Koliko ste puta čuli savet "samo se opusti i trudnoća će se desiti"? U tome zaista ima mnogo istine. Sve više istraživanja pokazalo je da postoji veza između neplodnosti i stresa, anskioznosti, depresije, piše Yumama.
Kao prvo, kada ste pod stresom, ređe imate seksualne odnose sa partnerom. "Pored toga, verovatno zbog stresa više pušite cigarete i pijete alkohol, a oboje ima negativan uticaj na začeće", istakla je dr Alis Domar.
Kod nekih žena, hroničan stres utiče na ovulaciju tako što sprečava slanje signala hipotalamusu, centru koji je odgovoran za regulisanjehormona koji otpuštaju jajne ćelije. Žene koje su konstantno pod stresom mogu imati neregularnu ovulaciju, što znatno umanjuje šansu za izračunavanje plodnih dana. Neka istraživanja pokazala su da stres može uticati i na nivo testosterona i stvaranje spermatozoida kod muškaraca.
Druga istraživanja su, međutim, stres povezala sa drugim aspektima neplodnosti, koji su izvan same ovulacije, poput procesa oplodnje i implantacije u matericu. Studija vršena na Univerzitetu San Dijego u kaliforniji pokazala je da je vantelesna oplodnja imala mnogo manje uspeha kod onih žena koje su bile pod stresom. U Izraelu je urađena studija koja je pokazala da je vantelesna oplodnja efikasnija kod žena koje su bile zabavljane tokom procesa. One koje su pred sobom imale klovna i dugo se i iskreno smejale imale su veće šanse za začeće od drugih.
Da li neplodnost može izazvati stres?
Nemogućnost da zatrudnite u onim momentima kada to zaista želite izaziva veliku količinu stresa, aksioznosti i depresije. Jedna japanska studija pokazala je da je oko 40 posto žena koje imaju problema sa začećem bilo klinički anksiozno ili depresivno pre samog početka tretmana neplodnosti.
"Većina ljudi koji ne mogu da zatrudne u stvari imaju fizički razlog. Međutim, kako vreme prolazi, stres, anksioznost i depresija počnu dodatno da stvaraju problem", dodala je doktorka. Dakle, čak i ako se fizički uzročnik neplodnosti tretira medicinski, sasvim je moguće da visok nivo stresa ipak oteža začeće.
Imam stresanposao. Da li to znači da ću imati poteškoće sa zatrudnjivanjem?
Većina studija posmatrala je one žene koje već imaju neki problem, i većinom idu na proces vantelesne oplodnje, te se na ovo ne može dati sasvim siguran odgovor.
Ipak, treba imati na umu da svi doživljavamo stres, to je prosto deo života. Male su šanse da nekoliko teških dana ili nedelja na poslu može imati značajan uticaj na trudnoću, naročito ukoliko ste sposobni da na kraju radnog dana sav taj stres otklonite i nemate problema sa spavanjem, ishranom i normalnim životom. Telo se dobro prilagođava svakodnevnom stresu tokom vremena, osim nekih velikih situacija, poput smrti bližnjeg, gubitka posla ili preseljenja, što može uticati na promenu menstrualnog ciklusa.
Kako da smanjim stres koji je povezan sa neplodnošću?
Sve što vam pomaže da se opustite i umirite, bez obzira da li to bio časopis, pedikir, razgovor sa prijateljima, kupovina, sve vas to vodi u pravom smeru. Pored toga, postoje i neki trikovi koji vam dodatno mogu pomoći da umanjite stres i lakše dođete do začeća.
- Joga
"Ako niste tip koji može da sedi i meditira sat vremena svakog dana, joga bi mogla biti sledeća odlična stvar", rekla je dr Grin. Ona preporučuje hata jogu, u kojoj je fokus na disanju i pokretu, bez direktne koncentracije na meditaciju. Časovi joge ili pak praćenje putem interneta nekoliko puta nedeljno sigurno će imati velikog uticaja na smanjenje hormona stresa, koji utiče na neplodnost.
- Lezite ranije
Interesantna je činjenica da 80 posto žena ovulira u periodu između ponoći i 8 ujutru, tako da premalo sna i hormonski disbalans mogu imati uticaja na začeće. Spavanje je najbolja stvar za regeneraciju i daje vašem telu šansu da se opusti i oporavi od teškog dana.
- Seks je važan, ali ne kao 'pravljenje bebe'
Kako stres utiče i na vas i na vašeg partnera, nije neobično da počnete odnose da shvatate kao naučni projekat. Radite to i kada nije ovulacija, prosto iz ljubavi i zabave.
- 10 minuta mišićne relaksacije
Ovo uključuje zatezanje i opuštanje svakog dela tela, od glave do pete. Naborajte čelo, pa potom opustite lice na par sekundi. Isto uradite sa nosom, vilicom, i ostatkom tela. "Ovako fizički osećate svoje telo kada je pod pritiskom, nasuprot opuštenosti", objasnila je dr Domar.
- Pišite dnevnik
Pisanje svojih briga na papir je jedan od najboljih načina da osetite kako imate kontrolu nad svojim problemima. Redovno pisanje dnevnika, makar i svega par minuta dnevno, pomoći će vam da se osećate bolje.
- Razgovarajte sa profesionalcem
Ako pored svega ne možete da obuzdate stres, te se anksioznost, beznadežnost, tuga i slična osećanja samo povećavaju, najbolja odluka je razgovor sa psihologom ili psihijatrom. Ovo će sigurno olakšati osećanja i umanjiti stres, te će i trudnoća mnogo brže doći.
Izvor: Yumama
ISPOVEST ŽENE KOJA SE RAZVELA POSLE 33 GODINE BRAKA: "Uselila sam se u garsonjeru sa jednim koferom, bila sam presrećna"
VELIKI HOROSKOP ZA NAREDNIH 6 MESECI - OD JUNA DO DECEMBRA: Ovan postiže cilj i uspeh, Lav ulazi u novu ljubavnu vezu!
KAKO DA NOSITE PANTALONE AKO IMATE PREKO 50: 6 najboljih saveta profi stilista - izgledaćete mlađe, vitkije i super šik
PSIHOLOŠKI TEST - DA LI MAČKA SA SLIKE SILAZI ILI SE PENJE UZ STEPENICE: Odgovor otkriva kakva ste ličnost zapravo!
TEST LIČNOSTI OD 15 SEKUNDI, IZABERITE KOJA BISTE ŽIVOTNIJA NAJPRE BILI: Otkriva ko ste zaista i kako vas drugi vide!