Gledajući lica Kineskinja koje i u starijem dobu imaju zategnutu kožu i zrače svežinom, možda se pitate u čemu je tajna njihovog mladalačkog izgleda. Lekari i akupunkturolozi složno potvrđuju da je za to delimično zaslužna i tradicionalna kineska medicina.

To umeće holističkog lečenja staro hiljadama godina, koje je utkano u kulturu kineskog naroda, obavija sve aspekte njihovog života, od ishrane, preko vežbanja do opuštanja. Na taj način i leče - holističkom brigom o celom telu. Zato, ako odete kod akupunkturologa na lečenje akni, psorijaze ili nekog drugog kožnog problema, zaboravite na klasični dermatološki pregled i prepisanu kremu kao nalog za izlečenje. Pripremite se na poduži razgovor, brojne savete vezane za promenu stila života ili fitoterapiju, a tek potom na tretman kineskim iglicama - jer akupunktura čini samo 20 odsto kineske medicine.

Za razliku od zapadnjačke na koju smo navikli, tradicionalna kineska medicina ne leči simptome nego uzroke problema. Uzroci nepoželjnih promena na koži, prema mišljenju Kineza, mogu biti neutralni, spoljašnji i unutrašnji. Neutralni faktori najčešće odražavaju pogrešan način ishrane, unutrašnje faktore možemo poistovetiti s emocijama, a spoljašnji se odnose na vremenske promene uzrokovane godišnjim dobima. Vetar, hladnoća, vrućina, vlaga ili suvo vreme imaju štetan uticaj na organizam i mogu dovesti do problema na koži, kao i unutrašnji faktori poput ljutnje, brige, anksioznosti... Uticaj vremena na kožu je izraženiji, kažu stručnjaci, kod osoba narušenog ili oslabljenog imuniteta.

Kada se spoljašnji faktori stope s neprospavanom noći, lošom ishranom ili emotivnom iscrpljenošću, naše lice kao da se vrati u tinejdžerske godine. Ta neravnoteža se, prema kineskoj medicini, čita kao zastoj energije u organima i meridijanima koji ih povezuju, a potom se izražava na našem najvećem organu - koži. Sve kožne promene - bore, bubuljice, akne - odraz su neravnoteže u određenim organima. Prema shvatanju kineske medicine, koža je ipak najviše povezana s plućima i debelim crevom. To može zvučati čudno, ali ako malo razmislite, oba organa dele funkciju filtriranja i izbacivanja toksina. Zato ne treba da vas iznenade dijagnoze kao što su "vlaga i vrućina u debelom crevu" ili "vrućina u plućima" jer su vrlo verovatno vlaga i vrućina uzrok nastanka akni ili drugih kožnih problema.

Šta dovodi do tako neobične dijagnoze? Fizička, mentalna i emocionalna premorenost, prema kineskoj medicini, dovode do stvaranja vrućine u telu, a nedovoljno oslobađanje toksina i otpadnih materija stvara vlagu. Prema istom principu kao i u atmosferi, vrućina i vlaga u našem telu se podižu na gore, odnosno ogledaju se u neželjenim promenama na licu. Crvene mrlje ili crvene bubuljice znak su prevelike vrućine u telu, a svetla put ili bele akne ukazuju na previše vlage. Osobe blede puti sa žućkastim podtonom, suve kože i bledih usana imaju manjak čija, krvi ili jina koji bi navlažio kožu i podario im svež i rumen izgled. S druge strane, osobe koje imaju masnu kožu sklonu crvenilu i aknama imaju višak janga i vrućine.

PageBreak

Akupunktura za podmlađivanje

Prema tome akupunkturolog postavlja dijagnozu i tretira organ, odnosno meridijane kojima je potrebno vratiti ravnotežu, bilo tretmanom iglama, bilo savetima o ishrani ili biljnim preparatima. Akupunkturnim tretmanima mogu se eliminisati toksini ili pak balansirati vlaga i vrućina, zavisno od stanja organizma.

Da biste to lakše predstavili sebi, zamislite osobu kojoj je hladno jer je pokisla. Prvo ćete je ogrnuti ćebetom - ugrejati je spolja, a potom skuvati topli čaj koji će je zagrejati iznutra. Dakle, akupunkturolozi deluju tako da stimulisanjem određenih tačaka kod osobe koja u sebi ima premalo topline dodaju toplinu da bi se stvorila ravnoteža u organizmu. Ali svaki poznavalac kineske medicine će vam reći da ste upravo vi ključna karika koja mora da napravi prvi korak prema poboljšanju kvaliteta života.

Većina ljudi s kožnim problemima treba da izbegava masnu, začinjenu i prženu hranu i mlečne proizvode (osim probiotičkih jogurta). Da bi stvorile ravnotežu u telu, osobe svetle, blede puti koje imaju previše vlage trebalo bi da konzumiraju hranu koja greje (cimet, crni čaj, đumbir, čili), a izbegavaju sirovo i hladna jela. S druge strane, osobe masne kože sklone crvenilu moraju da smanje vrućinu i preteranu aktivnost organizma. To će postići kuvanom hranom i laganim namirnicama koje će ohladiti organizam (banane, avokado, belance).

Druga metoda kojom sami sebi možete da pomognete jeste da naučite da dišete. Duboko disanje je važno jer obogaćuje krv kiseoni­kom, a ona hrani sve ćelije, umiruje i bistri um i poboljšava cirkulaciju. Osim toga, istraživanje Međunarodnog instituta za dah (International Breath Institute) pokazalo je da čak 70 odsto toksina izlazi iz tela tokom izdisanja. Najbolje ćete naučiti svesno disanje sa učiteljima pranajame, tai čija ili joge. Takođe, više vremena izdvojite za šetnje u prirodi ili uz more. Time ćete ublažiti stres i izbaciti negativne emocije, krivce za skupljanje vrućine i vlage u telu.

U novije vreme akupunktura se, osim u lečenju kožnih problema, sve više primenjuje i u hedonističke svrhe - za skidanje godina. Ako odete kod akupunkturologa na tretman za podmlađivanje, osim što ćete izgledati mlađe, tako ćete se i osećati jer se dvostrukim delovanjem iglica poboljšava i celokupno zdravlje. Bore se tretiraju iglama koje se postave po dužini bore ili po njihovoj ivici, a novija i bezbolnija varijanta te metode jeste tzv. laserska akupunktura.

Delovanjem na aku-tačke lasersko svetlo poboljšava mikrocirkulaciju i hranjenje kože podstičući ćelijski metabolizam. Duboke bore ne mogu da se u potpunosti uklone, ali se ipak usporava proces starenja i ujedno se postiže pozitivno psihičko i fizičko desjstvo na čitav organizam. Desetak odlazaka akupunkturologu se čini kao relativno mali ulog za nov izgled i vitalnost koji će vas vratiti u mladost.