Ukoliko ste i vi u potrazi za srećom, ova mudra priča javlja se u pravi čas da vas zagolica i podari mudar savet.

U udaljenom selu, izgubljenom među planinama, živeo je mudri stari monah i učitelj, majstor Čun. Bio je poznat po svojoj sposobnosti da pomogne ljudima da pronađu svoj unutrašnji glas, veštinu koja se prenosila sa generacije na generaciju monaha u njegovoj lozi.

Jednog dana, mladić po imenu Kaido je došao u manastir i tražio da mu učitelj Čun bude duhovni mentor. Čuo je legende o njemu i nadao se da će naučiti kako da nauči da sluša svoj unutrašnji glas.

Majstor Čun se toplo nasmešio Kaidu i odveo ga u tihu sobu sa pogledom na bujne manastirske bašte. "Pre nego što počnemo“, rekao je monah, "provedite neko vreme u tišini, posmatrajući baštu i njene stanovnike. Kaido je seo pored prozora i počeo da posmatra ptice kako lete sa grane na granu, vevericu koja brzo trči kroz travu i leptire koji se kovitlaju na vetru. Posmatrao je harmoniju prirode i osećao kako u njegovoj duši vlada mir.

Posle nekog vremena, majstor Čun se vratio i upitao: "Šta si naučio gledajući?“ Kaido je odgovorio: "Shvatio sam da svako biće ima svoj ritam i svrhu, i da svi žive u harmoniji jedni s drugima.“Majstor Čun klimnu glavom sa odobravanjem. "Sada ću ti ispričati priču“, rekao je i seo u svoju stolicu.

"U jednom manastiru visoko u planini živeo je jednom mladi monah. Marljivo je učio i meditirao, ali nije mogao da čuje svoj unutrašnji glas. Jednog dana njegov mentor ga je odveo do pećine u kojoj se nalazio mali bazen. Mentor je zamolio monaha da pogleda u vodu i opiše šta je video. Monah je pogledao i video svoj odraz, odraz zidova pećine i treperavu svetlost baklje. Tada mu je mentor rekao da zatvori oči i osluškuje zvukove oko sebe. Monah je čuo tiho kapanje vode, daleki eho glasova i lagano šuštanje vetra izvan pećine.

Kada je monah ponovo otvorio oči i pogledao u bazen, primetio je nešto drugačije: ispod površine vode ugledao je svetlucave ribe kako jure među kamenjem i biljkama. Mentor je objasnio da je bazen metafora njegovog uma. Površinski odrazi simbolizuju misli i emocije, a skriveni svet pod vodom je njegov unutrašnji glas. Da biste čuli taj glas, morate naučiti da gledate dalje od površnih smetnji i duboko slušate šapat u sebi.”

3 tibetanske vežbe koje će vas opustiti i povećati energiju.
Shutterstock 

Kaido je pažljivo slušao priču i osetio kako se u njemu budi razumevanje, pa je pitao:

"Kako da naučim da gledam dublje i da čujem svoj unutrašnji glas?"

Majstor Čun se osmehnuo:

"Vežbajte pažljivost i težite tišini u svom umu. Kao što voda u bazenu postaje mirna kada je ništa ne uznemirava, tako će i vaš um otkriti njene dubine kada smirite svoje misli i emocije.”

U narednim nedeljama, Kaido je praktikovao meditaciju i svesnost pod vođstvom majstora Čuna. Naučio je da posmatra svoje misli bez osuđivanja, dozvoljavajući im da prolaze kao oblaci na nebu. Postepeno je počeo da čuje šapat svog unutrašnjeg glasa, koji ga je vodio mudrošću i jasnoćom.

Ako razmislite o prirodi sreće - sreća je, kao i unutrašnji glas, skrivena u dubini našeg bića, izvan sujete misli i emocija. To nije trenutna senzacija ili prolazno stanje, već duboko zadovoljstvo i unutrašnji mir koji se javlja kada živimo u harmoniji sa samim sobom. Da bismo postigli sreću, moramo naučiti da slušamo svoj unutrašnji glas i dozvolimo mu da nas vodi.

Kroz svesnost i tišinu, možemo da utišamo buku u našim glavama i da se prilagodimo svojoj unutrašnjoj mudrosti. Tada shvatamo da sreća nije cilj koji treba postići, već prirodno stanje koje nastaje kada živimo u skladu sa svojim vrednostima i težnjama.

Kao što je Lao Ce rekao: "Sreća je odsustvo želje da se bude srećan."

Kada bi svako imao hrabrosti da ostavi iza sebe beskrajnu potragu za spoljašnjim uspehom i okrene se ka unutra da pronađe sreću u svojim srcima i umovima - svi ljudi bi pevali.

BONUS VIDEO:

RTS planeta Dr Vladeta Jerotić: Šta nikada ne treba govoriti i raditi