Glavne osobine anksioznosti su napad panike i strah, piše Lovesensa.

Osobe koje imaju napad panike u tom trenutku ne mogu racionalno da razmišljaju, njihovo telo doživljava napad panike kao nešto strašno, a zbog pojačanog straha srce počinje brže da kuca i imaju osećaj kao da će izgubiti dah.

Ako vaša bliska osoba ima napad panike, važno je da joj pomognete na pravi način, ali neke fraze zaista treba izbeći jer mogu pogoršati situaciju.

Stručnjaci za anksioznost ističu da u susretu sa osobom koja ima panični napad nikada ne treba govoriti sledećih 5 stvari:

1. "Zaustavi se"

Da može da zaustavi užasni napad panike, anksiozna osoba bi to sigurno i učinila. Tokom napada panike telo misli da je ugroženo i počinje da se bori za opstanak.

U takvim trenucima racionalno razmišljanje je isključeno i negativne emocije, najčešće strah, preuzimaju kontrolu nad celim umom i telom. Zato je napad panike nemoguće namenski zaustaviti jer osoba koja ga proživljava ne može shvatiti da je to bezazlena situacija koju uzrokuje strah.

2. "Ti si dobro"

Zapravo vaša draga osoba nije dobro jer svako proživljavanje napada panike vrlo je stresan trenutak. Iako vam vaša draga osoba izgleda kao da je sve u redu, kada nastupi napad panike, ona ne može da kontroliše svoju reakciju i oseća se nemoćno i ugroženo. Važno je da pokažete razumevanje za njeno stanje.

PageBreak

Kada neko ima NAPAD PANIKE - ovih 5 stvari nikako ne treba da kažete
Foto: Shutterstock kada-neko-ima-napad-panike-ovih-5-stvari-nikako-ne-treba-da-kazete4

3. "Zašto ne možeš da se smiriš?"

Stručnjaci sa Nacionalnog Instituta za mentalno zdravlje u Americi ističu da napad panike traje nekoliko minuta, a nekad čak i duže. Moguće je da je anskiozna osoba u razgovoru sa stručnjacima stekla određene tehnike za regulisanje napada panike, ali te tehnike nije lako primeniti. Svojim nerazumevanjem i požurivanjem osobe da se smiri, izazvaćete samo još veću paniku.

4. "Ne brini se"

Ako anksioznoj osobi dajete savete tipa -"Ne razmišljaj o tome" ili Ne brini za to", možete učiniti da napad panike postane još gori.

Stručnjaci ističu da ovo može imati samo paradoksalni efekat. Kada kažemo našem mozgu da ne misli o nečemu i trudimo se da o tome ne razmišljamo, misli počinju još više da naviru.

5. "Budi hrabrija"

Kada osobi koja proživljava napad panike kažete da bude jača, ona se trudi da upravlja situacijom. Ako u tome ne uspe, počinje da razmišlja kako je nemoćna i vrlo slaba. Na ovaj način situacija se pogoršava.

Pokažite joj da ste uvek uz nju, to je najbolje što možete učiniti. Samo joj budite na raspolaganju i dajte joj do znanja da može da računa na vašu pomoć. Pokažite da nije sama i tako ćete pomoći i više nego što ste mislili.

Izvor: Lovesensa