Mnogi majstori se slažu sa tim da je feng šui "umetnost življenja u skladu sa tlom" kao i "bivanja na pravom mestu u pravo vreme radi uzimanja najveće moguće dobro­biti iz određenog predela". U klasičnom kineskom feng šuiju, oblici uzvišenja i pravci vodenih tokova su najznačajniji parametri za dijagnostifikovanje energets­kih potencijala predela, premda u gradskim uslovima visinom i oblikom utiču i sva veća zdanja kao i pravci kojima se prostiru putevi i mostovi.

Klasični kineski feng šui pruža čitav niz mogućnosti da se prebivališta prilagode tako da budu u skladu sa lokalnim tokovima energije tla, pa je tako uz pomoć ovog znanja moguće pronaći plac na kome se zdanje može postaviti tako da prima najbolje sa lokacije. Ovako postavljeni objekat, sasvim sigurno, može pre svega doprineti zdravlju i energiji ukućana, a zatim i njihovoj opštoj dobrobiti. Iako izgleda kao da je feng šui danas samo metoda za odabiranje najbolje zgrade/stana/lokala i raspoređivanje funkcija i nameštaja unutar jedinica sa fiksnim parametrima, ova metoda ipak ostaje mnogo više od toga. Naime, u klasičnom feng šuiju svako mesto se definiše kao potencijalni rezervoar zemaljske energije i što više energije mesto sadrži, to ono ima bolji feng šui i samim tim postaje povoljnije za život, ne samo jedne već često i - više generacija!

U feng šuiju tačnost je veoma važna i što su očitavanja sa terena preciznija, to će i postavljanje građevine i raspoređivanje prostorija i nameštaja biti efikasnije. Razlika između amatera i profesionalca u ovoj oblasti uobičajeno leži u kompasu koji koriste; iako svoj kompas ne moraju da nose na teren, profesionalci ipak znaju da čitaju oznake na posebnom geomantskom kompasu - luo panu.

Osim mnoštva loših luo pana koji se mogu pronaći čak i u nekim običnim kineskim radnjama, postoje geomagnetni kompasi srednjeg kvaliteta, kao i oni vrhunske izrade, profesionalni, koji ne koštaju manje od par stotina dolara a najčešće potiču iz specijalizovanih radionica u Hong Kongu. Svaki majstor danas prodaje luo pan rađen po njegovim instrukcijama i sa njegovim imenom ugraviranim u osnovu luo pana. Ipak, ovaj luo pan je težak za čitanje, kako zbog toga što je ispisan kineskim karakterima tako i zbog toga što bi trebalo da se poznaje materija da bi kompas mogao da se koristi adekvatno (izvesni prstenovi luo pana služe samo za očitavanje uzvišenja, drugi za vode, treći za okruženje, i sl.).

PageBreak

Precizan rad s kompasom

Na sreću, danas su nam na raspolaganju mnogobrojni obični kompasi uz pomoć kojih možemo tačno da izmerimo orijentaciju zdanja. Najjednostavniji kompas za feng šui upotrebu treba da zadovoljava dva kriterijuma: da ima kvadratnu osnovu, da bi mogao da se koristi u radu sa mapama i tlocrtom i da omogućava očitavanje od jednog stepena.

Na raspolaganju su nam i satelitski digitalni kompasi koji su veoma precizni iako imaju jednu manu, jer rad sa njima zavisi od vremenskih uslova na terenu i ukoliko je oblačno i signal sa satelita je slab, tog dana najverovatnije tačno očitavanje neće biti moguće.

Danas postoje mnogobrojne aplikacije kompasa za android i ios, i ovi kompasi rade po istom principu kao i digitalni satelitski kompasi pa tako moramo da ih baždarimo pre svake upotrebe; ukoliko postoji prepreka prilikom očitavanja, baždarenje mora da se ponovi (obično pravljenje osmica kompasom-telefonom).

Prednja orijentacija i kako je izmeriti

Početni korak u analizi svake lokacije i prostora je izlazak na teren i očitavanje orijentacije zdanja. "Prednja orijentacija" je termin u klasičnom feng šuiju koji označava stranu ka kojoj zdanje gleda, odnosno sa koje dobija energiju (prometna ulica, duža strana kuće i sl.). Osim ako ulaz u objekat nije ukošen, obično je dovoljno očitati prednju orijentaciju zdanja, uz važnu napomenu: prednja strana zdanja ne mora biti ona ista strana na kojoj se nalaze ulazna vrata!

Rukovanje kompasom je jednostavno, ali zahteva da se pridržavate nekoliko saveta:

  • držite svoj kompas dalje od mobilnih telefona, TV-a i drugih aparata i uređaja, kao i strujnih priključaka
  • pre upotrebe kompasa skinite sa sebe narukvice, sat, lančić...
  • izbegavajte da se služite kompasom u blizini metalnih objekata
  • odredite unapred prednju stranu zgrade čiju orijentaciju želite da očitate
  • odaberite najmanje pet položaja ISPRED zgrade, sa kojih ćete izvršiti očitavanja
  • stanite paralaleno sa zgradom, udaljeni najmanje jedan metar od iste; nemojte očitavati u neposrednoj blizini bandera, kola, kapije i sl., zato što to može da utiče na rezultate očitavanja
  • zapišite rezultate SVAKOG očitavanja; odlično bi bilo da ubeležite mesta sa kojih očitavate, tako da kasnije znate koji ste rezultat dobili na kom mestu
  • ukoliko vaša očitavanja osciliraju za nekoliko stepeni, možete uzeti srednju vrednost kao referentnu; ukoliko je razlika u očitavanjima veća od 5 stepeni, tada morate da ih ponovite sa drugih mesta.

Biće vam potrebno vreme da upoznate svoj kompas. Svaki kompas je drugačiji; bilo je slučajeva i da nov kompas nije pravilno izbaždaren, pa će vam dva kompasa pomoći da budete sigurniji u rezultate. Po pravilu, što je skuplji kompas, to je i - bolji.

PageBreak

Kako odrediti pravilan prostor

Tlocrt je prikaz osnove zdanja (zgrada, kuća, stan), rađen u srazmeri sa stvarnim stanjem; za svrhe feng šuija, najbolji je arhitektonski tlocrt. Nakon što smo obezbedili tlocrt prostora, neophodno je da odredimo prednju stranu zdanja i zatim kompasom izmerimo orijentaciju.

Da bismo mogli da sagledamo strane sveta u odnosu na naš prostor, potrebno je da odredimo centar prostora. Kod prostora pravilnih oblika nije teško odrediti centar, ali kod prostora nepravilnih oblika potrebno je prvo dovršiti oblik prostora do pravilnog, uzimajući u obzir da li se radi o ekstenziji ili nedostajućem prostoru.

Kada je prostor pravilnog oblika, centar možemo pronaći prostim povlačenjem dijagonala, da bi zatim na centar preneli sever, služeći se uglomerom i lenjirima. Uz pomoć uglomera mogu se obeležiti ostali pravci, a kasnije se uz pomoć dva lenjira svaki pravac može preneti na krevet, šporet, radni sto, kako bi se saznala njihova orijentacija ili da bi se nameštaj okrenuo ka određenom povoljnom pravcu.

Uprkos uvreženom mišljenju na zapadu da je feng šui metoda u kojoj se figurice postavljaju na određena mesta u prostoru i da je to sve, klasični kineski feng šui je metoda koja se oslanja kako na hiljadugodišnje opservacije sa terena, tako i na određena dela - klasike. Za razliku od uobičajenog verovanja, radi se o zahtevnoj nauci, koju autor dela Science and Civilization in China, Džozef Nidham, opisuje kao metodu koja proučava protok različitih či(energija) u prirodi, na osnovu geografskih osobenosti predela koji su u sprezi sa ispoljavanjem energije tla.

Strane sveta i stepeni kompasa

  • jug 157,6 - 202,5
  • jugozapad 202,6 - 247,5
  • zapad 247,6 - 292,5
  • severozapad 292,6 - 337,5
  • sever 337,6 - 22,5
  • severoistok 22,6 - 67,5
  • istok 67,6 - 112,5
  • jugoistok 112,6 - 157,5