Zajedno ste već nekoliko godina i već ste se sasvim navikli jedno na drugo. Ali kako možete da budete sigurni da ta osoba može da ispuni sve vaše nade? Kada biramo partnera za ceo život, idealna osoba trebalo bi da bude naša druga polovina, neko ko nas razume. Međutim, u nekim vezama pojavljuju se obrasci koji otkrivaju nezdravu dinamiku; ukoliko prepoznate svoju vezu u nekom od sledećih pitanja, možda ćete morati da napravite neke izmene.

1. Da li postoji balans moći?

Ne postoje dve veze koje su potpuno iste, ali podsvesni spoj koji nas vuče ka određenim osobama može uzrokovati ponavljanje obrazaca iz prošlosti upravo zato što su to uloge koje znamo i prepoznajemo. Svakome se može desiti da u kriznim trenucima posrne, ali ravnopravnost mora biti kamen temeljac svake dobre i sigurne veze.

Da li neko od vas stalno igra ulogu zahtevnog deteta? Ako se ponašate previše zaštitnički, možete povećati partnerovu zavisnost od vas i učiniti da veruje da ćete voditi računa o njemu ako postane nesiguran i bespomoćan. Kada igrate ulogu partnera-roditelja, zapravo skrivate sopstvena osećanja i ranjivost jer ste previše zauzeti negovanjem partnera. Da li vam se balans moći i kontrole u vezi čini nejednakim? Ko donosi sve važne odluke? Da li to znači da se jedno od vas plaši odgovornosti? To obično može biti signal za postojanje problema sa autoritetom. Ako se vaš partner oseća nesigurno u podređenoj ulozi, pokušajte da mu prepustite donošenje važnih odluka.

Potpuna saglasnost čini da se oboje osećate sigurno, ali vezu zapravo ne čini zdravom. Udruživanje pri rešavanju svih problema može biti znak nesposobnosti da se sami suočite sa teškoćama. Koncentrišući se na spoljašnje probleme izbegavate svaki konflikt sa partnerom.

2. Da li ste u stanju da se raspravljate?

Strast može biti jedan od sastojaka besa. Svako ko je gledao film Ko se boji Virdžinije Vulf posmatrao je brak u kome se par stalnim raspravama brani od straha od intimnosti. Biti stalno ljut na partnera nije zdravo, ali dobra rasprava ponekad može biti upravo ono što vam je potrebno.

Bes je normalan deo svake veze, ali trebalo bi da ste u stanju da mirno sagledate razlike. Ako ste u stanju da se dobro raspravljate, ne morate strahovati da ćete stalno biti u svađi. Ukoliko osećate da je nešto neprihvatljivo, trebalo bi da budete u stanju da to saopštite partneru ili će se osećanje ozlojeđenosti nagomilati.

Ponekad je svađa jedini način da pokažete svoja prava osećanja. Naravno, i zadovoljstvo što ste se pomirili i izgladili odnose igra veliku ulogu i može da učvrsti vezu. Da li strahujete da će rasprava ugoziti vezu i dovesti do toga da budete ostavljeni? Skrivena nezadovoljstva mogu se gomilati sve dok ne postanu opasna, zato morate biti u stanju da se suočite s njima: podelite svoje zamerke sa partnerom bez okrivljavanja i dajte mu priliku da odgovori.

3. Da li možete da prihvatite partnerova interesovanja i druge osobe u njegovom životu?

Vaš zajednički život mora biti otporan na razna nametanja i zahteve. Da li ste u stanju da ponekad budete isključeni a da ne budete ljubomorni na partnerove prijatelje, kolege ili hobije? Naravno da samo jedna osoba ne može da ispuni sve vaše potrebe, ali da li činjenica da je ponekad nedostupan čini da ga jurite ili stalno gunđate i zahtevate više pažnje? Stalna zauzetost takođe je način za izbegavanje intimnosti koja vam je oboma potrebna. Kada razumno prihvatite šta možete da očekujete od partnera a šta dobijate od prijatelja, porodice ili na poslu, osećaj da jedino partner može da vas upotpuni znatno će se smanjiti.