Verovatno ne postoji osoba na svetu koja nije iskusila deža vi - taj čudan osećaj koji se javlja kada vam se čini da ste nešto već doživeli. To može biti prilično jezivo, pogotovo kada znate da definitivno to niste radili ili ikad bili na tom mestu. Iako naučnici još ne mogu da utvrde razlog zašto se javlja fenomen "već viđeno", ipak imaju neke teorije.

Kratkotrajni "kvar" na mozgu

Jedna teorija, objavljena na portalu Healthline, kaže da kad se pojavi deža vi, vaš mozak u osnovi ima kratkotrajni "kvar", pa su istovremeno aktivni i deo mozga koji prati sadašnje događaje i deo koji priziva sećanja.

Takođe se smatra da bi deža vi mogla da bude posledica druge vrste "kvarova" mozga. Smatra se da bi mogla biti povezana s načinom na koji upijate informacije, te s činjenicom da je došlo do prečica kod pohranjivanja memorije. Dakle, mogli biste se osećati kao da vam se vraća davna uspomena, a zapravo se radi o nečem što se dogodilo u poslednjih nekoliko sekundi.

Takođe, postoji teorija o kvaru s "odloženom obradom". U osnovi, posmatrate nešto, ali informacije idu u vaš mozak kroz dve odvojene rute i možda jedna od njih stigne tamo brže od druge. Stoga vaš mozak može protumačiti ovaj pojedinačni događaj kao dva različita iskustva, piše LADbible.

Prisećanje u sećanju

Neki naučnici smatraju da deža vi zavisi od toga kako obrađujete i prizivate sećanja. En Kliri, istraživačica fenomena deža vi i profesorka psihologije na Državnom univerzitetu Kolorado, pronašla je dokaze koji sugerišu da se to može dogoditi kao odgovor na događaj koji nalikuje nečemu što ste doživeli, ali ga se ne sećate. Možda se iz nekog razloga ne možete setiti, ali vaš mozak još uvek zna da ste bili u sličnoj situaciji. Možda se to dogodilo u detinjstvu ili se ne možete setiti iz nekog drugog razloga.

Razdvojena percepcija

Ova teorija sugeriše da se deža vi događa kada nešto vidite dva puta. Možda ste prvi put bili malo rasejani ili ste to videli samo krajičkom oka. Dakle, kada tu situaciju ispravno percipirate, vaš se mozak može prisetiti prethodne percepcije i ojećaćete se kao da su to dva različita događaja. U stvarnosti, to je "samo jedna kontinuirana percepcija istog događaja".

shutterstock_2182398527(1).jpg
Shutterstock 

Povezanost s pamćenjem

Generalno, stručnjaci se slažu da je deža vi najverovatnije na neki način povezan s pamćenjem. Možda ste već doživjeli nešto slično i jednostavno se toga ne možete setiti. To obično nije nešto zbog čega bi trebalo da budete zabrinuti. Međutim, ako se događa redovno, to može biti znak umora ili stresa ili čak simptom nekog zdravstvenog stanja.

"Naš um često uzima nepotpune slike događaja, ne može se setiti svega. Ponekad će miris, zvuk ili svetlost koja na određeni način pada na stablo biti dovoljni da pokrenu to delimično sećanje koje naš um zatim pokušava prilagoditi postojećoj situaciji", objasnili su iz fondacije Dokument Oxford Health NHS Foundation Trust.

Istakli su da osećaj deža vi nije ništa čudno. Međutim, za neke ljude on dolazi uz epilepsiju. Stručnjaci su objasnili da jednostavni parcijalni napadi (EPA) mogu izazvati osećaj da su se događaji već dogodili i mogu biti "upozorenje" da će se dogoditi druga vrsta napada. Stoga kod ozbiljnijih i češćih situacija svakako porazgovarajte s lekarom.

BONUS VIDEO:

RTS planeta Dr Vladeta Jerotić: Šta nikada ne treba govoriti i raditi

net.hr/Sensa/Z.A.