Zbog ustaljenih verovanja i "pravila" koja se često prenose "s kolena na koleno", mnoge stvari radimo mehanički i po uverenju, ne pitajući se uopšte da li su pravilna ili potpuno pogrešna.

Na primer, svi peremo voće i povrće, a onda skidamo ljusku i bacamo je. Ali mnogi ne znaju da su kora, listovi i stabljike velikog broja vrsta voća i povrća zapravo njihov najzdraviji deo!

Zato smo za vas izdvojili pet namirnica čije "otpatke" nikako ne treba da bacate.

Korica limuna

Bela opna koja se nalazi između kore i samog ploda neprskanog, domaćeg limuna je odličan izvor antioksidanata. Puna je flavonouda koji regulišu nivo holesterola i deluju kao prirodni prečišćivači organizma. Evo saveta kako da iskoristite sve blagodeti ove citrusne voćke: u posudu izrendajte koru limuna, prelijte vodom i ostavite da odstoji nekoliko minuta, pa u tu smesu iscedite malo soka od limuna. Za detoksikaciju organizma preporučuje se da ovo pijete svako jutro na prazan stomak.

Kora crnog i belog luka

Iako su najčešće korišćeno povrće koje se stavlja u gotovo svako kuvano jelo, ni najbolje domaćice uglavnom ne znaju za odlična dejstva ljuske crnog i belog luka, a neprestano je bacaju. Ljuska koja obmotava luk prebogata je biljnim flavonoidom kvercentinom, koji je odličan antioksidant i ima protivupalna dejstva. Da biste iskoristili zdrave materije iz ljuske, jednostavno ih kuvajte u supama i drugim kuvanim jelima. Pre serviranja odstranite ljuske iz jela.

Listići celera

Celer je jedna od najzdravijih namirnica kada je reč o povrću, a u njegovim listićima nalazi se riznica zdravlja! Listovi celera prebogati su vitaminom C, a imaju skoro pet puta više kalcijuma i magnezijuma u odnosu na samu stabljiku celera. Listove kuvajte u raznim jelima ili ih služite uz razne salate i sosove.

Kora kivija

Iako na oko ne izgleda baš lepo, kora kivija je zdravija od ploda i vrlo je preporučljiva za konzumiranje, jer sadrži tri puta više antioksidanata od same pulpe kivija i antialergijska svojstva. Zbog "dlakave" teksture kore kivija, najbolje je dodavati je u guste sokove od voća i povrća.

Stabljika brokolija

Tvrda stabljika ovog povrća obiluje vlaknima. Nemojte je odbacivati, već kada pripremate brokoli, prvo iseckajte stabljiku, stavite u vodu i pustite da se prokuva, pa tek onda dodajte ostatak brokolija. Osim toga, stabljiku možete iseći na kolutiće ili izrendati i jesti u sendviču ili salati. Ako vam je ukus prejak, neutrališite ga sa malo limuna i maslinovog ulja.

Dodatni savet: Upotreba kore crnog i belog luka, kivija i limuna preporučuje se samo kada je namirnica ekološkog porekla.