Depesivno raspoloženje u menopauzi - Ove simptome nikada ne treba ignorisati!

Od perimenopauze do postmenopauze žena prolazi kroz proces transformacije, kako na fizičkom, tako i namentalnom nivou. Istraživanja pokazuju da je kod većine žena tokom menopauze povišen rizik od depresivnihstanja, ali najveća zabluda jeste da je normalno i prihvatljivo da se u ovom perioda života ovako osećate. Svaki vid depresivnih stanja i tuge zahteva konsultaciju sa psihoterapeutom i psihologom u cilju prevazilaženja ovog stanja i povratku u stanje emotivne ravnoteže.
Pročitajte još:
Kako prevazići teške emocije u menopauzi: tehnike za koje svaka žena treba da zna
KAKO SAČUVATI ZDRAVLJE U MENOPAUZI: 5 pravila koje treba da poštuje svaka žena
Najveći rizik od depresivnog stanja u menopauzi imaju žene koje se teško suočavaju sa promenama i imaju negativnupercepciju o životu koji dolazi nakon menopauze. Rizik se takođe pšovećava kdo osoba koje konzumiraju alkohol, imaju fzička oboljenja, fizički invaliditet, već ustanovljene probleme sa mentalnim zdravljem ili prolaze kroz proces razvoda.
Istraživanja pokazuju da se oko 80% žena tokom menopauze suočava sa neprijatnim simptomima kao što su valunzi, nagle promeneraspoloženja, nesanica i depresivna stanja i osećaj tuge i usamljenosti.
Najveća greška jeste što mnoge žene smatraju da su ove faze prolazne i da im nije potrebna pomoć, ali kod negativnih raspoloženja koja postaju učestala neophodno je obratiti se za pomoć stručnom licu radi poboljšanja i očuvanja mentalnogzdravlja.
Simptomi koji ukazuju na depresivno stanje tokom menopauze su:
- Umor i nedostatak energije
- Osećaj anksioznosti ili letargije
- Teškoće u koncentraciji i pamćenju
- Nezainteresovanost za aktivnosti koje ste nekada voleli
- Osećaj bespomoćnosti, beznađa ili bezvrednosti
- Ponavljajuće negativne misli
Smanjenje nivoa ženskih hormona tokom perimenopauze može izazvati dodatne simptome depresivnog raspoloženja , kao što su:
- Promene raspoloženja
- Razdražljivost
- Česta potreba za plakanjem
- Povećana anksioznost
- Osećaj očaja
- Smanjeno raspoloženje
- Gubitak interesovanja za hobije
- Problemi sa spavanjem
- Osećaj krivice
- Promena nivoa energije
U periodu menopauze nagle promene raspoloženja mogu se smatrati posledicom hormonskogdisbalansa, ali ukoliko je negativno raspoloženje učestalo i sprečava vas da obavljate vaše svakodnevne aktivnosti, onda je neophodno da se javite lekaru.