Naš um svakodnevno je obuzet različitim razmišljanjima, osećanjima, impresijama, brigama, željama i fantazijama.  Međutim, na dubljem nivou um počiva  u tišini i upravo pronalaženje te unutrašnje tišine  je misaona suština meditacije, objašnjava Deepak Chopra, autor ogromnog broja knjiga o zdravlju, uspehu, odnosima i spiritualnosti. Njegova jednostavna uputstva mogu nam pomoći u meditaciji.

  • Nemojte imati očekivanja u meditaciji. Ponekada je um previše aktivan da bi se skrasio, a nekada se odmah smiri. Ponekad se se utiša a da osoba to i ne primeti. Sve je moguće.
  • Budite blagi prema sebi. U meditaciji nije stvar u tome da li radite nešto ispravno ili pogrešno, već je važno da dozvolite umu da nađe svoju pravu prirodu.
  • Nemojte se držati meditativnih tehnika koje vas ne vode do unutrašnje tišine. Ukoliko ne prevaziđete svakodnevne misli i razmišljanja, ne meditirate na pravi način. Pronađite tehniku koja će funkcionisati manje-više  automatski. Na primer, u Indiji postoji više vrsta meditacije s mantrom, ili jednostavno pažljivo pratite tok disanja koncentrišući se samo na to, potiskujući sva prošla razmišljanja i misli. Vaš um želi da pronađe svoj izvor u tišini. Dajte mu šansu tako što ćete ga pustiti...
  • Kada meditirate, budite na nekom tihom mestu, gde vas niko neće ometati, niti će vam bilo šta skretati pažnju i remetiti koncetraciju.

Takođe, važna stvar pri meditaciji je da zaista budete prisutni u njoj, jer ako mislite na sledeći sastanak, zadatak ili obrok, naravno da nećete osetiti tišinu. Da bismo uspešno meditirali, misli moraju da nam jasne i rasterećene od svih obaveza.