Sledeća tri faktora utiču na formiranje negativnih stavova prema novcu, navodi lifecoach Olivera Ptica:

1. Verbalne poruke (izjave o novcu tipa: "Novac je prljav",  "Novac se teško zarađuje",  "Ne može i jare i pare - i novac i ljubav, i novac i posao koji voliš. Moraš da se dobro pomučiš" i sl.);

2. Modeli (ponašanje i odnos prema novcu koje smo posmatrali). Npr. dete traži novac od mame, a ona kaže da su pare kod tate. Ako je dete žensko, očekivaće da je muž izdržava;

3. Određeni incidenti. To je bilo koje jako negativno iskustvo sa novcem - bankrot, gubitak posla jednog od roditelja, ružno iskustvo sa nekim bogatašem, jedan tužan Božić bez poklona i slično.

Naš zadatak je da sve ove stavove pretvorimo u pozitivne. Evo jedne male liste pretvaranja negativnih tvrdnji u pozitivne:

Negativna - Potreban je težak rad da bi se zaradio novac.
Pozitivna - Potrebna je kreativnost.

Negativna - Zar nisam suviše star?
Pozitivna - Nikad nisam suviše star da naučim nešto novo.

Negativna - Novac je prljav.       
Pozitivna - Novac rešava probleme i pomaže ljudima u nevolji.

Negativna - Novac je uzrok svih zala.
Pozitivna - Novcem se može izraziti dobrota.

Ono što je cilj popravljanja ovakvih stavova je da se promeni finansijski termostat. Da naučimo sebe da na materijalnom planu očekujemo više od života. Nažalost, mnogi su se zarobili u uloge žrtve. Oni okrivljuju druge koji imaju, opravdavaju sebe što nemaju ("Novac nije tako važan"), žale se (fokus na loše stvari, što znači da postaju magnet za nove loše stvari). Moramo odlučiti želimo li da budemo žrtva ili bogata osoba. Ne može i jedno i drugo.