Kristini, 39, se često događalo da noću leži budna i razmišlja o poslu. Bila je nestrpljiva da nešto promeni, i razmišljala o nekoliko interesantnih poslovnih ponuda. Ipak, brinula je kako će njen tim nastaviti bez nje. Njihov šef je bio prilično naporan i Kristina se ponosila činjenicom da uspešno štiti svoj tim, i da je u stanju da im podigne moral. Imala je mnogo prijatelja na poslu i često su organizovali proslave rođendana i zajedničke izlaske. Nedostajaće joj kad ode i bila je sigurna da će i ona njima nedostajati.

Prošla su dva meseca na novom poslu, a Kristini se niko od starih kolega nije javio, uprkos činjenici da su radili zajedno pet godina. "Priznajem da sam šokirana", kaže. "Mislila sam da smo prijatelji. Uvek smo se lepo provodili zajedno. Uložila sam mnogo energije i truda da učinim okruženje prijatnijim za rad i stvarno se zalagala za svoje kolege. To je ono što radiš za prijatelje, zar ne?"

Postoji li razlika između prijateljstva na poslu i van njega? Ukoliko je nema, zašto se dešava da poslovna prijateljstva iščile brže nego što smo mislili? Zar osnove prijateljstva - empatija, razumevanje, podrška, poverenje, davanje i očekivanje da dobijemo nešto zauzvrat - nisu univerzalne? U redu, postoje i pitanja hijerarhije, moći i unapređenja, ali prijateljstvo je prijateljstvo, zar ne?

Ah, kada bi stvari bile tako jednostavne. Pravila prijateljstva su veoma jasna, kaže Mark Vernon, autor knjige Filozofija prijateljstva (The Philosophy Of Friendship), ali naša očekivanja, pa čak i definicija prijateljstva, ne bi trebalo da budu jednaka na poslu i van njega.

Vernon se vodi Aristotelovim učenjem, vrednujući prijateljstvo zbog njegovog uticaja kako na društvenom, tako i na ličnom nivou. Na nivou društva, principi prijateljstva podržavaju dobro ponašanje građanstva, dok na ličnom nivou pomažu pojedincima da vode bolji život, negujući mudrost i zadovoljstvo. Grčki filozof delio je prijateljstva na ona bazirana na koristi, zadovoljstvu i dobroti.

Korist je ono na čemu se najveći broj poslovnih prijateljstava bazira, objašnjava Vernon. "To ne mora i uglavnom ne znači: Šta ti možeš da uradiš za mene? već: Šta možemo da uradimo zajedno?. Tako su prijateljstva na poslu bazirana upravo na činjenici da radimo zajedno, i dok traju, to su dobra prijateljstva. Međutim, kada posao prestane, prestaje i prijateljstvo, jer je osnova nestala."

Da bi prijateljstva nastala na poslu opstala, potrebno je da postoji komponenta mimo koristi. To znači da moramo poznavati ljude i zbog onoga što su, a ne samo zbog onoga što rade.

Suzana, 40, bankar, shvatila je koliko su joj važne bivše kolege tek nakon što su prestali da rade zajedno. "Nedostaju mi razgovori, drugarstvo, intelektualna stimulacija", objašnjava Suzana. „Svaka ideja rađa novu, zato su pauze za ručak sa kolegama toliko zadovoljavajuće. Olakšate dušu, i pre nego što ste i shvatili, smislili ste potpuno novi projekat, ili rešenje za neki postojeći problem." Suzana se i dalje viđa sa prijateljima - nalaze se barem jednom mesečno, odlaze u bioskop i pozorište.