oktobra 2016. godine u u tri grada: Pančevu, Beogradu i Kovinu, u organizaciji udruženja "KomunikArt" i partnerskih ustanova kao i uz pokroviteljstvo Grada Pančeva, Austrijskog kulturnog foruma iz Beograda, Collegium-a Hungaricum-a, Ambasade Republike Slovenije i Skupštine opštine Kovin. Ulaz na sve festivalske programe je besplatan.

Izvor: Lovesensa