Sa prvim znacima proleća i suncem koje nam pokazuje da je vreme za prolećno čišćenje stana imamo potrebu da otvorimo prozore i osetimo mirise ponovnog buđenja prirode. Dok priroda započinje novi ciklus rađanja, zašto ovog proleća ne bismo napravili i korak dalje od prolećnog čišćenja stana? Zimi smo se manje kretali, a jeli više, imali smo manje svetlosti i svežeg vazduha. Proleće je vreme za skidanje svih slojeva nakupljenih preko zime. Čišćenje treba početi iznutra, iz naših dragocenih dubina.

Zatrpani i stisnuti

Kada se strah, briga ili neprijatnost uvuku u naše svakodnevno bivanje, onda se osećamo stisnuti, pritisnuti, a time nam se svakako menja i percepcija, tj. način na koji doživljavamo i sebe i druge. Sužavanje percepcije dovodi do toga da prilike i vedre pojave oko sebe manje vidimo pa nam se čini da nemamo izbora. Zbog toga smo još više potišteni – i tako u krug. Sužavanje i zatrpavanje sopstvenog unutrašnjeg prostora ne događa se odjednom. Često je neprimetno. Iz dana u dan, malo po malo gubimo deliće prostora nesvesni da tako umanjujemo i gubimo životnu radost ili ono što osećamo kao sopstvenu energiju i snagu. Kad na kraju radnog dana nemamo energije ni volje za bilo šta drugo osim da legnemo pred televizor, to je zabrinjavajući pokazatelj gubitka životne radosti, vitalne energije. Istovremeno, sigurno je da energija neće biti obnovljena ležanjem pred televizorom.

Takvom osećanju stisnutosti ne pomaže učestala i nefiltrirana izloženost raznolikim i često senzacionalističkim informacijama. Setite se samo koliko puta i za najbezazlenije pojave poput 30 cm napadalog snega usred zime čujete da su „vremenski uslovi katastrofalni” ili pak drugi ekstrem poput „savršen izgled za svaku priliku”. Ukoliko nasednemo i počnemo da doživljavamo pojave kao katastrofalne ili s druge strane savršene, gubimo dodir sa stvarnošću u kojoj isto tako kao što ne postoji „nikada” i „uvek” ne postoji ni „savršeno” i „katastrofalno”. U stvarnosti postoje hiljade mogućnosti i nijansi koje su između definisanih krajnosti i koje, a to je najbolja vest, zavise od našeg izbora i percepcije.

Uložite vreme u sebe

Zato umesto da plivate između krajnosti, zastanite barem jednom tokom dana i zapitajte se šta biste mogli da uradite a da vas zaista raduje. I uradite upravo to! Pet, deset, petnaest minuta radite to što vas istinski raduje i videćete, ne samo da nećete izgubiti vreme, nego ćete odjednom imati više vremena! Ulaganjem vremena u sebe vreme se ne smanjuje već povećava! I dozvolite sebi ponekad da ne radite ništa uprkos tome što vas možda čeka mnogo obaveza. Zašto čekati da se razbolimo ili budemo potpuno iscrpljeni pa da počnemo sebe tretirati bolje i nagrađivati se pogledom na lepo cveće, bogatom čorbicom, prijatnom kupkom ili sa sat-dva više provedenih u krevetu? Uživati redovno u ovakvim darovima života velika je pomoć u očuvanju dobrog zdravlja.

Tri čaše zdravlja

Dve-tri porcije zelenog lisnatog povrća na dan, miso supa, amarant i quinoa (žitarice) podstaknuće organizam na eliminaciju toksina. Što češće jedite takve organski gajene namirnice. Tako ćete organizmu pomoći, ali i smanjiti sve ono što ne želite ili ne bi trebalo da jedete. Dakle, fokusirajte se na ono što bi trebalo da jedete, a ne na ono što ne bi trebalo. Biće to mnogo efikasniji pristup održanju zdravlja i linije. Ne primenjujte nikakve stroge dijete, jedite redovne obroke, uživajte u hrani i dobro žvaćite. Uspeh dolazi iz jednostavnosti a ne iz ekstrema. Postoji nekoliko zaista izvrsnih prolećnih eliksira koji se mogu uzimati ujutro i koji čine veliku razliku.

  • DetoKS miKS – kombinacija 1 kafene kašike zelene magme, 1 dl soka od brusnice i 1 dl soka od jabuke odlična je za početak dana (popiti dvadeset minuta pre obroka), ili na kraju dana kao osveženje i za opuštanje od stresa.
  • Omega 3 miKS – 1 supena kašika lanenog ulja i jedna kafena kašika maslinovog ulja, pomešati i popiti ili umešati u detoks miks.
  • Čistač jetre i žuči – 1 supena kašika maslinovog ulja, 1 supena kašika limunovog soka, pomešati i popiti s jednom kapsulom reishi pečurke. Odlično i za obnavljanje ravnoteže hormona.

PageBreak

Prolećno spremanje

Vreme je da zavirimo u najdalje ćoškove svoje unutrašnjosti i za početak se zapitamo čemu smo to u životu dali preveliku važnost da nam je to smanjilo sve druge prostore i mogućnosti, zatvorilo sve ulaze i prolaze energiji i zrncima radosti koja nas uvek guraju prema napred.

Poput prolećnog spremanja stana iz koga bi trebalo izbaciti sve nepotrebno što je nagomilano tokom zime, počistiti svaki kutak i na taj način pokrenuti ustajalu energiju, tako bi trebalo da postupimo i s sopstvenim organizmom. No umesto uvreženog, često puritanskog pristupa prema kojem svoj organizam tretiramo kao nešto što je prljavo pa zahteva veliko čišćenje, u stvarnosti bi trebalo da se zapitamo kako da obnovimo normalne funkcije tela i podstaknemo eliminaciju toksina. To znači da bi na trenutak trebalo da oslušnemo i osvestimo sopstveno telo, usmerimo pažnju na njega i osetimo ga, osetimo život u svakom delu i svakoj ćeliji i pratimo protok daha. Šta god da nam se pritom pojavi kao misao ili osećaj trebalo bi da prihvatimo, ali i osetimo da smo još mnogo više od toga. Da, brinem, da, strahujem, da, ljuta sam, ali to nije sve što jesam – još sam mnogo više od toga. Gotovo u istom trenutku osetićemo otvaranje prostora i razređivanje osećaja stisnutosti, ali i oslobođenja od teških emocija i uvreženih navika. Ne kaže se uzalud da smo robovi svojih navika. Vrlo lako i neprimetno nađemo se u tipičnim obrascima jedenja, odlaska na posao, istim putanjama, kupovinama, provođenju slobodnog vremena i slično. Proleće je idealno vreme da sve sagledamo iz druge perspektive.

Prolećno čišćenje je izazov lošim navikama i postavlja standarde za zdraviji, celovitiji život. Umesto da, kao mnogi, sezonski obnavljamo gaderobu, krenimo prema unutra i iz unutrašnjih ormara izbacimo viškove, a u njima smo, kao i u spoljašnjim, skloni da nagomilamo svašta. Počnite sa stanom, a onda nastavite sa sobom i unutrašnjim čišćenjem. Pa čak i ako ste jeomaako zauzeti i imate nekoga ko to radi umesto vas, svejedno se angažujte u čišćenju stana! Uz dobru muziku to može biti sjajno iskustvo. Osetićete razliku kad vaša sopstvena energija zaživi u svim ćoškovima životnog prostora.

Svež vazduh

Luftiranje stana koliko god jednostavno zvučalo i podrazumevalo se, često nam promakne, a nužan je dnevni ritual. Ujutru i uveče na 5 minuta otvorite prozore i pustite da uđe svež vazduh. Za to vreme uradite jednostavne vežbe istezanja, duboko dišite i osetite energiju i dah u svom telu, osetite zahvalnost za život i sve što on daje. Na početku dana ovaj ritual pomaže da bolje i svesnije započnete dan, a na kraju da otpustite i stavite iza sebe sve što se toga dana dogodilo i lepše i dublje zaspite.

Boravak u prirodi, obližnjem parku na svežem vazduhu i svetlosti vrlo je važan jer se na taj način spajamo sa energijom prirode. Osetiti što češće da smo nedeljivi deo prirode pomoći će našem isceljivanju i obnavljanju i probuditi zatrpanu radost.