Eterične, slatkaste, opojne supstance i aromatične mešavine oduvek su privlačile ljude. Aromatična ulja korišćena su za kosu i telo još u drevnom Egiptu pre više od 3 hiljade godina. Priče o zavodljivim mirisnim notama i parfemi istorijski su pratioci civilizacije. U reči "parfem" krije se latinsko poreklo "per fumum", što znači "kroz dim". Ipak tek u 17. veku, dobu mirišljavih dvorova i krinolina na kojima svaki sloj miriše na novo cveće, popularnost parfema se rascvetava.

Moderni parfemi su kompleksni, mešavine mnogih slojeva i mirisnih nota. Njihova struktura se često predstavlja putem mirisne piramide. Gornja nota sastavljena je od najprepoznatljivijih, energicnih sastojaka, njih prve osećamo i njihov miris je na početku najjači. Uglavnom je reč o mirisnim notama agruma, lavande, anisa i mente.  Srednja nota, čini srce parfema, obično je blago toplija, teža i dugotrajnija. Trenutno su najpopularnije čempres i orijentalne note.

Naposletku osnovna ili donja nota, sastavljena je od postojanih sastojaka. Oni na koži zadržavaju dugo vremena, dajući "dušu i karakter" samom parfemu. Za bazu parfema obično se koriste note drveta, iris, vanila i balzami.

Parfemi bude maštu. Kada pokušamo da opišemo parfem najčešće se u unutrašnjoj vizuelizaciji putem mirisa vraćamo na mesto odakle je parfem i potekao. Asocijacije su uvek jasne, miris talasa koji se raspršuje o mediteransko bilje i nezaustavljiva svežina. Nekad su to ljubičasta polja lavande, a u pozadini nežni cvet mandarine i njihov voćkasti blagi ukus. Oko parfema uvek postoji zaplet. Kreator komponuje priču oko centralne teme. Tu temu čine glavni akordi kompozicije koji će odlučiti koji će karakter parfem poneti, hoće li biti oštar, jak, senzualan, ženstven ili pak potpuno osvežavajući.

Parfemi su poput magije, ima u njima nečeg alhemijskog. Moć mirisa je u njihovom dejstvu na naš um i telo. Mogu delovati smirujuće i opuštajuće. Vode nas na putovanja, pa ukoliko u svojoj aromatičnoj kompozicijii nose začine ili sandalovinu začas ćete se naći negde na orijentu i postati istočnjačka zavodnica. Svežina verbene i limunske trave u kobinaciji sa notom đurđevka dovešće vam proleće. Nekada blagi i nenametljivi, čine lepim sam trenutak, nekad upečatljivi i jasni pa po njima pamtimo ljude i slike. Reski, urbani, slatkasti i zavodljivi mogu biti mladalački, damski, egzotični i otmeni, ženstveni ili muževni gotovo uvek svojim karakterom otkriće neke detalje u našem stilu i pokazati nešto o našem karakteru.
PageBreak

Alhemija parfema
Adria Media Serbia alhemija_parfema_2
Mirisni saveti

Parfemi i koža

Nečija koža prosto upija sve što se nanese na nju, dok će na nečijoj koži i najblaže koncentracije parfema trajati ceo dan. To zavisi od toga koliko masnu, suvu ili kiselu kožu imate.

Oni koji imaju suvu kožu, češće moraju da nanose miris jer njihova koža nema dovoljno vlage koja pospešuje trajnost mirisa. Ukoliko imate masnu kožu, vaš parfem će trajati mnogo duže. Trajnost i miris parfema zavise i od kiselosti vaše kože. Svako od nas ima kožu različite kiselosti koja se meri pH nivoom.

Kako testirati parfem

Parfem je najbolje da testirate na koži. Kada udišete miris direktno iz bočice, osetićete miris alkohola i samo visoke note kompozicije. Treba da pustite parfem da reaguje na vašu kožu za to je potrebno  10-15 minuta . Nemojte da testirate više od tri parfema odjednom, jer vaš nos može da vas izneveri.

Kako se nanosi

Ne prskajte kosu i odeću. Parfem isušuje kosu, a na odeći ostavlja fleke. Parfem najlepše mirise ispušta u dodiru s vašom kožom, zato ga samo na kožu i stavljate. Za leto bi bilo najbolje da koristite parfeme bez alkohola. Ako koristite obične parfeme, nikada ih ne stavljate pre sunčanja, jer je alkohol štetan po kožu, a neki sastojci mogu da budu fotoosetljivi i da vam ostave mrlje na koži. Postoje posebno kreirani parfemi za leto sa minimalnim sadrzajem alkohola ili bez njega, pa možete biti sigurni i na plaži

Kako čuvati parfem

Parfem se čuva prosečno tri godine u slučaju da nije otvaran, i od šest do 18 meseci u slučaju da je otvoren. Ali to nije pravilo za sve parfeme, jer se neki mirisi mogu da se čuvaju i deset godina, a neki se kvare i nakon nekoliko meseci u slučaju da se čuvaju u lošim uslovima. Parfemi imaju tri neprijatelja: svetlo, visoku temperaturu i vlagu. Najbolje je čuvati parfem u originalnoj kutiji, pogotovu ako ga retko koristite i imate ga u većoj količini. Ako ga čuvate bez kutije, ne sme biti izložen jarkom svetlu.