Da li ste ikada u ljubavnoj vezi osetili kao da vas partner uzima zdravo za gotovo? Uvereni smo da mnogi jesu i, svakako, to je osećaj koji nikome ne bismo poželele. Prema pisanju HackSpirit, postoji 7 navika koje imaju osobe koje dozvoljavaju voljenoj osobi da ih "olako" prhvati i ne ceni dovoljno. Jedna od njih je, na primer, konstantno stavljanje partnerovih potreba ispred svojih.

Ukoliko odbacite ove destruktivne obrasce ponašanja, izborićete se za poštovanje i veću povezanost s partnerom. Evo koja su to ponašanja i navike kojih treba da se odreknete.

1. Konstantno govorite “da”

U vezama je prirodno da želimo da ugodimo partneru. To je instinkt, proizašao iz želje za harmonijom i uzajamnom naklonošću. Međutim, postoji opasnost u stalnom pristajanju na sve što partner predloži. To može da dovede do toga da se vaše potrebe i želje stalno stavljaju u drugi plan. Ovo ne znači da treba da postanete osoba koja uvek odbija. Važno je da pronađete ravnotežu. Pristajte na stvari koje su u skladu s vašim vrednostima i potrebama, i budite spremni da kažete “ne” kada to nije slučaj.

Dozvolite sebi da odbijete neki zahtev jer tako pokazujete da su vaša osećanja i potrebe podjednako važni u vezi.

2. Stavljate njegove potrebe ispred svojih

Jeste li od onih koji uvek daju u vezama? Verujete da stavljanje partnerovih potreba ispred svojih zapravo pokazuje koliko ga volite? Otkazujete treninge, pomerate sastanke, sedite kod kuće i čekate da on "zavrpi svoje" i posveti vam pažnju...? Na ovaj način ste nesvesno postavili teren za to da vas uzima zdravo za gotovo. Briga o partnerovim potrebama jeste važna, ali i ne smete da zanemarujete sopstvene. To nije sebičnost, već poštovanje sebe i razumevanje da su vaše potrebe podjednako važne.

3. Ignorišete crvene zastavice

Znaci da trud koji ulažete u vezu nije cenjen - sasvim sigurno postoje, samo je pitanje da li želite da ih vidite. Povremeni komentari ili gestovi često govore da se vaša osećanja ignorišu. To što znate da ovi komentari i nemar parnera nisu zlonamerni, ne umanjuju činjenicu da su vaša osećanja zanemarena. A ignorisanje znakova ne znači da će ovo partnerovo ponašenje nestati. Naprotiv, može samo postepeno da uzrokuje da se vaše samopoštovanje naruši i da tavorite u vezi u kojoj vas partner uzima zdravo za gotovo.

shutterstock_1301273644.jpg
Shutterstock 

4. Preterujete sa "velikim gestovima"

Ovo može da vam deluje kao iznenađenje. Zar veliki gestovi nisu znak ljubavi i pažnje? Jesu, ali postoje i neki uslovi. Preterano često poklanjanje ili organizovanje velikih iznenađenja može da stvori nerealna očekivanja. Vaš partner bi mogao da počne da ih doživljava kao nešto normalno, a ne kao nešto posebno. Umesto toga, fokusirajte se na svakodnevne male znakove pažnje. Napravite mu omiljeno jelo nakon napornog dana, slušajte ga kada mu je potreban oslonac ili jednostavno ga zagrlite - ove sitnice često znače više od velikih gestova.

5. Preterana potreba za komunikacijom

Otvorena komunikacija jeste ključ za uspešnu vezu, ali ako se preterano inistira na njoj, to može da ima suprotan efekat. Ako stalno delite svaku misao, osećanje ili događaj sa partnerom, to može da mu da signal da ne mora da ulaže napor da vas razume. Ovo ne znači da treba da skrivate stvari, već da pronađete ritam koji omogućava komunikaciju kao alat za povezivanje, a ne kao preplavljivanje informacijama.

shutterstock_1364479973.jpg
Shutterstock 

6. Uvek ste dostupni

Biti stalno na raspolaganju može da ima kontraefekat. Ako ste uvek spremni da prekinete sve zbog partnera, postoji rizik da postanete previše predvidivi. Ne radi se o igricama i pravljenju da ste “teško dostupni”, već o tome da zadržite prostor za sebe i svoje interese. Tako partner shvata da vaše vreme ima vrednost i da ga treba poštovati.

7. Preterano se izvinjavate

Izvinjavanje kada ste pogrešili jeste znak zrelosti, ali ako preterujete, to može da pošalje pogrešnu poruku. Ako se stalno izvinjavate, kod partnera tvarate utisak da ste uvek krivi, što vremenom smanjuje vrednost vaših iskrenih isprika. Umesto toga, ako pokažete saosećanje i kažete: “razumem kako se osećaš” ili “to mora da je teško” može da pomogne da pokažete brigu bez potkopavanja sopstvene vrednosti.

Suština je da poštujete sebe

Na kraju, naši postupci i izbori u vezama ogledaju se u našem samopoštovanju. Oslobađanje od ovih obrazaca ne znači samo da promenite ponašanje, već i da razvijete snažniji osećaj lične vrednosti. Nikada nemojte da zaboravite: zaslužujete poštovanje i pažnju u svakoj vezi, a sve to počinje načinom na koji poštujete sebe.

BONUS VIDEO:

MONDO/Uroš Arsić Dušan Blagojević - Zašto je 21. vek - vek usamljenosti