U 8:15 sati 6. avgusta 1945. godine Amerikanci su na Hirošimu bacili "Malog dečaka" (Little Boy), prvu atomsku bombu koja je grad pretvorila u pepeo i pobila na stotine hiljada njegovih stanovnika.
Među preživelima bilo je i drvo bonsai staro 320 godina koje je 1976. poklonjeno Sjedinjenim Američkim Državama povodom proslave dva veka od sticanja nezavisnosti.
Japanski beli bor, koji danas ima 390 godina, posađen je kao bonsai davne 1625. godine u rasadniku porodice Jamaki koja je generacijama brinula o njemu. "Jedna od stvari koje ovo drvo čini posebnim je činjenica da se o njemu neko starao puna četiri veka", izjavio je za londonski Telegraf Džek Sustik, kustos Nacionalnog muzeja bonsaija i penđinga u Vašingtonu, gde se ovo "superdrvce" danas čuva.
Kada je pre 40 godina, Masaru Jamaki poklonio vremešni bonsai, oblikovan kao pečurka, nikom nije rekao da je mali bor preživeo kataklizmu Hirošime, piše Tanjug a prenosi Newsweek 6. avgusta 2015. godine.
Tek su 2001. njegovi unuci otkrili neverovatnu sudbinu bonsaija... "Zapanjujuće je da je Masaru Jamaki mogao da pokloni neprocenljiv bonsai praktički svojim neprijateljima i da prećuti njegovu istoriju. Ta priča me svaki put duboko dirne", kazao je Feliks Laflin, predsednik američke Nacionalne fondacije bonsaija.
Četiri godine nakon što je poklonio drvce, japanski bonsai majstor je ponovo došao u Ameriku i posetio muzej u Vašingtonu.
"Kada je ugledao svoje drvo, Masaru Jamaki je zaplakao jer je, kao je objasnio, shvatio da je ono tu srećno", ispričao je Sustik koji je zadužen za navodnjavanje i okretanje biljke kao i za svakodnevnu inspekciju bonsaija od insekata.
Izvor: Newsweek
Dnevni horoskop za 3. april 2025: Blizanci imaju potrebu da se osame, Vodolija reorganizuje životni prostor
Šta boja telefona govori o vama? Pobednici uvek imaju isti izbor, a najčešću biraju oni kojima je važna suština
Šta broj stana ili kuće govori o vlasniku? Numerologija otkriva da li na adresi živi intelektualac ili boem
“Zasadi drvo” – jedna vizija, šest godina, milion sadnica
Kako da gledate kroz ljude? Frojdova tehnika i danas radi, a zasniva se greškama koje svaki čovek često pravi