Veliki japanski pisac Haruki Murakami jednom je rekao da je bol neizbežan. Ne možemo sebe odbraniti niti potpuno zaštititi od bola. Da ipak iza naše osetljivosti na bol stoji i genetska predispozicija, potvrdila je najnovija studija objavljena 20. decembra 2012. godine u medicinskom časopisu PLOS Genetics.
U istraživanju je učestvovalo 2500 volontera koji su izlagani bolu i mogli da pritisnu dugme u trenutku kada on postane nepodnošljiv. Nakon selekcije dve stotine ispitanika od kojih je jedna polovina bila najmanje, a druga najviše osetljiva na bol, naučni tim je analizirao njihov genetski kod i otkrio veliku grupu razlika između te dve populacije. Sam "gen za bol" još nije, kažu naučnici, identifikovan, ali je istraživanje izuzetno važno zbog korelacije osetljivosti na bol i hroničnih bolnih stanja.
Doktorka Frances Williams, zadužena za genetička istraživanja na londonskom King's College fakultetu i član tima koji je vodio ovo istraživanje, kaže da je hronični bol problem koji zadesi svaku petu osobu u bar nekom periodu života. Od hroničnog bola samo u Engleskoj, na primer, pati više od 10 miliona ljudi a čak 77 odsto njih je izjavilo da taj bol imaju već dugi niz godina. Najnovija studija će, smatraju naučnici, otkriti novi put za efektnije lečenje hroničnog bola.
Šta vaša omiljena kafa govori o vama? Izbor otkriva da li ste pomirljivi, spontani ili proračunati
Ne nasedajte na 5 trikova narcisa: Evo kako da pokvarite plan manipulatoru koji krši sva pravila
4 cveta unesite u kuću na Uskrs: Donose sreću, mir, ljubav i blagostanje, a jedan žuti buket priziva novac
Šta vas zaista čini srećnim? Izabrani cvet otkriva da li vas raduju male stvari ili tražite specijalne efekte
Mudre misli patrijarha Pavla o hrišćanskim vrlinama: “Nikad nije bilo lako biti čovek među ljudima”