Kada je 2009. godine objavljeno kako se na Manhattanu otvorio spa posvećen ženskom genitalnom području, mnogima je ta vest zazvučala luksuzno, kao nešto što je moguće samo u Americi gde za gotovo svaki deo tela postoji specijalizovan salon ili klinika posvećena njegovom ulepšavanju i zdravlju. Ipak, kada je ginekolog Lauri Romanzi objasnila da je ime njenog novootvorenog salona Phit zapravo skraćenica za pelvic health (zdravlje karlice) i da se tamo utvrđuje stanje mišića karlice i prema tome određuje program vežbanja, tj. karličnog fitnessa, postalo je jasno da taj spa nije nikakva novina i luksuz.

I kod nas postoje stručnjaci koji, možda ne pod imenom spa, pomažu ženama da ojačaju mišiće karličnog dna. Fizioterapeuti, urolozi, ginekolozi, instruktori pilatesa i yoge samo su neki koji poznaju načine kako se rešiti tegoba koje uzrokuju slabi mišići karličnog dna. Koji su to mišići i zašto ih je važno održavati snažnim isto kao i mišiće ruku, nogu ili stomaka, najbolje znaju oni koji imaju problema s inkontinencijom. Ako mislite da vas se ova tema ne tiče, verojatno vas je zaveo položaj ovog mišića koji je nevidljiv oku i činjenica da ne osećate nikakve probleme vezane za mokrenje. Možda nikada niste čuli da se inkontinencijom naziva i bežanje mokraće pri smejanju, kašljanju, kijanju, da mišići karličnog dna imaju uticaj i na seksualni život te da slabe zbog porođaja, hormonalnih promena i promena u težini, menopauze i određenih operacija. Jednostavno rečeno, ako nekontrolisano propuštate mokraću pri kijanju, jedva stižete do toaleta na vreme, teško potpuno praznite creva, prilikom savijanja i podizanja imate vaginalne ili analne vetrove, vašim mišićima karličnog dna potreban je trening.

„Mišići karličnog dna zatvaraju u obliku broja osam tri otvora; uretru, vaginu i anus, pa ih svaka žena sama može napipati“, objašnjava fizioterapeutkinja Nataša Kos. „Ako jako zategne mišiće, osetićete napetost već u području velikih usana. Kontrakciju mišića svaka žena može da proveri uvođenjem prsta u vaginu uz jaku kontrakciju. Test kontrakcije može se izvoditi i tokom polnog odnosa pri kojem će partner osetiti kontrakcije. Nakon nekog vremena, kada osoba nauči sama da osluškuje svoje telo, vrlo će lako prepoznati kada je uradila pravilnu kontrakciju.“

Kegelove vežbe

Nataša naglašava i kako je za žene vrlo važno da imaju jake mišiće karličnoga dna jer učestvuju u potpori stomačnih organa, važan su mehanizam za zatvaranje mokraćne bešike i snagu vagine koja podupire matericu u odgovarajućem položaju. Mišići karličnog dna podrška su crevima pri obavljanju nužde, ključni su za stabilnost kičme i karlice i njihova je funkcija veoma važna pri polnom odnosu. S obzirom na položaj u kom nose teret svih unutrašnjih organa, slabost tih mišića uzrokuje urinarnu i fekalnu inkontinenciju, spuštanje organa male karlice (materice, mokraćne bešike, mokraćne cevi i creva), nepravilno pražnjenje mokraćne bešike, seksualnu disfunkciju kao i hronične bolove kičme i karlice.

Uzimajući u obzir sve tegobe do kojih može doći, logično se nameće zaključak da bi svako ko  želi da ih spreči trebalo da jača tu grupu mišića. Tegobe su bile i razlog zbog kojih su mišići karličnog dna postali poznatiji i izvan medicinskih krugova. Vežbe mišića karlice popularizovao je 1948. dr. Arnold Kegel, američki ginekolog koji ih je preporučivao ženama za suzbijanje simptoma inkontinencije. Iako je termin Kegelove vežbe danas zamenjen terminom vežbe mišića karličnog dna, one su i dalje najbolja prevencija, ali i terapija za mišiće karlice. Mogu se izvoditi i kod kuće, bez nadzora stručne osobe. Ipak, budući da su mišići nevidljivi oku, kada su jako oslabljeni osoba ih teško sama može locirati.

Bolje je sprečiti

Urolog dr. Tomislav de Both objašnjava kako je lociranje mišića podjednako važno kao i vežbanje: „Uobičajeno ljudi pogrešno stišću mišiće trbuha i bedara, a nepravilne kontrakcije mogu katkad i da pogoršaju smetnje inkontinencije. Postoji nekoliko vežbi uočavanja mišića karlica. Najjednostavnija se izvodi pri mokrenju. Za vreme mokrenja potrebno je zaustaviti protok mokraće 10-ak sekundi. Ponavljanjem ovog postupka prepoznaju se mišići koji učestvuju u stezanju sfinktera. Uspeh vežbi takođe zavisi i od pravilne tehnike disanja. Kod vežbanja se nikako ne sme zadržavati vazduh. Pri izdisaju se smanjuje pritisak u prostoru trbuha i rasterećuju se mišići karlice. Ako vežbanjem nije moguće uočiti koji mišići učestvuju u stezanju mokraćne cevi, u prepoznavanju mišića pomažu električna stimulacija i biofeedback koje izvode stručne osobe.“

Kod mišića karličnog dna također vredi zlatno pravilo zdravlja koje glasi: bolje sprečiti nego lečiti. Fizioterapeutkinja Nataša Kos objašnjava: „Kada govorimo o vežbanju mišića karličnog dna, najvažnija je prevencija jer je mnogo lakše održavati jak mišić nego slab vratiti u funkciju. Kako je inkontinencija kod zdrave i mlađe populacije česta tokom trudnoće i posle porođaja, preporuka je da devojke već i pre trudnoće nauče da pravilno i redovno vežbaju mišiće karličnog dna. Stare osobe s problemima mnogo teže prihvataju naviku vežbanja.“ No ako problemi i postoje, važno je odagnati svaki sram i obratiti se stručnjaku jer se, naglašava dr. De Both, ostvarivanjem uzajamnog poverenja između pacijenta i lekara većina njih može rešiti.

Vođenje ljubavi

U seksualnom životu mišići karličnog dna imaju veoma važnu ulogu, a kada su slabi, to može negativno uticati na seksualnost. Njihovim vežbanjem poboljšava se tonus mišića i povećava dotok krvi u karlicu, što pojačava želju za vođenjem ljubavi i intenzivira kontrakcije za vreme orgazma. Kod muškaraca vežbe poboljšavaju erekciju i povećavaju kontrolu nad ejakulacijom.

PageBreak

Jačanje mišića karlice

Oslabljeni mišići karličnog dna mogu se ojačati na nekoliko načina. Locirajte ih sami ili uz pomoć stručnjaka i posvetite se karličnom fitnessu.

Vežbanje

U fizioterapiji se koristi tehnika kombinace sporih i brzih kontrakcija mišića za koje je bitno da se izvode na pravilan način i u pravilnom položaju. Prvi rezultati mogu se primetiti nakon minimalno tri meseca redovnog vežbanja tri-četiri puta nedeljno. Primenjuju se i vaginalni tegovi za jačanje mišića, ali stručnjaci Svetske sekcije za zdravlje žena tvrde da kod žena koje su uz trening mišića karličnog dna upotrebljavale tegove nije dokazana veća efikasnost u poređenju s onima koje su pravilno izvodile kontrakce mišića bez tegova.

Biofeedback

Tehnika biofeedback primenjuje se za pravilno učenje aktivacije mišića. Elektrode se postave na trbušni zid i oko analne regije. Praćenjem na monitoru uočava se koji se mišići kontrahuju, a koji opuštaju. Terapeuti mogu pomoći u lakšem prepoznavanju mišića prilikom izvođenja. Biofeedbackom putem vizualne i auditivne stimulacije žena uspostavlja kontrolu nad intenzitetom i dužinom kontrakcije mišića kao i njihovom relaksacijom.

Elektrostimulacija

Britanski fizičar Michael Faraday otkrio je da se mišićne kontrakcije mogu pokrenuti delovanjem različitih magnetskih polja. Upotreba takvog uređaja pojačava mišiće u karlici, pogotovo mišiće mokraćne bešike i mokraćne cevi. Veštački izazvane kontrakce mišića karlice prijatna su i bezbolna terapija za inkontinenciju jer pomažu rehabilitaciji mišića i oporavku neuromuskularne kontrole. Bolesnik sedi potpuno obučen na posebnoj stolici u kojoj su elektromagneti.

Yoga

Instruktorka yoge Petra Carmichael objašnjava kako se u yogi velika pažnja posvećuje jačanju mula bandhe, tj. mišića karličnog dna, jer oni potpomažu pravilno izvođenje asana, yoga-položaja, i čuvaju vežbače od povreda. Postoji poseban niz asana koje se izvode kontrakcijama mišića karličnog dna i dijafragme, a masiraju unutrašnje organe i stimulišu pravilno funkcionisanje limfnog sistema i jačanje imuniteta. Petra kaže: „Lično sam, kao žena, izvodeći ove asane niz godina, osetila smanjenje menstrualnih tegoba i poboljšanje zdravlja. Kako su moji mišići karličnog dna postajali jači, tako je i telo postajalo lakše, a s njime i um.“

Pilates

Mirela Anić, sertifikovani učitelj pilatesa, objašnjava kako određeni metod disanja i vežbe slabinsko-karlične regije, koje se primenjuju u pilatesu, doprinose buđenju i jačanju karličnog dna. Tako se pri svakom aktivnom izdisaju, zajedno s dubokim trbušnim mišićima, karlično dno kontrahuje i podiže, dok se udisajem širi. Pilates podstiče jačanje karličnog dna i korišćenjem različitih nestabilnih baza i oslonca, poput lopte. Disanjem, vizualizacijom i ciljanim vežbama osvešćuje se postojanje mišića te grupe, zatim se uči kontrahovanje i opuštanje kako bi obavljali svoju važnu funkciju i u svakodnevnim aktivnostima, tj. onda kada ih ne koristimo svesno.