Dok čitamo dobru knjigu, ona nas uvlači u svet svojih likova a može, prema nalazima studije koju su u julu 2012. godine objavili psiholozi sa Državnog univerziteta u Ohaju, Geoff Kaufman i Lisa Libby, da utiče na naše emocije, misli i uverenja.
Ovakvu reakciju istraživači nazivaju "preuzimanje iskustava" i opisuju kao daleko snažniju od pukog "usvajanja drugačijih perspektiva". U nekoliko eksperimenata koje su izveli dvoje istraživača pokazalo se da su posebno sugestivna bila dela pisana "u prvom licu" glavnog junaka, a da su se promene u ponašanju i osećanjima ispitanika mogle registrovati i danima posle čitanja takvog dela.
"U pitanju je nesvestan proces", objašnjava Libby "i dešava se spontano, a efekti su tako izraziti posebno u slučaju da se razlike između glavnog junaka u knjizi i ispitanika uvode postepeno. Tada se ispitanik na početku identifikuje s junakom, a kasnije postupke lakše prihvata."
Snaga literature može se, dakle, ciljano koristiti u svrhu samopromene, ukoliko odaberete književne junake kojima se divite i koje vidite kao uzore.
Šta vaša omiljena kafa govori o vama? Izbor otkriva da li ste pomirljivi, spontani ili proračunati
Ne nasedajte na 5 trikova narcisa: Evo kako da pokvarite plan manipulatoru koji krši sva pravila
Dnevni horoskop za 11. april 2025: Lav izlazi iz zone udobnosti, Vaga nije zadovoljna partnerovim ponašanjem
Koliko je med dobar za kožu i kako da ga koristite? Hidrira, hrani i vraća sjaj - on je kozmetičko čudo
3 fraze koje sve stavljaju na mesto i pomažu da se smirite: Čim jednu misao obojite u crno, ove reči su spas