Odavno je poznato da je razgovor sa samim sobom blagotvorna stvar, posebno na pživotnim prekretnicama i u trenucima kada želite nešto da promenite. A postavljanje sebi pitanja je od suštinskog značaja da biste saznali šta je vaša svrha i šta bi moglo da vam donese uspeh. Kada odgovorite iskreno i kada ste načisto sami sa sobom, možete i svoje misli i svoj život da dovedete u red.

Ponekad su vam potrebna neka teška, neprijatna pitanja koja će vas izvući iz udobnosti vašeg uma i pomoći vam da identifikujete nove perspektive. Možda vam u početku neće biti lako da pronađete odgovore. Pokušajte da zapišete u dnevnik, jer će vam tako reči lakše doći.

Budite strpljivi prema sebi i ne očekujte da će vam sve biti jasno odmah. Ponavljajte vežbu onoliko puta koliko je potrebno, sve dok ne budete zadovoljni rešenjima.

Odgovorite na ova 3 brutalno iskrena pitanja da biste pronašli svoj put do uspeha

1. Kako provodim vreme?

Vreme je najdragoceniji resurs koji imamo, a način na koji ga koristimo može u velikoj meri da odredi naš uspeh. Pitajući se kako provodite svoje vreme, počinjete da shvatate da li ulažete svoje resurse u produktivne aktivnosti ili ih rasipate na stvari koje ne doprinose postizanju vaših ciljeva. Na primer, možda provodite previše vremena na društvenim mrežama ili u aktivnostima koje ne donose dugoročnu vrednost.

Morate naći način da bolje upravljate svojim vremenom i drugim resursima. Ovo pitanje vam takođe pomaže da identifikujete koje su to aktivnosti koje vas približavaju vašim ciljevima, a koje vas udaljuju. Kada steknete ovu jasnoću, možete početi da prilagođavate, fokusirajući se na ono što je zaista važno.

2. Probao sam X - zašto nije uspelo?

Teško je objektivno sagledati svoje greške i suočiti se sa njima, pitajući se zašto nisu dale željene rezultate. Ali bez ove analize nećete biti uspešni. Neuspeh je prilika za učenje. Analizirajući razloge zašto nešto nije uspelo, možete prilagoditi svoj pristup i pokušati ponovo, bolje pripremljeni. To je suština stalnog poboljšanja - osnovnog principa za postizanje uspeha. Kada shvatite zašto određeni plan nije uspeo, možete biti sigurni da nećete ponoviti iste greške u budućnosti.

Stručnjak za rukovodstvo Manfred Kets de Vris tvrdi da nas žaljenje „primorava da se upustimo u retrospektivnu analizu kako bismo razumeli zašto smo mislili ili postupili na način na koji smo radili“, a kako bismo mogli da se ponašamo drugačije u budućnosti.

3. Zašto nisam uspešan koliko bih želeo?

Ovo pitanje je okidač za duboko samovrednovanje. To vas tera da iskreno sagledate šta radite, šta ne radite i šta bi trebalo da promenite da biste dostigli svoj pravi potencijal.

Naučite da reprogramirate svoj mozak da biste dostigli svoj maksimalni potencijal. Pitajući se zašto niste postigli uspeh koji ste želeli, počinjete da shvatate sopstvena ograničenja.

Sumnja u sebe, nedostatak discipline ili strah od neuspeha izbijaju na videlo kada sebi postavite ovo pitanje. Identifikovanje ovih prepreka je prvi korak u njihovom prevazilaženju. Koristite svesku ili poseban alat kao što je dnevnik da biste zapisali šta osećate i počnite da radite sa svojim emocijama kako biste bili uspešniji. A najbolje uvide možete dobiti od stručnog psihoterapeuta.

BONUS VIDEO:

TikTok/ srbijuupoznaj Vladeta Jerotić u uspehu braka