Kako biste sa što više uživanja i manje stresa prošli kroz ovo uzbudljivo putovanje, u nastavu vam donosimo jasan vodič za ishranu bebe od 2. do 12. meseca, sa savetima šta beba sme da jede, a šta da izbegava tokom prve godine.

Prvi korak? Sve što je potrebno je udobna hranilica za bebe – jer svaka kašika znači novu avanturu, a uz malo pažnje i mnogo ljubavi i vaša beba će ubrzo da zavoli sve nove ukuse.

Ishrana bebe od 2. do 4. meseca – samo mleko

U ovom uzrastu, bilo da beba sisa ili pije adaptirano mleko, ono je nezamenljiva i jedina preporučena hrana.
Ishrana bebe od 2 meseca, 3 meseca i 4 meseca ne uključuje uvođenje kašica, sokova ili bilo koje druge hrane. Digestivni sistem bebe još uvek nije spreman za čvrste obroke, a prerano uvođenje može da izazove ozbiljne tegobe.
U slučaju da koristite adaptirano mleko, birajte kvalitetne flašice za bebe sa protokolom protiv grčeva i bez štetnih supstanci poput BPA.
Bebe u ovom periodu uče da sisaju, gutaju i regulišu apetit. Veoma je važno da posmatrate bebu i pratite njene znakove gladi, ali i sitosti kako ne bi došlo do prejedanja.

Ishrana bebe od 5. do 6. meseca – priprema za uvođenje čvrste hrane

Neke bebe počinju da se interesuju za hranu već sa 5 meseci – gledaju kako jedete, pokušavaju da uhvate kašiku ili otvaraju usta.
Ipak, preporuka SZO i većine pedijatara jeste da se čvrsta hrana uvodi tek sa punih 6 meseci, kada su bebi razvijeni refleksi gutanja i vrat postane dovoljno stabilan.
Pripremite portikle za bebe, kako bi vaše dete sa uživanjem moglo da istražuje i upoznajte nove teksture i ukuse iz meseca u mesec.
Idealne prve namirnice su pasirano povrće kao što su šargarepa, tikvica, bundeva, a zatim voće jabuka, kruška, banana, kao i žitarice bez glutena. Uvodite namirnice postepeno - jedna na svakih 3–5 dana pomoći će da uočite moguće alergije i neželjene reakcije.

Ishrana bebe od 7. do 9. meseca – više ukusa, više obroka

Kada beba napuni 7 meseci može polako da počne sa konzumacijom mesa. Savetuje se da to prvo bude pileći bujon, pa kuvana piletina i ćuretina. Uz to, savetuje se postepeno uvođenje žumanca (od 8. meseca) i bezglutenske žitarice u koje spadaju palenta, heljda, pirinač, proso, amarant, bulgur…

Beba u ovom periodu može da ima dva do tri čvrsta obroka dnevno uz mleko.

U 8. i 9. mesecu već možete da uvedete kombinovane obroke – npr. povrće sa mesom, voćne kašice sa pahuljicama, pasirani pasulj ili sočivo koji su dobro kuvani. Ukoliko ste vi i vaša beba spremni, hrana može da ima blago zrnastu teksturu koju ćete postići gnječenjem viljuškom ili sitnim seckanjem mesa, kako biste lagano počeli s pripremom za žvakanje.
Beba sada polako razvija i finu motoriku – pustite je da hvata prstima, ili joj dajte joj kašiku, čak i ako je ne koristi pravilno. To je odličan uvod u samostalno hranjenje.

4kids (1).png
Foto: Promo

Ishrana bebe od 10. do 12. meseca – prelazak ka porodičnoj ishrani

Od 10. meseca, beba u većini slučajeva već može da jede komadiće hrane kao što su mekani krompir, barena šargarepa ili testenina bez soli.

U ovom periodu možete da uvedete i ribu, bitno je da bude dobro termički obrađena, bez kostiju, kao i mlečne proizvode poput jogurta i blagih sireva.

Ishrana bebe od 11 meseci i 12 meseci treba da bude što raznovrsnija i približena porodičnoj ishrani ali, bez začina, soli, šećera i prženja na ulju.

Dajte detetu da jede s porodicom – obroci su prilika za učenje, imitaciju i stvaranje zdravih navika od najranijeg uzrasta.

Šta bebe smeju da jedu u prvoj godini

U nastavku možete pogledati koje su sve namirnice prikladne za bebu od uvođenja čvrste hrane, pa sve do prve godine života:
• Kuvano i pasirano povrće (šargarepa, tikvica, bundeva, brokoli, karfiol…)
• Voće (jabuka, kruška, banana, breskva, šljiva, bobičasto voće…)
• Pirinač, proso, kukuruz, bezglutenske pahuljice, a potom i žitarice sa glutenom
• Meso (piletina, ćuretina, teletina, junetina)
• Žumance (od 8. meseca, 2–3 puta nedeljno)
• Mlečni proizvodi kao što su jogurt, kiselo mleko i blagi sirevi (od 10. meseca, po preporuci pedijatra)
• Kuvana riba, sočivo, pasulj (od 9. meseca)
Sve namirnice treba da budu skuvane, pasirane ili sitno seckane, bez soli.

shutterstock_2466628097.jpg
Foto: Shutterstock

Šta bebe ne smeju da jedu

Tokom prve godine neke namirnice je potrebno ili u potpunosti izbegavati ili ih konzumirati sa oprezom, a u njih spadaju:
• Med (zbog rizika od botulizma – tek posle 1. godine)
• Celo kravlje mleko kao napitak (može da izazove alergije i opterećuje bubrege)
• Orašasti plodovi (opasnost od gušenja i alergija)
• Sirovo meso, jaja i riba
• Prerađevine – paštete, viršle, mesne prerađevine
• Slatkiši, so, začini, čokolada, rafinisani šećer
• Grožđe, kokice, suvo voće i sirovo povrće u komadima (opasnost od gušenja)

Ako niste sigurni da li je neka namirnica bezbedna za bebu, uvek je bolje da se prvobitno konsultujte sa pedijatrom – jer je svaka beba različita.

Uvođenje čvrste hrane je bitna stvar u razvoju vaše bebe. Bilo da ste roditelj po prvi put ili već imate iskustva, svako dete ima svoj ritam i tempo.

Priprema obroka, hranjenje i čišćenje može da bude izazovno, ali uz strpljenje, rutinu i pravu opremu – sve ide lakše.
Zato investirajte u praktične flašice za bebe i portikle za bebe koje se lako peru, i naravno, kvalitetnu hranilicu za bebe u kojoj će vaša beba s uživanjem probati prve zalogaje.

Promo