Prema dnevnoj mudrosti ajurvede, čitav svemir je satkan od pet elemenata: vode, vatre, etera, zemlje i vazduha. Ako unesete pravu dozu tih elemenata u svoje radno okruženje, povećaćete produktivnost i sreću.

U ovom tekstu predstavljamo vam vatru.

Element vatre postoji zahvaljujući elementima prostora i vazduha i omogućava stvaranje topline i svetla. Kao što sunce proizvodi energiju za našu planetu, tako naša vatra stvara energiju u našem telu. Ona nam pomaže u varenju hrane, održavanju zdravlja kože, pokretanju intelekta, "dobijanju" ideja, percipiranju spoljašnjeg sveta, ukratko - energizuje i oživljava naše telo i um. Kad je imamo previše, u telu nam se nakuplja toplina i osim što teško podnosimo više temperature, možemo postati skloni zdravstvenim problemima poput prejakog izlučivanja želudačne kiseline, upala i raznih problema s kožom.

Na psihičkom planu, možemo da postanemo veoma uznemireni, ljuti, pa čak i agresivni. Upravo takvo ponašanje često pogoršava međuljudske odnose u radnoj okolini. Lek je prilično jednostavan - jedna do dve čaše vode koje će ugasiti vatru, kao na ognjištu.

S druge strane, ako je element vatre u telu oslabljen, često nam je hladno, postajemo bledi, usporava nam se varenje, a znojenje i mokrenje se znatno smanjuju. Tome možemo doskočiti puloverom, dodatnim čarapama i toplim napitkom.

Ali, kako nam tada ni intelekt ne funkcioniše onako kako bismo to mi ili naš šef želeli (um slabo prihvata nove informacije, postajemo mentalno tromi), treba malo da pojačamo vatru u sebi - šetnjama tokom dana, dodavanjem ljutih začina u obroke.

Jedan od aspekata elementa vatre jeste sunce i njegova energija, koje koristimo u obliku dnevne svetlosti i topline. Svi smo primetili kako se na prirodnom svetlu bolje orijentišemo i više smo motivisani, manje naprežemo oči i intenzivnije doživljavamo boje, a time i život oko sebe.

PageBreak

Zagrljaj sunca

Dnevno svetlo podstiče proizvodnju vitamina D, koji je prilično važan za održavanje zdravlja imunog sistema i ima važnu ulogu u upravljanju cirkadijalnim ritmom koji tokom noći reguliše san, a tokom dana budnost. Ako se taj ritam poremeti, mogu se pojaviti razni kardiovaskularni, imuni i kognitivni problemi, a povrh svega depresija.

U brojnim naučnim istraživanjima dokazana je povezanost dnevnog svetla s efikasnošću na radnom mestu, pa ne čudi što se poslednjih nekoliko decenija brojna preduzeća trude da omoguće svojim zaposlenima što više dnevnog svetla. U jednom takvom istraživanju naučnici su uporedili radnu efikasnost zaposlenih čiji je radni sto smešten uz prozor i zaposlenih smeštenih u unutrašnjosti kancelarije, dalje od prozora. Rezultati su pokazali da zaposleni koji sede uz prozor tokom radnog dana rade 15 odsto više vremena od druge grupe, koja više vremena provodi na telefonu i u druženju s kolegama. Veruje se da je poslednje nesvestan pokušaj orijentisanja u vremenu i prostoru i uspostavljanja ravnoteže cirkadijalnog ritma, koji bi očigledno bez te doze socijalizacije (kao neravnopravne zamene za dnevno svetlo) bio ugrožen.

U jesen dani postaju kraći, a doba dana u kom nas Sunce sa osmehom zove da izađemo i pridružimo mu se uglavnom provodimo u zatvorenim prostorima. Ako na putu do kancelarije ili s posla uspete da uhvatite Sunčev pogled, duboko mu zahvalite što vas je obasulo blagotvornim učincima svojih zraka.

Čim pronađete malo više vremena, izađite i dopustite mu da vas snažno zagrli poput bake koja dugo nije videla svoju unuku. Uzvratite mu velikim osmehom jer vas je nesebično i s puno ljubavi podmladilo svojom energijom i učinilo kreativnijima.