Biljna bazna ulja su najčišći, najmirišljaviji i najnežniji delovi voća i cveća. Te hranjive tečnosti bogate vitaminima i zdravim masnim kiselinama verovatno su najstariji ali i najprirodniji način nege kože. Ne morate biti vešt aromaterapeut da biste ih koristili, jer bazna ulja ne služe samo kao „nosači” za eterična ulja. Za razliku od esencijalnih kapi, bazna ulja se mogu nanositi direktno na kožu iz bočice, sama ili pomešana s nekim drugim baznim uljem. Kako bi što duže trajala, retka, dragocena i skuplja ulja kao što su ulje od semenki maline ili ulje noćurka možete pomešati sa uobičajenijim baznim uljem kao što su bademovo ili jojobino ulje, i to u razmeri 10-20 ml naspram 80-90 ml klasičnog ulja.

Štite i neguju

Po sastavu, bazna ulja slična su sebumu koji proizvode lojne žlezde i sadrže stotine lekovitih molekula kao što su esencijalne masne kiseline, vitamini, minerali i antioksidansi, preko potrebni za pravilno funkcionisanje organizma. Zato su pogodna za lepotu ali i za zdravlje. Vrlo lako prodiru u kožu donoseći ćelijama vredne sastojke, čime joj pomažu u održavanju vlažnosti, gipkosti, štite je od štetnih spoljašnjih uticaja i ublažuju upalne procese. Biljna ulja birajte prema nameni, tipu i stanju kože ili zdravstvenoj tegobi koju želite da izlečite.

Ukoliko želite da bazno ulje upotrebite u kuhinji, odnosno za oralnu primenu, pripazite da na bočici piše „jestivo”. Bitno je da su takva ulja nerafinisana i hladno ceđenja jer jedino tako sačuvaju vredne sastojke. No, hladno ceđena ulja ne smeju se zagrevati iznad 60 stepeni celzijusa kako bi se sačuvali vredni sastojci. Držite ih na sobnoj temperaturi, na tamnom mestu, u bočicama od tamnog stakla kako bi se izbegla oksidacija i omogućila što duža upotreba.

Arganovo ulje

Za lepotu

Ulje afričkog naroda Berbera nezamenljivo je u nezi suve i zrele kože čijem licu vraća mladost, ublažujući bore i nadoknađujući elastičnost. Brzo se upija i ne zatvara pore pa je pogodno i za masnu kožu. Budući da umiruje, štiti i regeneriše odnosno ublažava i zaceljuje ožiljke od opekotina ili boginja, korisno je imati ga i u kućnoj apoteci. Njegovo protivupalno delovanje pomaže i u tretiranju seboreje, dermatitisa i psorijaze. Možete ga koristiti i tokom trudnoće za prevenciju nastanka strija. Osim za negu kože, ovo ulje pogodno je za jačanje krhke kose i noktiju. Jednom dnevno prste potopite 10-ak minuta u mešavinu nekoliko kapi arganovog ulja i limunovog soka. Ako nekoliko kapi tog berberskog zlata umasirate na teme i u suvu kosu, pospešićete rast vlasi i zaštiti ih od pucanja. Pustite da deluje pola sata ili tokom noći, a zatim operite kosu blagim šamponom. Ukoliko želite da ga pomešate s nekim drugim baznim uljem, dodajte ga u razmeri 30:70 ml nekog drugog baznog ulja.

Za zdravlje

Zbog visokog sadržaja fitosterola pokazalo se vrlo efikasnim za smanjenje upala i lošeg holesterola. Takođe, redovna konzumacija arganovog ulja blagotvorno utiče na probavu i štiti kardiovaskularni sistem. Deluje i kao prirodni analgetik pa ga mogu koristiti osobe koje pate od artritisa.PageBreak

Tajni život ulja
Shutterstock tajni_zivot_ulja_2.jpg

Ulje baobaba

Za lepotu

Ulje se dobija iz semenki plodova baobaba koje je bogato vitaminima A i C. Lagane je teksture pa je pogodno za sve tipove kože, a posebno za zrelu zbog linolne kiseline koja joj pomaže u očuvanju zategnutosti. Može se koristiti i za negu tela, na primer za prevenciju strija i ublažavanje ožiljaka. Posegnite za njim i ako na licu imate crvenilo ili rosaceu jer umiruje i vlaži. Negujte njime suvu i kovrdžavu kosu dodajući nekoliko kapi svom uobičajenom regeneratoru. Možete ga dodati i u kupku ili nakon kupanja još vlažno telo premazati s nekoliko kapljica tog cenjenog ulja.

Za zdravlje

Kao izvor omega-3, 6 i 9 masnih kiselina, pruža zaštitu od kardiovaskularnih bolesti i artritisa, pomaže kod nadutosti i ublažava bolove povezane sa PMS-om.

Ulje boražine

Za lepotu

Balansira prirodne funkcije kože pa je dobro za sve tipove kože. Suvu i osetljivu obnavlja, umiruje i vlaži, mešovitu pročišćava, a umornu kožu vitalizuje. Upotrebljava se i za lečenje rana i ožiljaka kao i u prevenciji strija. I ovo ulje je ponosni nosilac svojstva protivupalnog delovanja pa je odlično za kožne tegobe kao što su ekcem, psorijaza i neurodermitis. Ako imate problema sa slabim noktima, utrljajte na njih kap ovog ulja pre spavanja. Takođe obnavlja i jača i kosu pa pomešano s maslinovim ili kokosovim uljem može poslužiti kao preparat za masažu temena.

Za zdravlje

Najbolji je izvor gama linolenske kiseline, koja prema britanskim studijama objavljenim u časopisu International Journal of Cancer može da uništi ćelije raka kao i da sprečiti širenje malignih ćelija. Zbog toga je čest predmet laboratorijskih istraživanja. U nekim zemljama ovo ulje je zvanično uvršćeno kao pomoćno lekovito sredstvo za neuhranjenost. Smatra se vrednim dodatkom za stare osobe i decu u periodu intenzivnog rasta kao i za brži oporavak nakon bolesti.

Ulje crnog kima

Za lepotu

Pogodno je za negu kože sklone aknama. Umiruje, regeneriše i deluje protivupalno. Zbog istih učinaka pomaže i kod psorijaze, ekcema, kožnih gljivica i neurodermitisa. Kod psorijaze i neurodermitisa preporučuje se oralna primena, ali možete ga i jednostavno utrljati na ciljana područja. Ako imate problema sa opadanjem vlasi ili peruti, možete ga pomešati sa uljem jojobe ili lešnika pa tom smesom tretirati kosu. Odlično je masažno ulje za napete mišiće.

Za zdravlje

Ovo ulje češće se koristi oralno nego za negu kože. Negovom konzumacijom balansira se i jača imuni sistem. Mnoga istraživanja pokazala su njegovo lekovito dejstvo kod alergija, bronhitisa, astme, upale pluća i bolova u želucu. Preporučuje se uzimanje dve kašičice dva puta na dan tokom tri meseca.PageBreak

Tajni život ulja
Shutterstock tajni_zivot_ulja_3

Ulje divlje ruže

Za lepotu

Ovo svestrano ulje izuzetno je vredno za regeneraciju suve i osetljive kože. Istraživanja u Južnoj Americi pokazala su da je veoma delotvorno za zaceljivanje ožiljaka od akni, opekotina od sunčanja ili operativnih zahvata kao i strija. Korisno je i za tretiranje suvih ekcema, hiperpigmentisane, naborane suve kože jer povećava proizvodnju elastina i kolagena i hidratizuje. Pogodno je i za negu mlađe kože s prvim borama, ali nije preporučljivo za masnu i kožu sklonu aknama. U mešavini s drugim baznim uljima preporučljivo ga je koristiti u udelu od 10 do 20 posto.

Za zdravlje

Reguliše nivo holesterola u krvi i krvni pritisak a ublažava i tegobe povezane sa PMS-om i menopauzom.

Ulje noćurka

Za lepotu

Ulje koje se dobija iz semenki ovog cveta obiluje vitaminom C i antioksidansom beta karotenom. Izvrstan je čuvar vlage pa blagotvorno deluje na vrlo suvu i zrelu kožu. Dodajte ga u druga bazna ulja poput badema, marelice ili masline u udelu od 20 do 30 posto. Njime mažite suve i ispucale delove tela, ekcem ili psorijazu.

Za zdravlje

Koncentrisano ulje noćurka može se nabaviti i u kapsulama, a koristi se za ublažavanje problema menopauze ili predmenstrualnih tegoba i snižavanje nivoa holesterola. Preporučuje se uzimanje dve kašičice dva puta na dan tokom tri meseca. Za reumatoidni artritis izmešajte 20 posto ulja noćurka sa 80 posto ulja makadame pa nežno umasirajte na bolna mesta.

Ulje semenki maline

Za lepotu

Idealno ulje za letnje mesece jer sadrži zaštitni faktor, dok je zimi nezaobilazno u nezi zahtevne kože. Na plaži se može koristiti kao blagi prirodni zaštitni faktor ili kao dodatak preparatima za sunčanje. Prilikom sunčanja najbolje je da ga mešate s karite puterom, u razmeri pola-pola, jer puter takođe sadrži zaštitni faktor, a tokom hladnog perioda nahraniće i hidratizovati vrlo suvu i zrelu kožu kao i onu sklonu crvenilu. Pogodno je za tretiranje strija, ekcema, dermatitisa i drugih upalnih stanja. Može se dodati i u pakovanja za suvu i proređenu kosu jer hrani vlasište, a kosi daje mekoću.

Za zdravlje

Ekstrakt semenki ovog šumskog voća pomaže u zaštiti organizma od virusa.

Ulje semenki grožđa

Za lepotu

Kao bogat izvor vitamina, minerala, linolne kiseline i drugih esencijalnih masnih kiselina, jača ćelije tkiva i pomaže pri zadržavanju vlage u koži. Zbog posebno fine teksture često se koristi za masažu jer kožu ostavlja satenski nežnom. Uravnotežuje lučenje sebuma lojnih žlezda, zbog čega se preporučuje u nezi masne kože i one sklone aknama. Tada ga je najbolje pomešati s nekim hranjivijim uljem, na primer jojobe.

Za zdravlje

Ovo cenjeno ulje bledo zelene boje sadrži obilje antioksidansa i polifenola odnosno omega-3 masnih kiselina, zbog čega štiti kardiovaskularni sistem.

Ulje semenki šargarepe

Za lepotu

Ovo vredno ulje bogato antioksidansima često se koristi u proizvodima za negu pre i posle sunčanja jer podstiče tamnjenje kože, ali i ublažuje njenu nadraženost u slučaju opekotina. Preporučljivo je za suvu i zrelu kožu jer je hrani i tonira. Nežno podstiče cirkulaciju i regeneriše pa se upotrebljava za tretiranje kuperoze, ispucalih kapilara i tamnih podočnjaka. Ako ga izmešate sa uljem grožđa, suncokreta ili lešnika u udelu od oko 10 posto, dobićete preparat za negu masne i mešovite kože, a ako to činite sa uljem marelice ili badema, negujuću emulziju za suvu i zrelu kožu. U kombinaciji sa orahovim uljem koristi se kao sredstvo za samopotamljivanje kože.

Za zdravlje

Stimuliše rad jetre i bubrega i smanjuje povišeni holesterol. Pomoći će i u procesu detoksikacije.