Gipko telo je zdravo telo jer nije ometano u svom kretanju. Čovek je od svog postanka stvoren da se kreće. Današnji čovek, na žalost, kao da je zaboravio svoje poreklo i kao da je rođen zajedno sa stolicom ili foteljom. Manjak kretanja na znači samo smanjenje funkcionisanja našeg lokomotornog sistema već vrlo često označava prvu fazu nastanka bolesti. Kada se tome pridoda i stresan način života, ta formula nikako ne ide u korist povaćanju kvaliteta života. Kada se krećemo delujemo na bolji rad krvnog i limfnog sistema pa samim time pozitivno utičemo i na ostale sisiteme odgovorne za rad i funkcionisanje organizma. Dobro prokrvljen mišić ima tendenciju ka boljoj elastičnosti i fleksibilnosti pa se samim tim mogućnost za povređivanje smanjuje. Istezanje ili popularno rečeno strečing, trebalo bi da bude sastavni deo našeg radnog dana, pa makar ono bilo 15 minuta posle buđenja.
Ukoliko se bavimo nekom fizičkom aktivnošću vrlo često preskačemo istezanje kao ravnopravan deo treninga. Ponekada volimo da provedemo više vremena npr. na trčanju ili oblikovanju, a istezanje ili skraćujemo na svega nekoliko vežbica ili ga preskačemo. Ne smemo nikada zaboraviti da je puno bolje kvalitetno istegnuti telo (mišiće) nego uraditi jednu vežbu više. Sa elastičnošću naše telo će postati funkcionalnije, fleksibilnije, a samim time i manje sklono povređivanju. Zadržavanjem u nekom položaju 10-15 sek ponekada nije dovoljno da bi se mišić istegao. Najbolje bi bi bilo ostati u zadatom položaju 35 sek do 1 min jer mišić ima sposobnost adaptacije (dolazi do stretch refleksa u mišiću pa se on zgrči) i polako uz pomoć disanja (kao i kombinovanja zatezanja i opuštanja mišića) koje pomaže da se mišić dodatno opusti i istegne ulazeći u sve dublji položaj.
Istezanje ne treba da bude samo sastavni deo treninga, ono može biti i program sam za sebe kao i pomoć u rehabilitaciji. Granica istezanja uvek treba da bude osećaj nelagode i napetosti, ali sa mogućnošću zadržavanja u istom. Istraživanja su pokazala da tetive osiguravaju oko 10% totalnog otpora u zglobu. Ostali faktori koji utiču na elastičnost su stres (do 5%), pol - žene su elastičnije od muškaraca (zbog količine mišića, hormonskog statusa...), ishrana (hrana bogatija solju smanjuje elastičnost). Ovo su dovoljni razlozi da istezanje zauzme ravnopravan status u vašem treningu, ako ne i glavno mesto!
Tamara Ratković je profesor kineziologije sporta, licencirani predavač MK pilates metode (Michael King, osnivač Pilates Institute) i aerobik i fitnes menadžer Aerobik & Fitnes Kluba STAR. Završila je i orijentalnu dijagnostiku, homeopatsku školu, Akademiju življenja u sklopu edukacijskog programa Jadranke i Zlatka Pejića, pionira makrobiotike na ovim prostorima.
www.afcstar.net
www.pilatesstudiostar.rs
office@afcstar.net
ISPOVEST ŽENE KOJA SE RAZVELA POSLE 33 GODINE BRAKA: "Uselila sam se u garsonjeru sa jednim koferom, bila sam presrećna"
VELIKI HOROSKOP ZA NAREDNIH 6 MESECI - OD JUNA DO DECEMBRA: Ovan postiže cilj i uspeh, Lav ulazi u novu ljubavnu vezu!
KAKO DA NOSITE PANTALONE AKO IMATE PREKO 50: 6 najboljih saveta profi stilista - izgledaćete mlađe, vitkije i super šik
PSIHOLOŠKI TEST - DA LI MAČKA SA SLIKE SILAZI ILI SE PENJE UZ STEPENICE: Odgovor otkriva kakva ste ličnost zapravo!
TEST LIČNOSTI OD 15 SEKUNDI, IZABERITE KOJA BISTE ŽIVOTNIJA NAJPRE BILI: Otkriva ko ste zaista i kako vas drugi vide!