Morate da zaštitite svoj mozak od starenja neuronaučnik Liza Moskoni, dr, autor knjige "The Menopause Brain".

Određene hormonske promene u toku menopauze mogu biti prilično zahtevne za ženski mozak. „Prelazak u menopauzu može trajati između 2 i 14 godina“.

Možda nećete moći da kontrolišete tranziciju, ali možete pripremiti svoj mozak za njen uticaj. Ovde, Moskoni deli svoje najbolje savete o načinu života kako bi vaš mozak podesio za uspeh, u bilo kom uzrastu.

1.Vežbanje

Vežba je verovatno najbolja stvar koju možete da uradite za svoj mozak. „Iznova i iznova se pokazalo da zaista podržava zdravlje neurona – ne samo kada ste mladi, već u svim fazama i sferama života“, kaže Moskoni.

Koja vrsta vežbe je najvažnija? To zavisi od vaših individualnih briga i ciljeva. „Čini se da je kardio posebno koristan za termičku regulaciju, telesnu temperaturu, zaista pomaže u ublažavanju noćnog znojenja“, primećuje ona.

„Čini se da takođe pomaže kognitivnom zdravlju.“ S druge strane, pokazalo se da trening snage pomaže u aktiviranju ćelijskog metabolizma, očuvanju mišićne mase i zdravlja kostiju i poboljšanju raspoloženja kaže ona.

„Neke žene zaista doživljavaju bes i razdražljivost, čak i bes, tokom menopauze“, primećuje ona. "Čini se da trening pomaže barem nekim ženama da oslobode napetost." Što se tiče vežbi ravnoteže i fleksibilnosti kao što su joga, pilates, Moskoni objašnjava da one mogu pomoći u smanjenju stresa.

2. Ishrana

Vaš mozak je složen organ koji napreduje uz pomoć hranljivih materija za kojima žudi. Uravnotežena ishrana puna antioksidansa, omega-3 , proteina i antiinflamatornih namirnica nije samo gorivo za vaše telo. "Isti hranljivi sastojci će prodreti u vaše moždane ćelije i razgovarati sa vašim DNK i reći mu šta da radi", kaže Moskoni. 

Preporučuje se zelenu mediteranska ishrana sa puno svežeg voća i povrća.  Ključno je da nahranite svoj mikrobiom prebiotičkim biljnim vlaknima, koja se nalaze u voću i povrću.

3. Način razmišljanja

Na kraju, Moskoni napominje da vaš način razmišljanja o starenju i menopauzi može uticati na zdravlje vašeg mozga tokom vremena.

„Postoje kulture i društva širom sveta u kojima se žene ne plaše menopauze… i to je u korelaciji sa manje simptoma“, objašnjava ona. Na primer, u Japanu, reč za menopauzu je konenki , što znači „obnovljena energija“.

Moskoni dodaje: "To znači novu fazu života. To je nešto čega se ne treba plašiti." Slučajno, istraživanje je otkrilo da Japanke prijavljuju manje problema sa menopauzom, piše sajta Mind Body Green.

„U nekim delovima Indije, žene dobijaju status nakon menopauze“, objašnjava Moskoni. "Imaju više slobode, na njih se ugledaju i nemaju simptome menopauze osim promene vida."

Važno je zaštititi svoj mozak, ali način razmišljanja je ključan. Na kraju krajeva, pozitivan stav prema starenju je povezan sa produženom vekom.

Saznajte koje navike imaju emocionalno snažne osobe.

BONUS VIDEO:

Najvažnije pitanje kod psotavljanja ciljeva TikTok/kraljicasadržaja

Sensa/A.S.