Izolovani, zaštićeni, uronjeni u gustu, toplu i prijatnu tečnost, svesni jedino sopstvenih, usporenih, ritmičnih i blagih srčanih otkucaja, koji podsećaju na vreme provedeno u majčinoj utrobi, plutanjem otvarate vrata nekih novih mogućnosti...

Pedesetih godina prošlog veka, američki psihoanaliticar i neurofiziolog dr Džon S. Lili, sproveo je istraživanje o uticaju faktora spoljašnje sredine na stanje svesti, dokazavši da njegovim isključivanjem dolazi do promene stanja svesti, koja rezultira theta fazom moždane aktivnosti, a koja nas uvodi u duboki san. Ambicija i želja jednog naučnika izazvala je revoluciju u svetu terapijske relaksacije i dovela do razvijanja plutanja kao R.E.S.T terapije.

"Plutanje, za razliku od ostalih vidova relaksacije, predstavlja naučno dokazan i dugotrajno efikasan metod oslobađanja od stresa, potpune relaksacije, regeneracije i revitalizacije kako uma tako i tela", počinje priču o ovoj efikasnoj metodi koja i kod nas dobija sve veću popularnost MD. spec. Biljana Đorđević, i sama posvećena nauci i medicini, koja je uvela koncept medical spa i wellbeing. "Ispitivanja dr Džona S. Lilija otkrila su da oslobađanjem uticaja faktora spoljašnje sredine dolazi do potpune promene u funkcionisanju moždanog tkiva. To znači da stanje svesti nije isključivo povezano sa automatskom funkcijom moždane aktivnosti, već zavisi od spoljašnje sredine, pre svega uticaja sile gravitacije ali i svetlosti i zvuka, odnosno, ljudskog faktora. Ukoliko eliminišemo ove faktore i dovedemo do senzorne deprivacije, dobićemo potpuno drugačiji vid svesti, odnosno, mozak počinje da funkcioniše po principu theta faze. Plutanje je R.E.S.T terapija, što sporijim ritmom, ulazeći u theta fazu aktivnosti asocira na odmor, ali zapravo podrazumeva Restricted Enviromental Stimulation Therapy, gde izuzimanjem uticaja faktora spoljašnje sredine dovodimo do promena svesti i eliminisanja negativnosti."

Dr Džon S. Lili je napravio prvi tank za plutanje koji je od tada menjao dizajn i tehnologiju i sada predstavlja jedinstvo vrhunske tehnologije u službi regeneracije organizma i poboljšanja zdravlja. "Koncept kabine za plutanje predstavlja spoj prirodne terapije i moderne tehnologije u urbanim uslovima, zato se i naziva float spa kabinom.

Kabina nam pruža mogućnost vraćanja u idealnu sredinu kao što je intrauterarni razvoj kada plutamo u majčinoj utrobi, kada se nalazimo na temperaturi od 36 stepeni, imamo povišen nivo hormona zadovoljstva koji dolaze od majke, kada smo zaštićeni od zvuka i uticaja ostalih faktora spoljašnje sredine", objašnjava Biljana koncept kapsule, koja i svojim izgledom ukazuje na vezu sa prirodom.

PageBreak

Koncept kabine za plutanje

"U kabini se koristi jako zasićeni rastvor magnezijum-sulfata, koji je, za razliku od natrijum-sulfata i natrijum-hlorida, veoma blagotvorna so. Magnezijum je kao koenzim prisutan u preko 300 biohemijskih reakcija u našem organizmu i svim reakcijama sinteze ATP, DNK, RNK. Jedan je od najpotentnijih elektronskih stabilizatora ćelijske membrane, regulišući aktivnost mišićnog i nervnog tkiva, srčanog mišića, imunog sistema i sintezu kosti."

Prilikom ulaska u prostoriju za plutanje, naići ćete na otvorenu kabinu, postavljenu na pijadestalu, uz ambijentalno osvetljenje. Svaka prostorija za plutanje uključuje i deo za presvlačenje i tuš. Dok se kabina puni slanom vodom, odlazite na osvežavajuće tuširanje, čišćenje i otvaranje pora neposredno pre plutanja. Nakon tuširanja ulazite u kabinu napunjenu vodom 25-30 cm, osvetljenu različitim svetlima i nežno zatvarate poklopac onoliko koliko želite. Smeštate se u udoban položaj i započinjete relaksaciju. Vaše lice ostaje iznad površine vode zahvaljujući viskozitetu. Po završetku seanse, podižete poklopac i tuširate se kako biste sa sebe sprali slanu vodu.

Float Spa predstavlja naprednu tehnologiju ranijih tankova za plutanje i ono što ga izdvaja, osim prisustva aromaterapije, muzike, luminiscentne terapije jeste moment higijene. "Pre i posle svakog plutanja dva puta dolazi do pročišćavanja vode koja se koristi, a ukoliko postoji duži period između dva plutanja, nekoliko puta se pokreće proces prečišćavanja. Koriste se četiri filtera, i to biološki, mehanički i hemijski. Koristi se aktivni kiseonik, UV zračenje, papirni filter i peščani filter", ističe Biljana. "Bitno je da se pluta u hiperkoncentrovanom rastvoru magnezijum-sulfata u kome i ne može da dođe do razvoja mikroorganizama, a i sam materijal od kog je napravljena kada je antibakterijski, tako da je na više načina kapsula higijenski čista. A i nakon svake upotrebe se detaljno očisti pre ulaska sledeće osobe".

Izloženost stresu, ubrzanom načinu života i povećanom lučenju hormona čini nas umornim, bolesnim, neraspoloženim. Dok sedimo za kompjuterom, vozimo kola u saobraćajnoj gužvi ili se nezadovoljni truckamo u gradskom prevozu, mnogima je asocijacija na prepuštenost morskim talasima, sklopljenih očiju i prigušenih tonova dok nam voda blago zapljuskuje lice izloženo toplim sunčevim zracima, utočište u mislima, mala oaza za beg od svakodnevice.

PageBreak

Konekcija sa Univerzumom

I odlazak na more postaje više potreba nego luksuz. Zato se kod nas pionirskim koracima širi plutanje kao vid relaksacije ali i terapijska metoda. Osim toga, plutanje je sasvim prirodan proces koji u punoj meri možemo izvoditi u Mrtvom moru u Jordanu, i podseća nas na primarna iskustva vezana za fetalni razvoj.

"Osećaj i efekti koje pruža plutanje su ekvivalentni ukupnom učinku relaksacionog treninga, meditacije, joge, masaže i hipnoze zajedno", kaže MD. spec. Biljana Đorđević. "Seansa traje 50 minuta i to sasvim dovoljno da se osete efekti plutanja, koje ne zahteva specijalan trening, posebnu pripremu, specijalan položaj, nikakav vaš trud osim da rešite da plutate. Objedinjuje aromaterapiju, luminoscentnu terapiju i muzikoterapiju. Počinje uvođenjem muzike prema vašoj želji i svetlosnom terapijom. Posle tih pet minuta blaga ambijentalna muzika se usporava, koja vas iz alfa faze uvodi u theta fazu. Nakon uvodnih pet minuta mišići su potpuno relaksirani i nalazite se u položaju koji vam prija kao na površini mora, mišići su potpuno relaksirani, imate osećaj bestežinskog stanja. To vas oslobađa da stvarate neki svoj svet sami sa sobom.

Tokom plutanja javljaju se slike iz detinjstva, događaji, inspiracija, kreativne ideje. Plutanje vam pruža osećaj potpunog blaženstva i konekcije sa Univerzumom. Osećate se kao u maminom stomaku. U početku je svetlost blaga i narandžasta i odgovara svetlosti koju dobijate kada biste propustili svetlost kroz placentu zbog krvnih sudova. Na kraju seanse vas budi muzika koja se vraća kroz vodu. Zvuk je, inače, najjači stimulus za nervni sistem. Polako se uspostavlja veza između mozga i perifernog nervnog sistema, vraća se tonus mišića koji vas pomera iz hipnotičko-meditacijskog položaja tela i stičete utisak da izranjate. To je najlepši trenutak plutanja, kada izranjajući iz tečnosti imate osećaj kao da se ponovo rađate."

Prema naučnicima, kojim god relaksacionim tehnikama da se bavite, ne možete ublažiti uticaj sile koja i dalje drži vaše telo u stanju napetosti, a to je sila gravitacije. Ukoliko prestane efekat gravitacije, centralni nervni sistem, mišići i kičmeni stub bivaju oslobođeni svog tereta ublažavajući efekte prouzrokovane gravitacijom, a energija koja se ovom prilikom oslobađa i pojačani cerebralni kapacitet povećavaju funkcionisanje našeg unutrašnjeg sistema i pomažu regeneraciju organizma. "Oslobađanjem uticaja sile gravitacije plutanjem dobijamo subjektivni osećaj letenja, a objektivno mišići više ne primaju impulse, odnosno stimuluse sile gravitacije", kaže Biljana.

"Naš mozak 90 odsto vremena procesuira informacije koje dobija iz dubokih mišićnih receptora, takozvanih proprioceptora i obrađuje ih, a samo 10 odsto vremena i svoje površine koristi za druge stvari. Odvajanjem intenzivne sprege između centralnog i perifernog nervnog sistema i mišićnog sistema plutanjem i bestežinskim stanjem dolazi i do regeneracije mozga. Osim toga, u samoj kabini do theta faze dolazi zbog sublimacije efekata spoljašnje sredine gde mozak prelazi u theta fazu jer biva relaksiran. Ova faza je blagotvorna za organizam i da kažemo, prosvetiteljska. U toku tog stanja dolazi do sinhronizacije leve i desne hemisfere. Theta faza je faza u kojoj je moguć pristup podsvesnom, perifernom, dolazi do udruženih asocijacija, sticanja uvida u unutrašnju ličnost, a to je stanje koje vas dovodi do potpune smirenosti i veze sa Univerzumom."

"Mozak ne funkcioniše istovetno tokom čitavog dana i ima svoje određene faze koje se karakterišu različitim frekvencijama moždane aktivnosti i one mogu biti merene i zabeležene grafički, kao što merimo funkciju srca i grafički beležimo EKG-om. EEG merenja nam tako pokazuju krivu moždane aktivnosti", objašnjava Biljana značaj theta faze za mozak, do koje plutanjem dolazimo lako i ciljano. "Theta faza je faza duboke relaksacije, fiziološko stanje i teško je održiva. Ona se karakteriše sporom moždanom aktivnošću i frekvencija talasa ove moždane aktivnosti iznosi od 4-7 MHz. U toku theta faze dolazi do sinhronizacije funkcija leve i desne hemisfere mozga.

Znamo da je leva dominantna za govor i za pisanje, za precizno procesuiranje, za razliku od desne, koja je odgovorna za vizualizaciju, koncentraciju, sticanje globalnog uvida i sticanje uvida u unutrašnju ličnost. Sinhronizacijom ove dve hemisfere dolazi do snižavanja hormona stresa, ali i do povećavanja nivoa endogenih opoida, to su endorfini i beta-endorfini koji smanjuju transmisiju za bol. Theta faza se može se produžiti, ali je potrebno uložiti veliki napor i to je upravo ono što čine budstički monasi višegodišnjim meditacijama. Plutanje ubrzava, intenzivira i produžava theta fazu i nakon plutanja od dve do tri nedelje."

PageBreak

Blagodeti plutanja

Prema brojnim obavljenim istraživanjima koje je sakupio Majkl Hačins i objavio u knjizi o plutanju, ovaj vid terapijske relaksacije reguliše krvni pritisak, minutni volumen srca, štiti kardiovaskularni sistem. "Ukoliko nemate negativan efekat sile gravitacije, venski sistem više ne pumpa krv ka srcu nasuprot sili gravitacije i dolazi do bolje opskrbe kisoenikom i hranljivim materijama nekih teško dostupnih regija, te je i obnavljanje ćelija bolje", kaže Biljana.

"Sa druge strane, na ovaj način je veliki broj kiselih metabolita lakše metabolisan, čime se snižavaju nivoi mlečnih kiselina u mišićima, a samim tim se lišavamo i bola i napetosti mišića. Snižavanjem nivoa kortizola mi promovišemo imuni odgovor organizma i dobijamo još jedan pozitivan odgovor plutanja. Zahvaljujući potpunoj mišićnoj relaksaciji plutanje povećava kiseoničnu rezervu za 16 odsto i snižava metaboličku potrošnju za sat vremena, dok se tokom zdravog kvalitetnog sna od 5-6 sati to obavi u nivou od 8 procenata. Znači, po energetskom obnavljaju plutanje je ekvilalentno 5-6 sati kvalitetnog sna."

Plutanje se preporučuje svima, pogotovo osobama izloženim čestom stresu i naporima, ali je posebno lekovito za sportiste, trudnice, biznismene, starije osobe, studente... Plutanje se preporučuje trudnicama, naročito u poslednjem trimestru trudnoće kada je veće opterećenje kardio-vaskularnog i koštano-mišićnog sistema jer potpomaže da se poboljša limfna drenaža, snižava hormone stresa i samim tim snižava krvni pritisak. Plutanjem plod može da se vrati u prirodan položaj u slučaju karlične krenutosti ploda, jer ne postoji uticaj gravitacije, kako je objasnila Biljana, a takođe se povećava bliskost između majke i ploda i intenzivira lučenje beta-endofrina, pa beba ima isti osećaj zadovoljstva kao i majka.

Plutanje se preporučuje posebno kod sportskih povreda, jer sprečava nastanak povreda. Odnosno, povreda i nastaje zbog tenzije koštano-mišićnog sistema jer promoviše limfnu drenažu. "Takođe je važno kod sportista da se između napornih treninga obnovi mišićna masa, a da bi se to dogodilo potreban je kvalitetan odmor, što plutanje pruža jer dovodi do smanjenja potrošnje kiseonika a povećava rezerve kiseonika i poboljšava cirkulaciju", kaže Biljana. Plutanje smanjuje napetost u mišićima i otocima zglobova, lišava nas stresa pred izlazak na takmičenje ali i stresa posle takmičenja, bez obzira na postignute rezultate. Zahvaljujući sinhronizaciji leve i desne hemisfere i nishodnoj regulaciji moždanih funkcija, plutanje povećava samouverenost, koncentraciju i pruža uvid sportistima u rekonstrukciju takmičenja, pa mogu tačno da utvrde gde je problem i mogu da ga lakše reše.

Ispitivanja pokazuju da su najjači efekti plutanja u tendenciji vraćanja organizma u stanje prirodne homeostaze. Ulaskom u tank se isključujemo, izolujemo od uticaja spoljašnje sredine, a izostavljanjem spoljašnjih stresnih faktora, izostaje i pritisak da im se prilagodimo i oslobođen organizam može da se posveti i usmeri svu svoju energiju na samoobnovu i revitalizaciju. A baš kao i u životu koji je onakav kakvim ga mi vidimo, kada sklopite oči, osetite svaki deo svog tela, dok se kroz kapke probija blago narandžasto svetlo poput rumenog morskog sunca i dok vas uljuljkuje cvrkut ptica ili zvuk talasa, doživećete baš ono što sebi dozvolite da doživite.

Više o plutanju možete saznati na sajtu www.shen.rs, a poslušajte i dr Biljanu Đorđević lično i pogledajte kako kabina izgleda.