Da li trpite nadutost u želucu? Osećate se naduto? Glava vam je teška i hronično ste iscrpljeni i bezvoljni? Zelena kura će vam pomoći - režim ishrane koji ima zapanjujuće rezultate na organizam.

Dr Biten Jonšon, švedska lekarka specijalizovana za poremećaje ishrane, naročito za zavisnost o šećeru, osmislila je tzv. "zelenu kuru detoksikacije". Autorka zelene kure uverava nas da ova dijeta donosi pozitivnu promenu u zdravlju, a uz to i vitku liniju.

Na primeru svojih pacijenata dr Jonšon dokazala je da ova dijeta podstiče metabolizam i gubitak suvišnih kilograma, sprečava pojavu nadutosti i iscrpljenosti, jača imunitet i oporavlja ceo organizam.

Zelenu kuru preporučuje i dr Anan Dala, imunolog i autoka mnogih knjiga o samoizlečenju.

Najzdravija dijeta na svetu već petu godinu za redom: evo šta sadrži jelovnik DASH

Šta je zelena kura?

Zelena kura je verzija pećinske dijete, zvane i LCHF, sa strožim izborom namirnica, koje omogućuju čišćenje organizma od gljivica.

Zelena kura sastoji se od zelenog povrća, masnoća i belančevina, a dopušteni su i orasi, semenke i manje količine ostalog povrća. Od masnoća, preporučuju se maslac (ali ne i margarin!), hladno ceđeno maslinovo ulje, ulje od uljane repice i kokosovo ulje. S jelovnika izbacite voće, mlečne proizvode, alkohol i namirnice koje su bogate ugljenim hidratima - šećer, hleb, testenina, krompir, pirinač i skrob.

Suština zelene kure je smanjivanje procesa fermentacije (vrenja) u organizmu, a da biste to ostvarili, morate se kloniti ugljenih hidrata.

Ugljeni hidrati su hrana za kvasne gljivice, slične onima koje koristimo u pravljenju hleba. Kvasne gljivice uzrokuju vrenje u probavnom traktu, a otpadni proizvodi vrenja dovode do posledica - nadutosti, otečenosti, umora i teškoća u koncentraciji.

Zelena kura smiruje želudac, pomaže pri mršavljenju, daje energiju i podiže raspoloženje. Pomoći će vam i da se oslobodite viška kilograma koji je dosad odolevao vašim dijetnim naporima.

Dobro će vam doći ako vas hvata česta potreba za slatkišima ili za grickanjem između obroka. Omogućiće vam veću kontrolu nad apetitom i pomoći vam da se odviknete od šećera.

PageBreak

Osnovne namirnice u zelenoj kuri

Osnovu zelene kure čini povrće koje raste iznad zemlje. U prvom redu su kupus, kelj, karfiol, zelena salata, blitva, spanać, zelene mahune, artičoka, špargle, brokoli, tikvice, patlidžani, masline, krastavci, paprika, luk, paradajz, gljive, beli luk, đumbir, avokado.

Proteinsku komponentu dopunite pasuljem, graškom, sočivom, kvinojom, tofuom, tempehom i sojinim mlekom. Koristite alge, ponajviše spirulinu. Smete da konzumirate i maslac, kokosovo i maslinovo ulje, majonez i sosove na bazi maslinovog ulja i začinskog bilja.

Između obroka pijte dosta vode. Izbegavajte vodu neposredno pre, za vreme i odmah posle obroka, jer ona razređuje želučane sokove i otežava probavu.

Ove namirnice smete da konzumirate, ali u umerenim količinama, budući da sadrže više ugljenih hidrata:

  • korenasto povrće: cvekla, keleraba, šargarepa, ali ne i krompir
  • semenke: suncokretove, bućine, lanene, sezamove i čia
  • orašasti plodovi: orasi, bademi, lešnici, indijski orasi
  • kokosovo brašno, kokosovo mleko, nezaslađeni kakao prah
  • limun kao začin
  • kafa bez mleka, čaj, limunada zaslađena sa stevijom, umesto sa šećerom

Zdrava i moćna dijeta: odvar lanenog semena smanjuje apetit i čisti organizam

Izbor namirnica

Potrudite se da jedete namirnice organskog ili bar proverenog domaćeg porekla. Klonite se industrijski prerađene hrane koja je puna veštačkih dodataka i pesticida.

Sirove namirnice su prehrambeno bogatije jer sadrže vitamine, minerale, antioksidanse, probiotike i enzime koje kuvanje uništava.

Glavni obrok treba da sadrži proteinsku komponentu u vidu soje, pasulja ili algi, zatim dosta povrća i zdravih masnoća.

Masnoće uzmite iz ulja u kojima je pripremana hrana ili ih osigurajte iz sosova koji su na bazi maslinovog ulja i začinskog bilja.

Sirovo povrće jedite kao prilog ili kao salatu, a možete i u sokovima. Preporučujemo i smoothie, kašasti napitak koji možete obogatiti mlevenim orašastim plodovima i kokosovim mlekom.

Ako ogladnite između obroka, grickajte povrće ili orahe, umesto klasičnih grickalica punih ugljenih hidrata.

Da biste upotpunili spektar hranjivih sastojaka, tokom zelene kure možete uzimati sledeće dodatke:

  • L -glutamin, jednu kašičicu u čaši vode ujutro i uveče radi zaštite zidova creva.
  • Svakodnevno uzimajte probiotike u tabletama, kao zamenu za bakterijske kulture iz mlečnih proizvoda.
  • Kokosovo ulje, po mogućstvu hladno ceđeno, 1 do 3 kašike dnevno. Ako ga ranije niste jeli, počnite s pola kašike dnevno.
  • B-kompleks, svakodnevno, s naglaskom na vitamin B12.

Ajurveda: tri odlične dijete koje poboljšavaju zdravlje i smanjuju kilograme

Strpljivo u prvim danima

Zeleta dijeta traje od jedog do tri meseca - koliko izdržite. U prvim danima dijete može da se dogodi da imate određene tegobe zbog promene vrste hranljivih sastojaka.

Nakon kratkog navikavanja sve će ići lakše. Zelena dijeta pomoći će vašem telu da brzo pronađe ravnotežu. Ako u ovoj dijeti budete dosledni i disciplinovani ostvarićete sjajne rezultate. Bićete siti i pošteđeni probavnih tegoba, a istovremeno ćete gubiti na težini. Primetičete i poboljšanje na koži i kosi, a raspoloženje će vam biti na višem nivou i bolje ćete spavati.

Izvor: Alternativa za vas