Uspešno stvaranje nove navike zahteva intenzivnu koncentraciju, dosta truda, upornosti i ponavljanja. Zašto je to toliko teško?
Zato što radimo protiv evolucije: naši mozgovi su dizajnirani da čuvaju energiju za zaista važne stvari kao što je disanje. Navike kao takve zahtevaju manje energije, tako da su to šabloni na koje se mozak vraća.
"U našem mozgu postoje bilioni neurona, i svaki od njih je povezan sa hiljadama drugih. Svako ponašanje, učenje i pamćenje zahteva integrisan rad stotine hiljada ćelija složenog sistema našeg mozga", objašnjava dr Bruce Wexler, vodeći neurolog i autor knjige "Mozak i kultura".
S decom je drugačije, što objašnjava zašto deca toliko brže uče jezike od odraslih i prilagođavaju se s lakoćom drugim kulturama. Njihovi mozgovi stalno prave nove veze između neurona i tako se menja način na koji deca procesiraju informacije zasnovane na iskustvima. To svojstvo mozga se zove plasticitet, i on se gubi s godinama. "Do dvadesete godine, skoro sav plasticitet našeg mozga je izgubljen", objašnjava Wexler. Međutim, ovo svojstvo mozga se ne gubi do kraja tako da je promena ipak moguća.
Teška, ali moguća. Znači, sigurna…
Vikend horoskop od 4. do 6. aprila 2025: Ko će biti na ivici preljube, a kome stižu gosti iz inostranstva
Dnevni horoskop za 4. april 2025: Škorpija oprezno donosi odluke, Jarac ima veoma gust raspored
8 lekcija istočne filozofije promeniće vaš pogled na uspeh i sreću: U čemu je ključ i ko vam nije saveznik?
5 najboljih ulja protiv opadanja kose: Ključno je da ispratite 5 koraka i da se klonite pošasti 21. veka
Najsrećniji dan u aprilu 2025. za svaki horoskopski znak: Kome sleduje rast na poslu, a čije će srce zapevati